Keresés 

Gy.I.K.Gy.I.K.   KeresésKeresés   TaglistaTaglista   CsoportokCsoportok   RegisztrációRegisztráció 
 ProfilProfil   Privát üzeneteid olvasásához be kell jelentkeznedPrivát üzeneteid olvasásához be kell jelentkezned   BelépésBelépés 

Kire ütött ez a gyerek ?
Ugrás a köv. oldalra: 1, 2  Következő

Új téma nyitása   Hozzászólás a témához    Tartalomjegyzék -> Az alma és a fája
Előző téma megtekintése :: Következő téma megtekintése  
Szerző Üzenet
Antal Orsolya
Mágus 3.kör

HozzászólásElküldve: 2013. 01. 20. 10:39    Hozzászólás témája: Kire ütött ez a gyerek ? Hozzászólás az előzmény idézésével

Hallom sok szülőtől, hogy nem találja azokat az értékeket a gyerekben, amit sajátjaként él meg, vagy az ősökben mindkét oldalon.

http://www.youtube.com/watch?v=U9hV8RXXhig
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése
Mak
Mester

HozzászólásElküldve: 2013. 01. 21. 08:16    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Hány éves gyerekről van szó? Nem mindegy.

Aztán pedig mi sem vagyunk olyanok, mint a szüleink, nagyszüleink, mert egy megváltozott társadalomba születtünk, itt kell boldogulni és ez is nagyon nehéz.

Szerintem írjunk példákat, hogy miben változott a társadalom, mihez kellett anno alkalmazkodni és mihez kell most.

Pl. egy idős hölgy kérdezte tőlem, hogy nem érti miért nincs időm főzni (neki sose volt gyereke).
Mert ő kora reggel elment a piacra, vett borsót, a munkahelyén megpucolta és amikor hazament, csak meg kellett főzni.
Tehát:
reggel nem kellett összekészítenie senkit, volt ideje vásárolni
a munkahelyéről nem vágták ki borsópucolás közben (meg különben is mennyit dolgozott)... Rolling Eyes
Vissza az elejére
hangya
hangya

HozzászólásElküldve: 2013. 01. 21. 10:24    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Való igaz, hogy voltak munkahelyek, ahol lehetett borsót pucolni. Akkoriban egy dolgozó elbocsátásához annyi indok kellett, mint egy akasztáshoz. Aki belépett egy munkahelyre és nem voltak különösebb ambíciói, nyugodtan eldekkolhatott nyugdíjig. Ilyen is volt. Meg olyan is volt, aki izgatta magát a teljesítményén, mert őt az motiválta.

Döntő különbségnek látom, hogy első általánostól kezdve azt nyomta az iskola, a sajtó, a rádió, a hangosbeszélő az utcán, hogy tanulj, tied az ország, Tanulj, vár az ipar, vár a mezőgazdaság. Tied az ország, magadnak építed.
Az ember azt érezte, hogy szükség van rá, hogy fontos a személye, tehet valamit az országért, a társadalomért.
Persze ez nem volt így igaz. Erre én huszonéves koromban ébredtem rá. De mégis más volt az az indítás, hogy helyem van az életben, mint az, amit ma kap a gyerek, a kaparjkurta.
Antal Orsolya
Mágus 3.kör

HozzászólásElküldve: 2013. 01. 21. 13:10    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Mak írta:

Aztán pedig mi sem vagyunk olyanok, mint a szüleink, nagyszüleink, mert egy megváltozott társadalomba születtünk, itt kell boldogulni és ez is nagyon nehéz.

Szerintem írjunk példákat, hogy miben változott a társadalom, mihez kellett anno alkalmazkodni és mihez kell most.

