Keresés 

Gy.I.K.Gy.I.K.   KeresésKeresés   TaglistaTaglista   CsoportokCsoportok   RegisztrációRegisztráció 
 ProfilProfil   Privát üzeneteid olvasásához be kell jelentkeznedPrivát üzeneteid olvasásához be kell jelentkezned   BelépésBelépés 

Cumisüveg és tudomány
Ugrás a köv. oldalra: Előző  1, 2, 3

Új téma nyitása   Hozzászólás a témához    Tartalomjegyzék -> Az alma és a fája
Előző téma megtekintése :: Következő téma megtekintése  
Szerző Üzenet
belthazor
Főmágus

HozzászólásElküldve: 2008. 10. 05. 10:58    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Simeon írta:
Belthazor, tényleg orvos vagyok, de sajnos nem az egyetemen tanultam a szoptatásról. Saját gyermekeim születése előtt kezdtem Kismama olvasással, és beleszerettem a témába. Sajnos nekem is az a tapasztalatom, hogy a gyerekorvosok és a védőnők nagyon keveset tudnak a témáról, bár a jóindulatukban nem kételkedem, de a képzésükben sajnos ez nincs benne. Szerencsére már sokan hajlandóak képezni magukat ezen a téren, de még nagyon sok az elmaradás.
A te esetedben ennyi adatból nem tudom megmondani, hogy mi volt a hasmenés oka. Ha valakinek sok a teje, és esetleg ez azzal párosodik, hogy túl gyorsan teszi át egyik mellrőla másikra, akkor csak a tejtermelés elején termelődő híg, cukrosabb tejet kapja meg a baba, ami valóban hasmenéshez vezethet. Ilyenkor zöldes, habos a széklet, gázos a baba, és hasfájás is gyakori. Mivel írtad, hogy a másodiknál volt ez a gond, ha jól emlékszem, ez ezt alátámaszthatja, mert a másodiknál már több a tej. Ha ez volt esetleg a baj, akkor ezt megoldhatja tápszer,mert csökkenti a laktóz arányát, de egyszerűbb ilyankor, ha tovább van egy mellen a baba, esetleg elő lehet fejni, így hozzájut a zsírosabb hátsó tejhez is.
Külömben ne gondolom, hogy rosszul csináltad a dolgodat, biztos vagyok benne, hogy a gyermekorvosotok is tapasztalt, emberséges orvos. Csak azért írtam erről, hogy mást ne ijesszen meg az, hogy esetleg nem jó a teje.

Nem nem a másodiknál volt hanem az elsőnél. És nem raktam túl hamar másik mellre. Rengeteg tejem volt az első babámnál is és nem volt a baba gázos és hasfájos. Ahogy elkezdtem etetni pár perc mulva hasmenése volt. De nem volt zöld sem...

A kicsi 11 hónapos most és utálja a tejet, semmilyen formában nem issza meg...szopizni szeretett de nem szopizott csak 4 hónapig. Nem szopja az ujját és nem cumizik.

Alexa 3 hónapig szopizott tápszerrel kombinálva ( ő a nagyobb lányom ), ő cumizott 5 éves koráig. És nem szeretett szopizni.

Tehát nem vagyok abban biztos, hogy a szopizás hiánya miatt cumiznak a gyerekek...
hogy az egész világ belefért volna."

http://alagdombi.tvn.hu (agarak)
http://alagrabbit.tvn.hu (sünik)
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Email küldése Felhasználó weblapjának megtekintése MSN Messenger
belthazor
Főmágus

HozzászólásElküldve: 2008. 10. 05. 11:08    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

gincsi írta:
A jó-, nem jó tejhez jutott eszembe még valami:

Tudományos mérések igazolták, hogy a világ különböző pontjain élő kismamák anyateje szinte semmiben nem különbözik egymástól. Egy Afrikában, sanyarú körülmények között élő, és egy nyugati bőségben részesülő Édesanya teje gyakorlatilag nem megkülönböztethető egymástól. Nagyon jól "ki van találva" ez a rendszer. A női test mindent odaad a gyermekének ösztönösen. Ez egy ősi és örökre szóló küldetés.

Szomorú, hogy az elmúlt ötven-hatvan évben a tudománynak köszönhetően eljutottunk oda, hogy gratuláció jár az Anyukának, aki "tud" szoptatni, mert a közfelfogás szerint ehhez szerencsésnek kell lenni. Holott évmilliókig nagyon jól működött, éppúgy, ahogy az emlősállatok között a mai napig.

