Divatdiéták - jojózó kilók

Kutatások bizonyítják, hogy a fogyás és a visszahízás - más néven jojó-effektus - általános hatásai valószínűleg károsabbak, mint maga a túlsúlyos állapot.

A tudományosan nem megalapozott, időszakos fogyasztóprogramok, melyeket betartva biztos a súlyvesztés, de ugyanilyen bizonyosak lehetünk abban, hogy a kúra befejeztével visszajönnek a küzdelmek árán leadott kilók. Kutatások bizonyítják, hogy a fogyás és a visszahízás – más néven jojó-effektus – általános hatásai valószínűleg károsabbak, mint maga a túlsúlyos állapot.

Felborul az anyagcsere
További negatív hatásként könyvelhetjük el az anyagcsere felborulását. A túl alacsony kalóriabevitelre a szervezet raktározással reagál. Ha kevés a táplálék, drasztikusan, akár 33%-kal lassul az anyagcsere. A kúra befejeztével visszatérünk korábbi étkezési szokásainkhoz, és kamatostól kapjuk vissza már-már elfelejtett zsírpárnáinkat, hiszen testünk így készül fel egy esetleges következő éhezésre. Persze az „elveszített zsírpárna” sem pontos kifejezés, hiszen ilyenkor a leadott kilók nagy része víz és izomszövet, és csak kevés zsír.

Jojózva nem megy!
A jó diéta nem ígér számodra csodákat és garantáltan kevés, ha csak táplálkozási tanácsokat ad. A teljes életmód váltás, a sport, a mozgás és a táplálkozás beállítása az, ami harmóniába hoz téged, ráadásul személyedre szabott módon. A jó diétában mindig szerepet kaphat megfelelő fázisokban a rágcsálás, nassolás is, ha korábban ez örömet adott neked. Legfeljebb nassolási szokásaidon változtathatsz. A divatdiéták mindegyikére igaz, hogy kampány szerűen ne végezzük őket, mert többet ártanak, mint használnak. Némely diéta havonta néhány napon át indokolt esetben hatásos lehet (például gyümölcsnap, léböjt nap, zöldségnap tartása) de csak ezekre alapozni a tartós testsúly változást.
Zsírdús diéták:
Várható a koleszterinszint emelkedése, érelmeszesedésre hajlamosítanak. A fehér húsokban – csirke és pulyka – sokkal több a káros koleszterin kialakulására hajlamosító anyag, mint a más zsírosabb húsokban.

Pontdiéta: a tápanyagok pontértéket kapnak. A zsíros ételek 1-2, míg a szénhidrátok több száz pontot érnek. Napi 40 pont lehet a maximum.

Atkins-féle diéta: hasonló a zsírdús pontdiétához, de 15-25% szénhidrátfogyasztást engedélyez.

Tejszínhab-eper diéta: a név hangzatos, de egyoldalúsága miatt egy hét után inkább semmit sem eszik a fogyni vágyó.

Harvey-féle tojáskúra: napi nyolc tojást kell elfogyasztani.

Diódiéta: kizárólag dió és tejszín szerepelhet az „étlapon”

Fehérjedús diéták:
Magas koleszterinszint és a húgysavszint növekedése várható, ami akár köszvényhez is vezethet, sport nélkül rövid távon is veszélyezteti az egészséget.

Banting-diéta: napi 500-600 g fehérje elfogyasztását javasolja, kevés szénhidráttal és zsiradékkal kiegészítve

Cooly-féle diéta: napi 750 kcal engedélyezett, aminek 50%-a fehérje, 50%-a szénhidrát. A zsírokat teljesen mellőzi, ami szintén egészségtelen.

Túró-diéta: túró és gyümölcsök kerülhetnek a tányérra, kúra szerűen, havi néhány napon át jó tisztító hatás érhető el, de csak ezzel lefogyni nem egészséges.

Szénhidrátdús diéták:
Egyértelműen komplex tápanyaghiányos állapothoz vezetnek.

Rizs-diéta: a rizsen kívül semmi más nem fogyasztható. Kiszáradáshoz vezethet.

Burgonya-diéta: napi 1 kg sós vízben főtt burgonya. Túlzott keményítő és rostbevitel miatt energiahiányos fáradt állapot áll be már rövid távon is.

Schrottkúra: heti négy borivó nap, a másik három napon zsemlét és sült szilvát lehet fogyasztani napi 700 kcal mennyiségben

A diéták közül csupán néhányat ragadtunk ki, de már ebből is jól látható, hogy a divathóbortoknak hódolni mennyire óvatosan és átgondoltan szabad. Ha profi táplálkozási szakembertől kérünk fogyókúrás tanácsot lehet hogy nem 3 nap alatt leszünk 20 kg-val könnyebbek, de a siker tartósabb és garantáltabb lehet!

Tippünk: www.angyalokkonyhaja.hu