Mitől lesz reform a konyha? Helyettesítő étrenddel, változatosan

Az a gondolat foglalkoztat, hogyan tehetnéd egészségesebbé táplálkozásodat? A megszokás mindig erős, a változtatáshoz bátorság és kreativitás szükséges, ám nélkülöznöd továbbra sem kell. Mit mivel helyettesíthetsz? Segítségünkkel eligazodhatsz a vegetáriánus termékek világában.

Sok táplálék nehezebben emészthető a szervezet számára, így főleg azok elhagyásával, illetve kerülésével érhetünk el eredményt. Ilyen jellegű ételek a húsok, húskészítmények, a tojás, a fehér lisztből és fehér cukorból készült táplálékok, valamint az erősen fűszeres, sós ételek. Az emberi szervezet számára a fehérjetartalmú ételek a legnehezebben emészthetők, így az ilyen jellegű táplálékok távoznak legkésőbb a testünkből.

A húsok megemésztése nagy erőket igényel szervezetünktől, rengeteg energia fecsérlődik el, amíg elbánunk velük. A fehér lisztből készült ételek hízlalnak, ugyanakkor nem tartalmazzák a gabonák hasznos ásványi anyag és rosttartalmát. A só nagyon megterheli a vesét és a vizet is megköti.


Ha megszületik benned a bátor döntés, hogy lemondasz a fenti élelmiszerekről, akkor nagy lépést teszel a változás felé, és egyben a fogyókúráknak is örökre búcsút mondhatsz!

Mit mivel helyettesíthetsz?

Fehér kenyér helyett barna kenyér
Manapság nagyon sok finom, minőségi kenyeret vásárolhatunk, melyek teljes kiőrlésű gabonákból készülnek. Van köztük élesztős és élesztőmentes, magvas, sós vagy sómentes, tönköly, rozs, és még sorolhatnánk. De legyél óvatos! Sok barna kenyér fehér lisztből készül, amihez malátát kevernek, így nyerik a barna színt, ezért mindig győződj meg róla, hogy a pénzedért minőségi terméket kapsz-e!

 

Fehér liszt helyett teljes kiőrlésű liszt
A teljes kiőrlésű liszt előállításakor az egész gabonaszemet felhasználják, és ezáltal megőrzik értékes ásványi anyag és rosttartalmát. A natúr és bioboltokban szinte az összes gabonafajtából kapható teljes kiőrlésű liszt.

Tojással készült tészták helyett tönköly- és durumtészták
A tönkölybúzából készült tésztáknak magas a fehérje, ásványi anyag és rosttartalma. A durumtészták szintén tojásmentes metéltek, gyorsan elkészíthető belőlük bármilyen ízletes tésztaétel. Süteményekhez pedig tojás helyett használhatsz joghurtot vagy tejfölt, ha vegán vagy, akkor mondjuk margarint szójatejporral.

Húskészítmények helyett búzahús (más néven szejtán)
A lisztből kimosott sikér - fehérje - tökéletes a hús pótlására, szinte minden hagyományos ételt el lehet készíteni vele. Könnyű rántani, pácolni, ideális pörkölthöz vagy akár brassóihoz. Ezt nálunk is sokat használjuk mind a szendvicsekben, mind a „húspótló” menünkben.

Felvágottak helyett gabonakolbász
A gabonakolbász a füstölt kolbászra emlékeztető ízű és állagú termék, melyet műanyag bélbe töltenek, alapanyagai pedig teljes gabonafélék, növényi olajok és fűszerek. Általában a „lúgosító” menühöz használunk mi is efféléket.

Cukor helyett
Fehér cukor helyett érdemesebb valódi barna nádcukrot vagy mézet, esetleg valamilyen más gyümölcscukrot használnod. Ezeknél is érdemes utánajárni, hogy valóban az van-e a dobozban, mint ami rá van írva, mert előszeretettel hamisítják mind a mézet, mind a barnacukrot. De ha egyszer már kóstoltál igazi jó minőségűt valamelyikből, akkor utána ki van zárva, hogy át tudjanak verni, de egy kis gyakorlattal már meg tudod különböztetni, ha benne is van az ételben.

[kapcsolodo_cikkek] 
Tejtermékek
Az állati eredetű fehérjét, tejből és tejtermékekből nyerheted, de vigyázz, hisz a mértéktelenség ennél sem kedvező. Ha valami diétát követsz vagy hízásra hajlamos vagy, akkor elég egyszerűen csak este meginnod egy jó pohár forró tejet és már meg is van a napi adag. Mert a sajtok, túró, miegymás szintén nehéz ételnek számít, hogy a vajról, vagy a gheeről már ne is beszéljek.

Ha a vegán táplálkozás mellett döntöttél, vagyis nem eszel tejtermékeket sem, akkor bab, dhál, csicseri borsó az, amit érdemes beiktatnod, mert ezeknek nagyon magas a fehérje a tartalma. Például egy napra két szem csicseriborsó még sok is… :)