Pl. egy idős hölgy kérdezte tőlem, hogy nem érti miért nincs időm főzni (neki sose volt gyereke).
Mert ő kora reggel elment a piacra, vett borsót, a munkahelyén megpucolta és amikor hazament, csak meg kellett főzni.
Tehát:
a munkahelyéről nem vágták ki borsópucolás közben (meg különben is mennyit dolgozott)... Rolling Eyes

Hát ezt egy közösségi oldalról vettem , ahol az anya arról panaszkodik, hogy a lánya (20 éve) vagy délig alszik (estin jár gimibe) vagy számítógépezik, és nem csinál semmi házi munkát. Amikor ő fiatal volt, nem kellett oda vonszolni a mosogatóhoz, megtalálta a házimunkát. Anyja is szorgalmas volt ő is a férje is, a lánya meg házicselédet csinál belőle. Ha valamit kér tőle, azt olyan módon teljesíti, hogy bicskanyitogató. Pl. a mosógépből úgy teregeti ki a ruhát, ahogy kihúzza felcsapja a fregolira. Gyűrötten szárad meg. Hiába kéri, hogy jó teregetés fél vasalás, csak a vállát vonogatja. De van jobb! Másik közösségi oldalon egy 20 éves lány panaszkodik, hogy anyjára. Ime
"A helyzet az, hogy nem jövünk ki jól anyukámmal. Minden nap feszült a légkör itthon. Ő temperamentumos, vezető típus, míg én nyugodt vagyok. Ez a kettő nem fér össze, mint kiderült: amit én teszek, az nem felel meg neki és ennek hangot is ad." A hozzászólásokból látni, hogy megoszlanak a vélemények. nem ment vissza, mert megkérdezték tőle "mit akarsz anyukádtól cseléded legyen ? "

Más! Én 3 gyereket neveltem, és dolgoztam, minden nap főztem, mert ez így olcsóbb volt, a férjem olyan helyen dolgozott, ahol nem volt menza, a gyerekeim se szerették a menzát az iskolában. A kényszer nagy úr, így naponta főztem! Másnap délben volt mit enni a gyerekeknek.Hétvégén aztán az elmaradt holmi, mint mosás, vasalás, gyerekkel foglakozás, ellenőrző átnézés. Igen fárasztó volt, de meg kellett tennem. A konyha volt esténként az élmény és kudarcok beszámoló helye, amíg én főztem. Este 19- kor már megfürödve nézték az esti mesét, én mosogattam, addig. Utána még lehetett olvasni 1/2 órát aztán alvás. Szigorú voltam, de szigorú az élet is. Még magamat rendbe raktam, kitakarítottam a fürdőszobát, aztán vagy néztem valamit a TV-n, de legtöbbször én is az alvást választottam a párommal együtt.
Vissza az elejére
dywir
Mágus 2.kör

HozzászólásElküldve: 2013. 01. 21. 13:52    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Szerintem meg nevelés kérdése Exclamation

Ha egy gyermeket úgy nevelnek, hogy nem kell csinálnia semmit, mert majd kislányom/kisfiam én megcsinálom, te csak tanuljál/pihenjél, akkor ne csodálkozzon ha 20 évesen már elvárja.
Mert nem tanította meg hogyan kell teregetni vagy bármit is csinálni.

Holott a gyermekbe belerögzül ha pici feladatokat kap a korához megfelelően, örül annak, hogy segített és még élvezi is, akkor teljesen természetes dolog lesz ez később.

Engem így neveltek és én ugyanezt a nevelési elvet szeretném folytatni mert ezt jónak tartom.

Például ha a férjem lányai itt vannak (most 11 évesek) a salátához a zöldséget mindig ők darabolják fel, de azt is tudják, hogyan kell a mosógépet kezelni és ki is tudnak teregetni és azt is tudják, hogyan kell úgy teregetni, hogy minél kevésbé legyen gyűrött. De azért, mert otthon az anyukájuk is így neveli őket, megmutatja hogyan kell megcsinálni és én is ha szükséges.