Szerintetek mi lehet a lelki háttere annak, ha valakinek nincs teje, de tényleg?

Erre csak annyit tudok mondani, hogy a baromira nem megy ilyen könnyen az állatoknál sem csak nem látjuk nincs aki tudosítson róla vagy cikket írjon.

A barzojom anyukája sem tudta szoptatni a 10 kölyköt, a tenyésztője ( aki mellesleg állatorvos ) etette őket éjjel-nappal. Egyszerűen nem volt teje...kutya.
Tengerimalacokat tenyésztek...több mamával fordult elő, hogy nem volt teje nekem kellett felnevelnem a kölyköket....tengerimalac.

A nyusziknál dettó előfordult hasonló... nyuszi.

Persze ilyenkor az ember azt mondja ezeknek az állatoknak kedvencként van csak helye a tenyészetben nem elleti többet. Ez embernél nem működik.

Röviden ez a véleményem. Régen is volt olyan aki nem tudott szoptatni, csak erről nem beszélünk... Ösztön ide ösztön oda ha nincs akkor nincs mivel szoptatni.

Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Email küldése Felhasználó weblapjának megtekintése MSN Messenger
Simeon
Neofita

HozzászólásElküldve: 2008. 10. 05. 21:57    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Belthazor! Van még ötletem, a hasmenésre. Pl. laktóz érzékenység, de tovább nem találgatok, mert ennyi adatból tényleg nem lehet megmondani.
Az, hogy az állatoknak nincs teje, abból is adódhat, hogy az ember mesterségesen beleavatkozik a folyamatba, ezért nem tudja az anyaállat etetni a kölykeit. Pl. ha a kutya kölykeit megfogdossuk, az már megzavarhatja a folyamatot. Az embernél is nagyon sérülékeny ez a rendszer, ezért nem is működik sokszor.
Az, hogy egy nem szopis baba nem cumizik, vagy nem szopja az ujját, abból még nem kell messzemenő következtetéseket levonni. Én sem szopiztam, nem fogadtam el a cumit sem, de azóta is kényszerevő vagyok, és nagyon sokat szenvedek emiatt. Persze ezzel nem azt akarom mondani, hogy a te gyereked is így fog járni, mert ezek nagyon összetett dolgok, nincs egyszerű séma erre. Csak arra akartam felhívni a figyelmet, hogy azért nagyon kár cumit adni a kicsiknek, hogy ne szopják az ujjukat, mert nem ez az alapprobléma. Ha már itt tartunk, nagyon sok problémát okoz a cumi, a tejmennyiség csökkenését, szájpenészt, cumizavart, fájó mellbimbót, visszatérő mellgyulladásokat okozhat.
Gincsi, szerintem nagyon nehéz megmondani, mi okozhatja, hogy eleve nem indul el valakinek teje. Ahhoz, hogy kimondjuk, hogy lelki oka volt a dolognak, nagyon sok dolgot ki kell zárni. Pl. elmőmirigy fejlődési rendellenességet, hormonális problámákat, stb. Persze ezzel nem azt akarom mondani, hogy nincs ilyen, mert azt hiszem, hogy minden az agyban dől el, és a lélek nélkül ezek a dolgok nem működnek. Ehhez szerintem nagyon komoly pszichológiai vizsgálat kell, hogy egy ilyen dolgot fel lehesen deríteni. Olyan viszont nagyon gyakori, hogy valamilyen stresszre úgy reagál az anyuka, hogy nem működik a tejleadó reflex, és így nem jut át a babába a tej. Ilyenkor nem apad el a tej, ha sikerül megnyugodnia, akkor újra tud szoptatni. Itt nem kell komoly stresszre gondolni, pl. anyós látogatása vagy valamilyen fájdalom is elég. Olyan is nagyon gyakori, hogy valaki pici korában nem szopizott, vagy hirtelen elválasztották, és tudat alatt utasítja el a szoptatást. Ilyenkor mindent megtesz, hogy működjön a dolog, de sokszor valamilyen szoptatási problémát "csinál" az anyuka, és ilyankor nagyon nehéz segíteni, mert még a segítséget is elutasítja tudat alatt. Hiába szeretné a legjobbat a gyerekének, mégsem képes ezzel megbírkózni. Persze van akinek ez sikerül, de ehhez nagyon erős lélek kell. Ha viszont ilyenkor nema megfelelő szoptatási segítséget kapja az anyuka, mondjuk a gyereko. rögtön felírja a tápszert, akkor ez gyorsan "megoldódik".
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése
belthazor
Főmágus

