Mi micsoda? A cikória

Óvodáskorunk tejeskávéja, a Macikávé jut róla elsőként eszünkben,pedig nem csak arra jó! Olvass tovább és megtudod a cikória további előnyeit!

Honnan származik?
Az egyik legősibb zöldségféle a cikória, vadon növő változatát gyomnövényként ismerték. Utak mentén, parlagon heverő szántókon volt megtalálható. A vadon növő fajtáját már az ókori görögök, rómaiak és egyiptomiak is ismerték. Ennek nemesített változata a kávépótló cikória, melyet a 17. században kezdtek el termeszteni Európában. A napóleoni kontinentális zárlat alatt vált nélkülözhetetlenné, amikor a tengerentúlról nem lehetett kávébabot behozni. Nálunk Nyugat-Magyarországon termesztették, napjainkban már egyre kevesebb helyen. Nálunk még többnyire csak a kávépótlóként ismeretes, de Németországban, Ausztriában, Belgiumban és Hollandiában népszerű téli zöldségféleként nagyon közkedvelt. Ez lassan kezd hazánkba is begyűrűzni a korszerű, egészséges táplálkozás jegyében.

Mit tartalmaz?
Ez a növény sok ásványi sót, rostot, foszfort, karotint és c vitamint tartalmaz. Lakásban nevelhető cserépben, így télen is friss zöldséget fogyaszthatunk ami nagyon fontos. Segíti az emésztést és jó hatással van a szervezetre. A növény gyökeréből készül a cikória kávé, míg leveleit ételek készítéséhez használhatjuk. Leveleinek fogyasztása gyulladáscsökkentő és kis mértékben hashajtó hatású is.
A cikóriakávé ma már nem annyira elterjedt, pedig a babkávénál jóval egészségesebb hiszen nem tartalmaz káros anyagokat, viszont sok vitamint és ásványi anyagot.

Tipp: Gyermekek és várandós ill. szoptató anyukák is fogaszthatják mert nem tartalmaz koffeint!


Mi készüljön belőle?
Kávépótlóként készülhet belőle reggeli ital, de használhatjuk sütemények, édességek készítéséhez is. Zöldségként alkalmas saláta, krémleves, csőben sült és rakott zöldséges ételek készítésére. Fűszerei: a citromlé, a fehér bors, a curry, a kapor, a gyömbér, a szerecsendió, a pirospaprika és a petrezselyemzöld. Kiváló köret készíthető belőle húsok mellé, finoman fűszerezve!