Cselédet abból lehet csinálni, aki hagyja Rolling Eyes

Míg dolgoztam is volt időm főzni, pedig este hatra értem haza és igen akkor álltam neki.
Most is ugyanúgy főzök, persze most itthon vagyok.
Főzés közben nagyon jókat lehet beszélgetni nekem is ez a tapasztalatom Wink

uff én beszéltem Laughing
hangya
hangya

HozzászólásElküldve: 2013. 01. 21. 19:59    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Mak írta:

Tehát:

Mak, az idős hölgy nem azért főzött, mert reggel nem indított útnak senkit. Nem volt más választása, hogy megetesse a családját (vagy magát, ha nem volt családja).
Az 1945-1970 közti időszakról beszélek. Kenyér a boltban délután 2-4 közt volt. Reggel, vagy este NEM VOLT KENYÉR. Közben volt néhány év, amikor az élelmiszert jegyre adták. Egy felnőtt embernek járt 20 deka kenyér egy napra. Nem ám, hogy meg lehetett venni a holnapit is! Azért majd holnap kell elmenni délután 2-4 közt. Illetve 1 óra körül oda lehetett állni a sor végére, hogy JUSSON kenyér.
Nomostan a gyerek, ha enni akart, szépen beállt a sorba, mert a szülei dolgozóban voltak, azok nem állhattak oda. A gyerek látta el kenyérrel a családot. Ha nem akaródzott neki kimenni, akkor nem volt otthon kenyér. Nem emlékszem, hogy bármelyikünk vonakodott volna kimenni sortállni.

Csütortökön, vagy pénteken hozták a húst a boltba. Igen, egyszer egy héten! hajnalban be kellett állni a sorba érte. Lehet tippelni, hogy ki állt be a sorba húsért! A gyerek, vagy ahol volt, a nyugdíjas nagyszülő. Mire megjött a húsos kocsi, jöttek a felnőttek a gyereket felváltani, mert a hentes a gyereknek bármit odaadott, a vásárláshoz már anyu kellett.

És volt egy csomó dolog, amit a gyereknek meg KELLETT csinálni azért, hogy a család működni tudjon. Anyunak sem volt választása, nem lehetett a gyereket kikergetni a konyhából, hogy te csak tanulj, vagy ne lábatlankodj itt, mert én gyorsabban megcsinálom... Szükség volt a gyerek segítségére. És a gyerek segített, mert fontos szerepe volt.
A hatéves vigyázott a kétévesre. Még át is pelenkázta. És nem ejtette fejre. Másként nem lehetett élni.
Szóljatok, ha unjátok a "bezzeg-az-én-időmben" meséimet.
Jadis
Főmágus

HozzászólásElküldve: 2013. 01. 21. 20:49    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

hangya írta:

Mak, az idős hölgy nem azért főzött, mert reggel nem indított útnak senkit. Nem volt más választása, hogy megetesse a családját (vagy magát, ha nem volt családja).
Az 1945-1970 közti időszakról beszélek. Kenyér a boltban délután 2-4 közt volt. Reggel, vagy este NEM VOLT KENYÉR. Közben volt néhány év, amikor az élelmiszert jegyre adták. Egy felnőtt embernek járt 20 deka kenyér egy napra. Nem ám, hogy meg lehetett venni a holnapit is! Azért majd holnap kell elmenni délután 2-4 közt. Illetve 1 óra körül oda lehetett állni a sor végére, hogy JUSSON kenyér.
Nomostan a gyerek, ha enni akart, szépen beállt a sorba, mert a szülei dolgozóban voltak, azok nem állhattak oda. A gyerek látta el kenyérrel a családot. Ha nem akaródzott neki kimenni, akkor nem volt otthon kenyér. Nem emlékszem, hogy bármelyikünk vonakodott volna kimenni sortállni.

Csütortökön, vagy pénteken hozták a húst a boltba. Igen, egyszer egy héten! hajnalban be kellett állni a sorba érte. Lehet tippelni, hogy ki állt be a sorba húsért! A gyerek, vagy ahol volt, a nyugdíjas nagyszülő. Mire megjött a húsos kocsi, jöttek a felnőttek a gyereket felváltani, mert a hentes a gyereknek bármit odaadott, a vásárláshoz már anyu kellett.

