Mit üzen a pulzusod?

A hagyományos kínai orvoslás és az ájurvéda pulzusdiagnosztikai módszerei (a pulzushullám hosszának, szélességének, mélységének, erejének, teltségének, formájának megfigyelése) pontos képet adnak az egyensúlyzavar (betegség) természetéről, korai tüneteiről, lefolyásának menetéről.

A szervezetet behálózó csatornák (nadik, artériák, vénák, hajszálerek, mikrokapillárisok, nyirokerek stb.) ismerete fontos, hiszen ezeken keresztül –  a hasonló hasonlót vonz elve alapján– áramlanak a doshák (a biológiai és lelki folyamatokért felelős működő értelem, az elemek állandóan mozgó dinamikus egyensúlya), a dhatuk (testszövetek), a malak (kiválasz- tásra kerülő káros anyagok) –látható szinten– a test különböző szerveihez, és láthatatlan módon a sejtekhez, molekulákhoz, atomokhoz, valamint a szubatomi részecskékhez.
Ha a csatornákban (erekben) hömpölygő biofizikai, biokémiai, bioelektromos, biomagnetikus, pszichikai, valamint mentális energia-és információáradat akadálytalanul eljut a szervek szöveteihez, sejtjeihez, atomi és szubatomi részecskéihez, akkor jó egészség, Sukha (boldog- ság, egészség) jelentkezik (a szanszkrit szó értelme nyitott csatorna).


Ha a csatornában – emésztetlen anyagi, lelki vagy mentális táplálék (asatbhya/asatmya bhojana), túlzott (atipravriti) vagy akadályozott áramlás (samga), lokalizált dilatáció (sira granthi) vagy elzáródás (vimarga gamana) miatt –  áramlási hiba (srotorodha) szakítja meg a megfelelő szöveti anyagcserét, akkor a doshak, dhatuk és malak visszafolyása helyi jellegű ama-lerakódások kialakulását eredményezheti, ami az erek károsodása mellett azoknak a szöveteknek a károsodásával is jár, amelyeken azok áthaladnak. A kiegyensúlyozatlan dosha továbbgyűrűző hatása a szervezetben egy másik dosha harmóniavesztését is okozhatja, ami akadályozhatja vagy megfordíthatja a csatornában áramló durva-és finomanyagi információk áradási irányát. A szanszkrit elnevezés, Dukha (nem pusztán testi jellegű boldogtalanság, betegség) jól szemlélteti, hogy a zárt (elzáródott) csatorna miatt fejlődik ki a betegség valamennyi formája a fizikai testen éppúgy, mint az energiatesten, az asztrál- vagy a mentáltesteken.


Az érverés vizsgálata időben olyan pontos adatokhoz juttat, mint az egyes szervek gyen- gülése, a csatornák energiablokádjai, anyagi, pszichés és pszihomentális mérgek lerakódása.
A pulzust mérni lehet a temporális artériánál (a halántékon), a karotid artériánál (a nyakon a kulcscsont felett), a brachiális artériánál (a kar belső oldalán, könyök fölött), a radiális artériánál (csuklón), a femorális artériánál (a láb belső oldalán, ahol a csípőhöz csatlakozik), a hátsó tibiális artériánál (boka mögött) és a dorsalis pedis artériánál (a lábfejen).

A pulzustapintási helyek beható vizsgálata, a területek nyomásérzékenysége, a bőr nedves- sége nyomán regisztrált adatok feltárják a személy aktuális energetikai, pszichoenergetikai és pszichés állapotát.

Ahhoz, hogy a test és a lélek ne elbeszéljenek egymás mellett, hanem megértsék egymást, ismerni kell a 33 klasszikus pulzusforma pszichoenergetikai információit.



Nagy pericardialis folyadékgyülem, alacsony ejekciós frakció, bal kamrai hiba, asztma, bal oldali szívelégtelenség, Meadows-szindróma okozzák a szív összehúzódási zavara miatt kialakuló ritmusos, de egymást követően kisebb és nagyobb hullámú pulzust (pulsus alternans). Az energiatorlaszt okozó lelki és mentális mérgek – érzéki szenvedély, gyász, csalódás apában, tunyaság, önmagával szembeni érdektelenség, látszatszeretet, elfojtott szeszélyesség, félelem a beszennyeződéstől, tudatalatti tekintélykövetés, ügyetlenség tévhite miatti szorongás, küldetéssel szembeni lázadás miatti szorongás, érzelmi irányvesztés miatti szorongás, magány miatti szenvedés, belső vezetővel ellenkezés, beváltatlan ígéret – áramlási hibáról tanúskodnak.

A peckelő érverés (pulsus altus) tipikus aorta-elégtelenségre utaló pulzus, mely gonoszság, rémület, titkos vágyak elfojtása, bosszúság, otthoni feszültség, elfojtott fondorlatosság, el- fojtott krónikus félelem, ürességérzet miatti hitehagyottság, érvényesülésképtelenség miatti hitehagyottság esetén is kitapintható.

Az érszűkületre jellemző, a felmenő szárban kicsit tapintható pulzushullám (pulsus anacrotus) hatalomvágyról, szexuális visszaélésről, tekintélyhajhászásról, szexuális telhe- tetlenségről, tudatalatti szorongásról, a döntéshozataltól való túlzott félelemről, az önmegva- lósítás tudatalatti félelméről, ellentét miatti ártószándékról, vétség miatti gátlásról, viszontag- ság miatti félelemről, anyakomplexus miatti gátlásról, szellemi hazugságburokról, elfojtott ártó gondolatokról, meg nem valósult kívánság miatti hitehagyottságról, helytelen szemlé- letről tudósít.

Késmárki László: Test-lélek szótár A betegségek lelki, mentális és karmikus okai Ankh Kiadó 2012.)