Ha levert a nátha - 4 bevált gyógytipp

A néhány naptól akár egy hétig is tartó nátha kellemetlen tüneteit könnyedén mérsékelhetjük, és csökkenthetjük a gyógyulási időt egyszerű házi praktikákkal.

A nátha tüsszentéssel, köhögéssel  terjed, ezért különösen ragályos zárt terekben. Mivel a kórokozó a beteg  ember orrjárataiban, torkában is megtelepszik, pusztán a légzés útján is el lehet kapni a betegséget.

A náthát okozó vírustörzsek állandóan változnak, így az előző fertőzés során szerzett védettség nem biztos, hogy érvényesül a következőnél is. Ezért különösen fontos az immunrendszerünk karbantartása az egészséges (rost- és vitamindús) táplálkozás, a rendszeres mozgás, a pihenés és szükség esetén immunerősítő készítmények segítségével.
 
A betegség kialakulását több tényező is befolyásolja, így a stressz, a kimerültség, az, hogy csecsemőről, kisgyermekről vagy idős emberről van-e szó valamint az idült betegségek, amelyek gyengítik a védekezőképességet.

Főbb tünetek:
orrfolyás, torokfájás, fefájás, orrdugulás, száraz köhögés, tüsszögés, étvágytalanság, általános erőtlenség, levertség.  A felsorolt tünetek időtartama általában mintegy három nap, legfeljebb egy hét.

Az alábbi egyszerű ötletekkel segíthetünk a szervezetünknek hamarabb és könnyebben legyőzni a betegséget és visszanyerni egészségünket.


 
1. Gyógyszertári porok helyett

Alapos izzadással, forró italokkal enyhíthetőek a tünetek. Jó eredményt  tulajdonítanak a következő receptnek, melynek hozzávalói: 1/8 kanál cayenne bors, 1 citrom leve, 1 gerezd zúzott fokhagyma,  1 g C-vitamin, 1/2 csésze forró víz. Egy pohárban készítsünk ezekből keveréket, és kortyolgassuk el lassan.

2. A legjobb gyógyteák náthára

A kamillából és citromfűből készült teát is ajánlják náthás betegségek idején, de bevethető láz esetén lázgyökérből, köhögés esetén pedig martilapuból készült főzetet. Szintén hatásos a  csombormenta- vagy a bodzatea, illetve a cickafark, a borsmenta, a gyömbér és a macskamenta forrázata.

3. Aromaterápiás ötletek

A nátha kezdetekor egy zsebkendőről belélegzett, 2 cseppnyi  eukaliptusz-, borsmenta- és citromolaj csodát tehet. Ugyanez fürdővízhez adagolva is alkalmazható.

Hörghurutnál, felsőlégúti gyulladáskor tanácsos a mellkas és a nyak tájának  bedörzsölése szőlőmagolajjal.

4. Mit ajánl a természetgyógyász?

Meghűlés esetén kerülendők  a váladékképzésre serkentő ételek, mint például a a tejtermékek, a tojás, a keményítő és a cukor. Hurut csökkentésénél 2-3 napos böjt is szóba jöhet, vagy az elsősorban nyers gyümölcsökből és zöldségekből álló étrend. Kiváló szer a fokhagyma és póréhagyma.

Fontos!