És volt egy csomó dolog, amit a gyereknek meg KELLETT csinálni azért, hogy a család működni tudjon. Anyunak sem volt választása, nem lehetett a gyereket kikergetni a konyhából, hogy te csak tanulj, vagy ne lábatlankodj itt, mert én gyorsabban megcsinálom... Szükség volt a gyerek segítségére. És a gyerek segített, mert fontos szerepe volt.
A hatéves vigyázott a kétévesre. Még át is pelenkázta. És nem ejtette fejre. Másként nem lehetett élni.
Szóljatok, ha unjátok a "bezzeg-az-én-időmben" meséimet.

Én nem unom. Igencsak tanulságosak. Nekem egyelőre pusztán elméleti a gyereknevelés kérdése, de azért érdekelne, hogy bizonyos értékeket, amiket akkoriban a körülmények miatt, mint amit fentebb is leírtál, egyszerűen muszáj volt megtanulni, azt hogyan lehetne a mai világba átültetve átadni.
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Email küldése
hangya
hangya

HozzászólásElküldve: 2013. 01. 21. 21:41    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Azzal kezdtem, hogy az idős hölgynek főznie kellett, ha enni, etetni akart. Csak eltérített a kenyér téma. Szóval, ahol volt gyerek, vagy nagyszülő, aki tudott akkor boltba menni, amikor megjött a kenyér, akkor volt kenyér otthon.
Node mit eszünk a kenyérhez? Felvágott, ha volt, két-háromféle volt, parízer, gépsonka, meg lecsókolbász. Szentévenként gyulai kolbász. Esetleg szalonna. Téliszalámi csak pult alól, ha külön fizettél baksist. Meg volt trappista sajt, ementáli sajt, meg hóvirág sajt. A mai sajtokhoz szokott izlésemmel szerintem nem enném meg egyiket sem. Akkor sem ettük meg. A pénztárcánkhoz elég drágák is voltak. Vaj néha előfordult a boltban, de nem volt jellemző Vagyis az ember a kenyeret többnyire zsíros kenyérnek, vagy lekváros kenyérnek kapta. Ezzel nem lehetett jóllakatni a családot.
Főzni kellett.
Anyám dolgozott, és esti iskolába járt. Hét közben este 10-kor ért haza. Akkor kezdett főzni másnapra. A főzést az ember szépen előkészítette neki, hogy ne akkor kezdjen krumplit pucolni, meg hagymát felvágni. Fel sem merült, hogy esetleg ez szívesség lenne.
Hútőszekrény majd a 70-es évek közepétől terjed el, nem lehetett hétvégén előre főzni, csak legfeljebb 1 napra. Ja, és szombaton dolgoztunk, meg iskolában voltunk, igaz, csak délig.

Apukám indult elsőnek, de előtte kihamuzta a kályhát és bekészítette a begyújtást, nekem csak meg kellett gyújtanom, amikor haza értem. Mert hideg lakásba mentem haza, nekem kellett begyújtani, meg szénnel rakni a kályhát. Apukám reggelijét Anyukám szépen elkészítette közben, és csomagolt is neki. Én is kaptam reggelit is, meg tízórait is. Iskolabüfé nem létezett, olyan boltok, ahol lehetett volna reggelizni.... nem emlékszem, hogy lettek volna. legalábbis felénk nem. Anyukámnak kellett utolsónak indulni. Nem tudom, ő evett-e...

Szóval be voltunk fogva. Mindnyájan. Annak is segíteni kellett, akinek az anyukája otthon volt, mert általános volt, hogy a gyerek részt vesz a munkában.

Mosás ugye teknőben. Előző nap beáztattunk. A fehérekkel kezdtük, a munkásruhákkal végeztük. Anyukám a teknő egyik oldalán állt, én sámlin a másik oldalon. A szódás, szappanos víz kimarta az ujjaimat. Válasz: Ne az ujjadat dörzsöld, hanem a ruhát." Apukám segített kicsavarni a ruhát, ő erősebb volt, jobban meg tudta csavarni a nagyobb darabokat.