HozzászólásElküldve: 2008. 10. 06. 10:09    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Simeon írta:
Belthazor! Van még ötletem, a hasmenésre. Pl. laktóz érzékenység, de tovább nem találgatok, mert ennyi adatból tényleg nem lehet megmondani.
Az, hogy az állatoknak nincs teje, abból is adódhat, hogy az ember mesterségesen beleavatkozik a folyamatba, ezért nem tudja az anyaállat etetni a kölykeit. Pl. ha a kutya kölykeit megfogdossuk, az már megzavarhatja a folyamatot. Az embernél is nagyon sérülékeny ez a rendszer, ezért nem is működik sokszor.
Az, hogy egy nem szopis baba nem cumizik, vagy nem szopja az ujját, abból még nem kell messzemenő következtetéseket levonni. Én sem szopiztam, nem fogadtam el a cumit sem, de azóta is kényszerevő vagyok, és nagyon sokat szenvedek emiatt. Persze ezzel nem azt akarom mondani, hogy a te gyereked is így fog járni, mert ezek nagyon összetett dolgok, nincs egyszerű séma erre. Csak arra akartam felhívni a figyelmet, hogy azért nagyon kár cumit adni a kicsiknek, hogy ne szopják az ujjukat, mert nem ez az alapprobléma. Ha már itt tartunk, nagyon sok problémát okoz a cumi, a tejmennyiség csökkenését, szájpenészt, cumizavart, fájó mellbimbót, visszatérő mellgyulladásokat okozhat.
Gincsi, szerintem nagyon nehéz megmondani, mi okozhatja, hogy eleve nem indul el valakinek teje. Ahhoz, hogy kimondjuk, hogy lelki oka volt a dolognak, nagyon sok dolgot ki kell zárni. Pl. elmőmirigy fejlődési rendellenességet, hormonális problámákat, stb. Persze ezzel nem azt akarom mondani, hogy nincs ilyen, mert azt hiszem, hogy minden az agyban dől el, és a lélek nélkül ezek a dolgok nem működnek. Ehhez szerintem nagyon komoly pszichológiai vizsgálat kell, hogy egy ilyen dolgot fel lehesen deríteni. Olyan viszont nagyon gyakori, hogy valamilyen stresszre úgy reagál az anyuka, hogy nem működik a tejleadó reflex, és így nem jut át a babába a tej. Ilyenkor nem apad el a tej, ha sikerül megnyugodnia, akkor újra tud szoptatni. Itt nem kell komoly stresszre gondolni, pl. anyós látogatása vagy valamilyen fájdalom is elég. Olyan is nagyon gyakori, hogy valaki pici korában nem szopizott, vagy hirtelen elválasztották, és tudat alatt utasítja el a szoptatást. Ilyenkor mindent megtesz, hogy működjön a dolog, de sokszor valamilyen szoptatási problémát "csinál" az anyuka, és ilyankor nagyon nehéz segíteni, mert még a segítséget is elutasítja tudat alatt. Hiába szeretné a legjobbat a gyerekének, mégsem képes ezzel megbírkózni. Persze van akinek ez sikerül, de ehhez nagyon erős lélek kell. Ha viszont ilyenkor nema megfelelő szoptatási segítséget kapja az anyuka, mondjuk a gyereko. rögtön felírja a tápszert, akkor ez gyorsan "megoldódik".

Ha laktóz érzékeny lenne az az elmúlt 8 éveben kiderült volna, a tejet vedeli a lányom és semmi baja.
Hát az én lányom inkább cumizott és hagytam minthogy az ujját szopja, a cumi tiszta volt a keze sokszor koszos.... szájpenésze soha nem volt a cumitól sem nekem sem tesomnak...
Nem hiszem hogy annak köze lenne hozzá hogy megfogom vagy sem. A nyuszi kölykét alapból nem szabad megfogni 4-5 napig mégis volt rá példa hogy nem volt teje... tengerimalacot lehet megfogni hisz fészekhagyó ha nem szopik is életben tud maradni, azonnal eszik mindenfélét. A kutyáknak meg nagy a kötődése ahhoz az emberhez akivel él, és a tenyésztő is ember és a kutyáimmal alszom tehát nem valószínű hogy attól nem lenne teje... de én nem tudhatom.

