Finomságok az ősz kincsestárából

Bármennyire is sajnáljuk, hogy elmúlt a nyár és vége a strandszezonnak, azért az ősz kellemes oldaláról se feledkezzünk meg. Ha kicsit belegondolunk, számos olyan gyümölcs és zöldség terem ilyenkor, ami nem csak finom, de abban is segít, hogy szerveztünk felkészüljön a téli időszakra.

Az ősz elsőszámú kedvence: a szőlő
A szőlő „Isten ajándéka”, gondolták a görögök, bár ők elsősorban a belőle készíthető bor miatt. Hippokratész azonban nem csak a bort, de magát a szőlőt is gyógyszerként alkalmazta terápiái során. A szőlő nagy tápértékű, vitaminokban, ásványi anyagokban gazdag gyümölcs. Szőlőcukor, gyümölcscukor tartalmánál fogva energiát biztosít szervezetünknek. A szőlő magas káliumtartalmánál fogva vízhajtó hatású, de a népi gyógyászat izzasztóként is ismeri, mivel elősegíti a szervezet méregtelenítését. Kedvezően hat a gyomor és bélrendszerre, fokozza a bélműködést és az epeelválasztást. Rendszeres fogyasztásával növelhetjük a „jó” koleszterin, a HDL értékét, így ez a gyümölcs is hatékonyan részt vesz a szív-, érrendszeri betegségek megelőzésben. Többféle polifenolt is tartalmaz, amelyek visszaszorítják a gyulladásos folyamatokat.

A szőlő levét, azaz a mustot mindig hígítsuk fel, mert töményen hasmenést okozhat.


Sajnos cukorbetegek számára tiltólistán van a szőlő magas szőlőcukor-tartalmánál fogva, amely gyorsan emeli a vércukorszintet. Emiatt fogyókúrában is érdemes kerülni vagy csak ritkán, kis mennyiséget fogyasztani. A sötét színű, vörös szőlőben lévő anyagok egy része pedig az arra érzékenyeknél migrént okozhat. Ha viszont szellemi vagy fizikai megterhelésnek vagyunk kitéve, a szőlő gyorsan mozgósítható energiát biztosít a szervezet számára. Magjából olajat is készítenek (nálunk is kapható olyan étolaj, amelynek egyik alkotója a szőlőmagolaj), amely gazdag telítetlen zsírsavakban.

A szőlő viszonylag nehezen tisztítható, ezért alaposan meg kell mosni, semmiképp ne együk mosatlanul!


Sütőtök - nem csak ijesztgetésre

A sütőtök egészséges, édes csemege a hideg idő beálltával. Nem csak félelmetes vagy vicces töklámpások faragására jó, hanem számos ízletes ételt is készíthetünk belőle. Akkor a legízletesebb, ha a dér már megcsípte. Hat hónapos kortól adható már az emberpalántáknak is. A sütőtök sok karotint tartalmaz, ami ha nagy mennyiségben jut a szervezetbe, a bőrt sárgás árnyalatúra festi. Ez az ún., „ál-sárgaság”, ami inkább az arcot, kézfejet, talpat érinti, de a szemfehérje soha nem sárgul be! Ha ilyen előfordulna, csökkentsük a sütőtök adásának gyakoriságát.


A sütőtök gazdag C-vitaminban, karotinban (ez az A-vitamin előanyaga), magja pedig E-vitaminban bővelkedik. Ezek mind antioxidánsok és jelentős szerepük van a daganatos betegségek megelőzésében. A tökmagból olajat is készítenek, melyet salátákhoz, szószokhoz, húsokhoz használnak fel. A tökmagolaj kiválóan véd a szabadgyökök ellen, a zsírsav összetétele pedig rendkívül kedvező a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésében. Maga a mag béltisztító, hashajtó hatású és prosztatabántalmak esetén is jól alkalmazható.

A sütőtöknek magas a káliumtartalma, levét pedig jól lehet alkalmazni megfázásos tünetek enyhítésére.


Kreisz Andrea

Képek: Ambro / FreeDigitalPhotos.net