Élelmiszer-biztonsági túlélési tippek gombagyűjtőknek

A gombák közül aránylag kevés alkalmas emberi fogyasztásra, ezért ha a természetben gombát szedünk, különleges körültekintően kell eljárnunk! Az ehető gombákat a mérgezőktől nehéz elkülöníteni, ehhez szakértelem, tudás, tapasztalat szükséges. Nem csak a mérgező gombától lehet megbetegedni. Egyes étkezési gombák csak alapos sütés-főzés után fogyaszthatók, mert hőre elbomló méreganyagot tartalmaznak. A nem mérgező gombák is megbetegíthetnek, mert a gomba nehezen emészthető és a gombás étel gyorsan romlik.

A gomba: egészséges táplálék
A gombaspórákból hosszú sejtfonalak jönnek létre, ezek az ún. hifák. A hifák összessége micéliumot alkot a földfelszín alatt, melynek bizonyos részein olyan dússá válik a hifatömeg, hogy a felszínre törve termőtest jön létre, amely aztán újabb spórákat termel.
A termőtest kb. 90 százalékát víz, 1,5-3% fehérje, 4-6% szénhidrát alkotja. Ásványi anyagokat, elsősorban káliumot, foszfort is tartalmaznak. A gombák zsírtartalma elenyésző (~0,3 %) vitamin-tartalmuk (D, A, B1), aránylag magas.



A gombagyűjtés szabályai

A gombaszakértőnél
Minden piacon, ahol vadon termő gombát is árulnak, van gombaszakértő. A hétvégi ügyeletek helyszíneiről jó, ha előzetesen tájékozódunk! A gombavizsgálatot a piacok ingyenesen végzik. Ha olyan gombát készítenél el, melyet nem ismersz, érdeklődj a gombaszakértőtől az elkészítési szabályokról!

Tárolási tippek
Gombás ételek készítése


Mi a teendő mérgezés gyanúja esetén?

Ismerd meg a gyilkos galócát!
Aki gombagyűjtést tervez, legalább a gyilkos galócát ismernie kell! Ez jóízű, szép, de halálosan mérgező gomba. Lemeze fehér, gallérja és bocskora van. Ha csak kis törmeléke is bekerül a gyűjtőkosárba, már mérgezést okozhat! Különösen kifejletlen, zárt, fehér tojás alakú fiatal példányai téveszthetők össze ehető gombák fiatal példányaival.

Forrás: Magyar Élelmiszer-biztonsági Hivatal

Képek:
piqs.de: Geli - Ich war heute auch mal im Wald (reloaded)
piqs.de: Amarantine - angebissen ...