Én nem szopiztam, mai napig undorodom a tej szagától is. A tejtermékek nagy részét azonban megeszem.

Vissza az elejére
Simeon
Neofita

HozzászólásElküldve: 2008. 10. 12. 09:05    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

A Szoptatást Támogatók Szakmai Közösségének nyílt levele Dr. Szabó Lászlóhoz a Cumisüveg és tudomány kampány kapcsán itt olvasható:
http://www.szoptatasportal.hu/
Vissza az elejére
Simeon
Neofita

HozzászólásElküldve: 2008. 11. 14. 16:40    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Mennyit ér az orvosi eskü?
Nil nocere! - Ne árts! - Az orvoslás egyik legfontosabb szabálya. Mi, akik egyetemi tanulmányaink végeztével ott álltunk a professzori kar előtt, és elmondtuk az orvosi esküt, erre is felesküdtünk. Sajnos munkánk során megtapasztaljuk, hogy ez a mondat mindig a fejünk felett lebeg mint véres kard, mert mi is emberek vagyunk, és sajnos az orvostudománynak is megvannak a maga korlátai.
Társadalmunkban az orvos nem egy átlagos ember, felnéznek rá, tisztelik, hisznek a szavában és kicsit félnek is tőle. Az orvosnak hatalma van. De nem csak hatalma kell, hogy legyen, hanem felelőssége is, de olyan mértékű, hogy kiérdemelje a megkülönböztetést! Számtalan orvos dolgozik tisztességesen, emberségesen, próbál lépést tartani a tudománnyal.
Sajnos nem csak ilyen orvosok vannak. Ha valaki tisztességtelen anyagi érdekből téveszti meg az embereket, az ellen kötelességünk szót emelni.
Ez év májusában indította útjára a Magyar Gyermekorvosok Társasága a „Cumisüveg és tudomány” c. kampányát. A kampányt egy tápszergyártó cég szponzorálja. A 6-12 hónapos csecsemők táplálása a téma, de az igazi cél a tápszerek népszerűsítése. A kampány számtalan olyan elemet tartalmaz, ami a XXI. században nem hangozhatna el egy orvos szájából - amikor könyvtárnyi tudás áll már rendelkezésre a szoptatásról... amikor Magyarországon is már 35 nemzetközi vizsgával rendelkező okleveles szoptatási szaktanácsadó áll a kismamák szolgálatában... amikor évtizedes múltra tekint vissza a baba-barát kórházak működése.
Etikátlan és felelőtlen magatartás az évtizedek óta elavult elvek hangoztatása, amivel eddig is anyák százezreitől vették el a lehetőséget, hogy megtapasztalják a szoptatás csodáját, ami nem egy újkori hóbort, hanem a természetes csecsemőtáplálás évmilliók óta működő rendszere.
Persze nem véletlen, hogy egyesekhez nem jutott el a szoptatás korszerű értelmezése. A tápszergyártó cégek hatalmas haszonnal árulják a termékeiket, és semmilyen eszköztől nem riadnak vissza, hogy fokozzák az eladást.
Mint Dr. Szabó László, a Magyar Gyermekorvosok Társaságának elnöke maga jelentette ki, hogy a társaság egy tápszercégtől pénzt kap az említett kampányért. Persze ő ebben semmi kifogásolni valót nem talált.
A La Leche Liga Magyarország és A "Szoptatásért" Magyar Egyesület közös állásfoglalásban tiltakozott a kampány ellen, valamint a Szoptatást Támogatók Szakmai Közössége is jelezte aggodalmait egy nyílt levélben, melyben javaslat született egy régóta szükséges együttműködés életre hívására. (Mindkét írás olvasható a www.szoptatasportal.hu oldalon.) Mindezekre a Magyar Gyermekorvosok Társaságától semmilyen pozitív visszajelzés nem érkezett.
Szerencsére nagyon sok olyan csecsemőkkel foglalkozó egészségügyi szakember van, aki az anyukák és a babák érdekeit szem előtt tartva hajlandó képezni magát e téren is, de addig, amíg az egészségügy "hűbérurai" csak a saját érdeküket nézik, és inkább az anyukákra mutogatnak, addig nem lesz érdemi fejlődés kis hazánkban a szoptatás terén sem.
Hány kisgyermeknek kell még szükségtelenül hátrányt szenvednie, amíg hajlandó az orvostársadalom felnyitni a szemét?
dr. Sinkó Melinda, orvos
Vissza az elejére
Kirana
Orákulum

HozzászólásElküldve: 2008. 11. 15. 12:24    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Kedves Doktor!

