Az öregség és lelassulás az agyban dől el

A 39. évtől meghosszabbodik a reakcióidő és csökken az agyi mielin mennyisége is.

Egy kísérlet során azt a feladatot adták 72 férfinak a 23 és 80 év közötti korosztályból, hogy 10 másodpercen keresztül doboljanak a mutatóujjukkal olyan gyorsan, ahogy csak tudnak. A kutatók agyi felvételeket is készítettek, hogy megmérjék a vizsgált személyek agyában a mielin mennyiségét. A mielin az a szigetelő szerepet betöltő burok, ami az idegsejtek hosszú nyúlványát borítja és lehetővé teszi az ingerületek gyors terjedését.

A 39. életév után az évek előrehaladtával egyre nagyobb mértékben csökkent a dobolási sebesség és a mielin mennyisége is.  A kutatás vezetője, Dr. George Bartzokis pszichiáter professzor az eredményeket meglepőnek találta. "Ez lehet az oka a fájó ízületeken és az ízületi gyulladáson túl annak, hogy még a legedzettebb atléták is visszavonulnak és minden idős ember lassabban mozog, mint azt fiatal korában tette." Úgy gondolják, hogy az agyi sejtek mielinborítása középkorúakban éri el a csúcsát.

Bartzokis és kollégái régóta vitatkoznak arról, hogy az agy öregedése elsősorban a mielinpusztulásnak tulajdonítható-e. Minél többet tudunk meg a finom motoros teljesítmény hanyatlásáról, annál több a remény, hogy kezelni tudjuk az öregedő agyat.  "Mivel egészséges személyek agyának mielinpusztulása középkorúakban kezdődik, van néhány évtized, mialatt megfelelő terápiás beavatkozásokkal módosíthatják az agy öregedésének a lefolyását és esetleg késleltethetik az olyan agyi degeneratív rendellenességek kialakulását, mint az Alzheimer- kór" - modta Bartzokis.

Medipress