Fogalmam sincs, hogy ma mit lehetne tenni. Azt látom, hogy ha a szülő hozzá is szoktatná a gyerekét a házimunkához, ez annyira nem általános, hogy a szerencsétlen gyereket kinevetik a dologtalan társai. Kamasz korára holtbiztos, hogy ellenáll a kéréseknek.
Antal Orsolya
Mágus 3.kör

HozzászólásElküldve: 2013. 01. 22. 06:04    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

A megváltozott életkörülményekre sem lehet hivatkozni. Gyerekben el kell ültetni, hogy a család kis egység, ahol mindenkinek meg van a maga szerepe. Fontos vagyok. Már korán el kell kezdeni. Az unkám úgy tanult meg teregetni, hogy a férjem készített egy kecske lábas pici szárítót, és boldogan teregette a zsebkendőket saját fehérneműit.. Gondosan kihúzgálta. Már oda áll, sütésnél formázni a tésztát. Lányaim tudnak tésztát gyúrni. 70-es évek elején még kevés száraz tészta volt, kénytelen voltam gyúrni. Hogy örültek amikor kaptak egy kevés tésztát és megsüthették a gázra tett vaslemezen.
Ma már senki nem gyúrja otthon a tésztát, de eljöhet még az idő, hogy muszáj lesz megtanulni, mert nem tudják majd megfizetni. Én azt javasolnám annak az anyukának, hogy egy hétig ne csináljon otthon semmit. Ne főzzön, ne vásároljon be. Ne vasaljon. Hátha rá jön a kedves gyereke, hogy az ennivaló nem a hűtőszekrényben terem, a ruha meg nem öntisztító. Talán akkor rájön, hogy mindenért meg kell dolgozni
Vissza az elejére
Antal Orsolya
Mágus 3.kör

HozzászólásElküldve: 2013. 01. 22. 06:06    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Mak írta:

Tehát:

Nem olyan helyen dolgoztam, ahol borsót lehetett pucolni, mégis főztem minden nap
Vissza az elejére
Tidena
Orákulum

HozzászólásElküldve: 2013. 01. 22. 08:30    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Én fiatalabb vagyok nálad Hangya ,de ahogy emlegeted én is emlékszem pár dologra. Érdekes érzés volt hogy dolgok felidéződtek.Én ennek a "rendszernek" a végére emlékszem.Tehát akkor már volt kenyér a boltban reggel és este is.Viszont az megmaradt az emlékeimben hogy anyukám a szomszédnénivel mentek sort állni a húsbolthoz.Halványan rémlik hogy én is vele voltam,de nem volt sötét,és a sor sem volt nagyon hosszú....úgy rémlik azért állt sort hogy valamilyen fajta húst kapjon.Én a kenőmájasra emlékszem hogy az volt a hentesnél meg paprikásszalonna.(Apukám szerette én utáltam talán ezért jegyeztem meg.)
Arra viszont már határozottan emlékszem,ha a boltba banán vagy téliszalámi érkezett ,ment a városban a háziasszonyi riadólánc és aki hallotta futott a boltba,beálltunk a kilóméteres sorba,és volt bizony hogy nem jutott.Egy ember 1 kiló banánt kaphatott.Egyszer anyunak sikerült vennie de még nagyon zöld volt.Tudta hogy mi gyerekek úgy zölden megennénk ezért feltette a kamra felső polcára hogy majd beérik.Aztán elfelejtette,hát jó barnára ért be,mint mennyei csemegét ettük.Én teknőre nem emlékszem,mert volt már mosógépünk,már akkor is amikor anyu engem várt.Hűtőszekrényt akkor vettek mikor én megszülettem.A tésztát anyukám is gyúrta,a mai napig előttem a kép.Én ülök a hokedlin anyu nyújtja a tésztát,cérnametéltet vág és közben beszélgetünk.Jaj ha ehetnék olyan cérnametéltet,olyan krumplis tésztát....A por ultrára emlékszem amivel mosogatni kellett.Nekünk sparheltunk volt emlékszem anyu azon befőzött...hát szauna volt rendesen az tuti.A palacsintát is jóval több ideig kellett sütni.
Jaj meg a lasztexnadrág....nekem sötétkék volt,volt olyan osztálytársam akinek volt nefelejcskék meg később piros....fú de fájt a szívem rá,mert az ritka volt mint a fehér holló.Az asszonyok sokat kézimunkáztak és pl a sötétkék iskola köppenyünket próbálták kis hímzéssel,rátéttel egyedivé tenni.A zoknit megstoppolták és semmit nem dobtak ki. A kenyeret kidobni szentségtörés volt (érdekes én se dobom ki) elhasználták töltött húshoz fasírtba,vagy zsemlemorzsa lett belőle.A sárgabarack magját ledarálták és mint a diót használták.Nem kapott tőle senki ciánmérgezést....
Tidena
Orákulum

