Neked is kutya hozta vissza a cumidat?

A második gyerek már bepelenkázza magát, a harmadiknak meg már a kutya hozza vissza a cumit- mondják többgyermekes anyukák. Hiszen egy kis kosz csak jót tesz a gyereknek sőt, még jobb, ha legalább egy kilót elfogyaszt belőle, hiszen így lesz erős az immunrendszere.

Üvegbura alatt
Az első gyermekes anyukák még lelkesen mosnak, vasalnak és fertőtlenítenek. Ha lepottyan a cumi, már forralják is a vizet, és igyekeznek megóvni csemetéjüket mindenféle bacilustól és kórokozótól.

De vajon jó az, ha üvegbura alatt tartjuk szemünk fényét? Feltétlenül meg kell védenünk testét (és tegyük hozzá: lelkét) ezektől a rossznak hitt külső tényezőktől?

Egyen koszt!
A Cincinnati Egyetem tanulmánya szerint lehet, hogy egy kis kosz jót tesz a gyermekeknek. A kutatás hangsúlyozza, hogy az otthon előforduló kórokozóknak korán kitett csecsemőkben erősebb immunrendszer fejlődik ki, és csökken az allergia kialakulásának esélye.

Mi lehet ennek az oka?

Higiénia-hipotézis
A védőoltások, az antibakteriális szappanok, atkátlanító porszívók és fertőtlenítőszerek századában egyre kevesebb esélye van a kórokozóknak, hogy gyermekünkkel találkozzanak.

Ha  gyermekkorban túlzott higiéniával akarjuk megvédeni gyermekünket, a szervezet nem tud az élet természetes kihívásaival és akadályaival szembekerülni, és az immunrendszer könnyen legyengül.

Ezt a nem túl biztató jelenséget higiénia-hipotézisnek is nevezik

A gyermekek szervezetének mindenképpen találkoznia kell bizonyos kosz-, por- és kórokozó-mennyiséggel ahhoz, hogy az immunrendszerük megtanulja a védekezést ellenük. (A cikk nem ért véget. Lapozzon tovább!)

Kevesebb allergiás tünet
A kutatók megfigyelték, hogy nagymennyiségű „gomba glukánoknak” és „bakteriális endotoxinoknak” kitett gyermekeknél például háromszor kisebb az esélye az allergiás ziháló légzés kialakulásának a higiénikusabb környezetben élőkhöz képest.

Természetesen célszerű, hogy megóvjuk a túlzott szennyeződésektől gyermekeinket, de engedjük, hogy szervezetük megtapasztalja a környezetet.

A kutatók azonban hangsúlyozták, hogy ez a fajta imunrendszer-serkentés csak ebben a korai életszakaszban fordul elő: tehát a terhesség és az első három-négy életév során kifejlődő immunrendszertől függ.

HarmoNet-tipp: Tudja meg, hogy kinőhető-e az allergia! >>

Robban az allergia-bomba!
Az allergia ártalmatlan anyagokra adott válaszreakció, melynek hátterében és kialakulásában az immunrendszer játszik szerepet. A szervezetbe különbözőképpen juthatnak be az allergének: a légutakon, a bőrön és a tápcsatornán keresztül.

Hazánkban minden negyedik gyerek érintett e betegségben, a WHO előrejelzése szerint pedig 10 év múlva minden második ember allergiás lesz a Földön.

Az allergiára való hajlam öröklődik: amennyiben az egyik szülő allergiás, akkor kb. 20-25 %-kal, ha mindkettő, akkor kb. 45-50 %-kal nagyobb a gyermekük esélye allergiás megbetegedésre; de a környezeti hatásoknak is fontos szerepe van a kialakulásában.

Érdekesség, hogy a három vagy több gyermekes családok körében kevésbé fordultak elő az allergiás betegségek. Ennek az az oka, hogy a családtagok nagy mikroorganizmus-migrációt okoznak, vagyis a gyermekek jobban ki vannak téve a fertőzéseknek.

Kapcsolódó fórum a HarmoNeten >>

-kv-