3 szor olvastam el az írást, sok minden elszomorított a cikkben, de erre most nem térek ki!
Miért kell ennyire az orvostudományt belevonni a szoptatás témába, ami olyan egyértelmű mint az 1X1, természeti népeknél ahol az újszülött nem az orvossal találkozik elősször hanem az édesanyával aki egyből a mellére emeli...miért kap ekkora hangsúlyt az orvostudomány???
Gyermek pszichológusként kezdtem, ma felnőttekkel foglalkozom, de engem ez a cikk inkább elriaszt.
Sokszor találkozom olyan esettel, hogy az édesanyában szorongást kellt az a tény valamilyen oknál fogva nem tud szoptatni, megbélyegezve depressziósá válik. Minnél fejlettebb egy társadalom annál nehézkesebben működik a legegyszerűbb dolog is. Szomorú...
Ne szorongást segítsük elő mélyen tisztelt doktor, fordítva ott kell csak beleavatkozni a dolgokba ahol ezt kérik!
Mállottviksz néne
Mágus 3.kör

HozzászólásElküldve: 2008. 11. 19. 08:12    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Kira - már megint a számból vetted ki a szót Smile

Mint a régi kabaréban ...
"Ideje van, teje van, miért ne szoptasson??" Very Happy

Amúgy sokszor van fontos szerepe a tápszereknek is, csak nem kell őket agyonhangsúlyozni. (kórház, betegség, krízis, stb... jó, hogy fejlett, jó minőségű, gyorsan elkészíthető tápszerek állnak már rendelkezésre, ami gyakorlatilag mindent tartalmaz, nem éri hiány a babát ha ezeket fogyasztja.)

A szélsőséges megközelítés nagyon stresszelő lehet, jól mondod. De fontos vele foglalkozni, és JÓL foglalkozni. De sokkal többet ér egy felkészült anyatárssal való kötetlen, meggyőző beszélgetés, mint sok sok egymásnak ellentmondó kiadott PR cikk. Ezt tapasztaltam, tapasztalom játszótéren, itt-ott. Én is sokat tanulok így, és szerintem tanítok is Wink
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Felhasználó weblapjának megtekintése
Kirana
Orákulum

HozzászólásElküldve: 2008. 11. 26. 16:56    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Mállottviksz néne írta:
Kira - már megint a számból vetted ki a szót Smile

Mint a régi kabaréban ...
"Ideje van, teje van, miért ne szoptasson??" Very Happy

Amúgy sokszor van fontos szerepe a tápszereknek is, csak nem kell őket agyonhangsúlyozni. (kórház, betegség, krízis, stb... jó, hogy fejlett, jó minőségű, gyorsan elkészíthető tápszerek állnak már rendelkezésre, ami gyakorlatilag mindent tartalmaz, nem éri hiány a babát ha ezeket fogyasztja.)

A szélsőséges megközelítés nagyon stresszelő lehet, jól mondod. De fontos vele foglalkozni, és JÓL foglalkozni. De sokkal többet ér egy felkészült anyatárssal való kötetlen, meggyőző beszélgetés, mint sok sok egymásnak ellentmondó kiadott PR cikk. Ezt tapasztaltam, tapasztalom játszótéren, itt-ott. Én is sokat tanulok így, és szerintem tanítok is Wink

Tudod Néném, mi sok mindenben egy húron pendülünk Smile

Így igaz, én is tanultam annak idején és én is tanítottam, valahogy így kerek a világ. Oly jó másoktól tanulni, másokat meghallgatni, elmondani azt amit én tapasztaltam/ok. Tudod ezt is már annyizor körbejártuk, hogy mindenkitől lehet tanulni. Smile
Hozzászólások megtekintése:   
Új téma nyitása   Hozzászólás a témához    Tartalomjegyzék -> Az alma és a fája Időzóna: (GMT +1 óra)
Ugrás a köv. oldalra: Előző  1, 2, 3
3 / 3 oldal

Ugrás:  
Nem készíthetsz új témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem módosíthatod a hozzászólásaidat a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat a fórumban.
Nem szavazhatsz ebben fórumban.