Gyógyszerektől lebetegedve - máj-, és béltisztítás!

A rohanó modern kor egyik csodája, hogy képesek vagyunk egy napon belül 15 hivatalos ügyet elintézni, postára, bankba, étterembe menni, miközben magánéletünkben és munkahelyünkön is igyekszünk megfelelni és gyereket is nevelünk. A rohanó életmód egyik sajátossága, hogy az ember lánya könnyen összeszed egy kis náthalázat, náthát, fertőzést, ilyen-olyan kórt. A kor sajátossága, hogy erre ilyen-olyan gyógyszerhegyeket dobunk be.

A kórokra azután sorban írják fel a gyógyszereket, többnyire fájdalomcsillapítók, gyulladáscsökkentők és antibiotikumot szükségesek. Ha valakinek krónikus panaszai vannak, könnyen azon találhatja magát, hogy havonta szed be valamilyen csodabogyót, az immunrendszere viszont egyre gyengébben teljesít. A gyógyszerek gyakran furcsa mellékhatásokat is produkálhatnak. Mikor miről van szó és hogyan védekezhetünk ellene?

A háziorvos
A háziorvost akárhogy is leterheled problémáiddal, bizony arra való, hogy panaszaidat kezelje. Ha egyszerre több problémád van, egy kis fülfájás mellé egy kiadós felfázás, közben gerincfájdalom és állandó migrén, akkor a legjobb, ha kivizsgáltatod magad az egyirányú kezelés helyett.

Ha elfáradsz egy szakorvoshoz, ő a saját szakterületén belül tud diagnózist felállítani neked, és a bajodra valamilyen orvosságot felírni. Hogy az egyéb krónikus panaszra szedett gyógyszereddel ez hogyan kombinálható, az persze rejtély. A kezelés célirányos, pedig a betegségek gyakran összefüggnek. Téged kell kezelni, nem a bajodat!

Valószínűleg – ahogy a legtöbb helyen – nincs idő elmondani, hogy egyébként még milyen panaszaid vannak és pár éven belül annyira tarka lehetsz a gyógyszerhegyektől, mint egy kémiai egyenlet, komódod meg olyan változatossá válhat, akár a patika. Anyagilag sem túl kedvező ez. Ne is beszéljünk akkor azokról a szerekről, amit az ember allergiája miatt vagy ilyen-olyan más okból nem tud elfogyasztani. Ezek utána mennek a kukába, pedig ez erősen környezetszennyező hatás...


Mit tehetsz?

Kérd a háziorvosod segítségét, aki ismeri minden bajod és allergiád is. Kérj tőle olyan időpontot, amikor nem 5 perce van rád egy recept felírására, hanem amikor akár egy 20 percet is ráér veled egyeztetni. Ha feleslegesen megmarad gyógyszered otthon, azt az arra kijelölt helyen add le, így azokat szakszerűen megsemmisítik és nem pusztítja környezetet.

Amikor felborul a flórád
A leggyakoribb eset, főként nőknél, hogy az ember bélflórája vagy akár hüvelyflórája felborul az antibiotikumok hatására. Ilyenkor émelygés, hasmenés, hányás jelentkezhet. De ritkán olyan is előfordul, hogy valakinél a tünet éppen ellenkező, székrekedésben, a bél átmeneti leállásában jelentkezik. Ilyenkor legjobb, amit tehetsz a gyógyszer szedése közben a Normaflore fogyasztása. Házilag is megoldhatod azonban. Egy natúr joghurt vagy – bár kevésbé hatékony – egy kaukázusi kefír kiválóan javítja a flórát.

Ha az étvágyad megy el és émelyegsz a gyógyszerektől a legjobb, ha kevés citromos vizet fogyasztasz. Elegendő egy kis kanál citromlé, 2 dl vízhez és mindenképpen természetes citromot, tehát ne előre gyártott, tartós citromlevet használj!

A hüvelyt szintén lehet naponta 15-20 percig joghurttal, kefírrel vagy kamillateába áztatott vattával tamponálni. Ha ez sem segít mindenképp fordulj orvoshoz.

Ha más gyógyszerek, pl. fejfájás gyógyszerek görcsoldók okoznak problémát, a hatást megszüntetheted egy kalcium pezsgőtabletta ivásával, amely antiallergén hatású és leköti a szert szervezetedben.

A gyógyszerszedések idején fellépő hallás-, látászavar, komoly szédülés, bőrkiütés esetén azonnal fordulj orvoshoz! Egy-egy erősebb gyógyszer szedésének megkezdésekor azonban egy kis bizonytalanság a közérzetben – ha nem több ennél – megszokott. Fogd fel úgy, hogy ilyenkor a szervezetben lévő kórokozók tiltakoznak sorsuk ellen.



Visszaállás

Ha huzamosabban szedsz gyógyszereket, jó, hogyha rendszeresen méregtelenítesz. Frissen facsart narancslével és zöld salátákkal. Ilyenkor a legjobb, ha a zöldségeket biogazdaságból szerzed be, mivel a permetszerek maradványai sajnos tovább nehezítik a máj és bél működését. A legjobb, ha a gyógyszeres kúra után 3-5 napos böjtöt és tisztulást iktatsz be. Ha akaratod ellenére lefogytál a betegségtől és a szerek szedésétől, olajos vízben főtt, dús gabonaételekkel, pl. árpa, köles, búza, tudod visszanyerni súlyodat, életenergiád.

Akkor ne szedjek gyógyszereket?
Természetesen ezt nem lehet kijelenteni. Ha egyszerre több gyógyszert alkalmazol, azonban egyeztess háziorvosoddal! A kemikáliáktól pedig megkímélheted magad, ha kisebb bajokra elsőként gyógynövényi termékeket alkalmazol.

Egészséges, fitt időszakokban pedig immunrendszeredet erősítsd meg, hogy máskor elkerülhesd a bajt, ehhez sok sportolás és vitaminpótlás szükséges.

A vitaminokat leghatékonyabban zöldfélékből, gyümölcsökből és nem tablettákból nyerheted. Ha hiszed, ha nem a vitaminoknak is szükségük van vivőanyagokra, amelyek folyamatos fogyasztása nem feltétlenül kifizetődő.

A méregtelenítésed segítheted az alábbi gyógyteakeverékkel: Képek:
piqs.de: Heinz Hasselberg & Anja Gros, Steinfurt - Pillen & Tab
piqs.de: Jules - Dosis