HozzászólásElküldve: 2013. 01. 22. 08:42    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Én is főztem és főzök a mai napig minden nap.(Kivéve mikor marad másnapról.) Viszont a lányom nem nagyon mutat érdeklődést a főzés iránt.(Vasal,takarít,mosogat,ablakot pucol,magának csinál rántottát,tejbegrízt,zabkását ,vacsorárapl.Ha rádörrenek jön zöldséget pucolni, vagy ügyel a fánkra mikor kisütjük.De a múltkor el kellett mennünk és mondtam neki főzzön paprikáskrumplit...azt felelte,akkor ugyan nem esztek...)
Én azért főzök mert nem szeretem a "tömegkonyha ízt". szeretm tudni mi van abban az ételben amit megeszünk.Épp ezért nem használok pl kész ételízesítőt sem,még húsleveskockát sem.Ezen kívül allergiás vagyok a nátriumglutamátra ami ha feltelítődik bennem kiüt,na úgy döntöttem inkább én ütöm ki őt!Smile
Használok kész lekvárt ha más nincs,de gondoskodom nyaranta arról hogy legyen más.
Tésztát nem tudok gyúrni meg nyújtani az izületigyúlladásom végett... Sad ezt nagyon sajnálom... Sad
Nem használok fokhagymakrémet ,én inkább megpucolom a friss fokhagymát. A milánóihoz is én főzőm meg a mártást nem veszek készen.A salátákhoz sem veszek öntetet,mert minden tele van szinezékkel meg ízfokozóval meg a csuda tudja mivel...naja én vagyok a maradi háziasszony és nem szégyenkezem miatta.
Jadis
Főmágus

HozzászólásElküldve: 2013. 01. 22. 15:07    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Akkor én is maradi "háziasszony" vagyok, mert ezek nagy részét én sem használom. Sajnos sokszor nincs erőm főzni, de amint elszánom magam rá, akkor több napra és én is lehetőleg kerülöm a mesterséges dolgokat, így marad a fokhagyma. Very Happy Sajnos sem tésztát nem tudok csinálni, sem lekvárt, de ez utóbbit szoktam kapni ismerőstől, úgyhogy menthető a helyzet. Amúgy margarin helyett is vajat használok, valamint rendes, házi sertészsírt (nem, nem a fehérített borzalmat).
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Email küldése
Mak
Mester

HozzászólásElküldve: 2013. 01. 22. 16:58    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Hát én is szoktam főzni, amikor van időm - nehogy szó érje a ház elejét Smile a sztoriban ez a borsópucolás a munkahelyen döbbentett meg igazán.

De a gyerekneveléshez visszatérve, az a lényeg, hogy bevonjuk a házimunkába. Hogy tudja, hogy a tiszta ruha nem a szekrényben terem és mennyi munka az, mire kivasalva a polcra kerül.

Tényleg nagyon sok fiatalra van mostanában panasz, hogy csak ül a gép előtt és semmit nem hajlandó csinálni, a szülők szava meg nem ér semmit.
Nekem is van egy ismerősöm, aki ilyen. De egy kicsit a szülőket is megismerve rájöttem, hogy nagyon sokat elrontottak a gyerek kiskorában, mondjuk ráhagytak dolgokat.

A netfüggőséget nem tudom hol és ki gyógyítja, de eléggé káros a társadalomra nézve, családokat tesz tönkre, és a fiatalságot sem lehet a gép mögött ülve megélni...
Vissza az elejére
Antal Orsolya
Mágus 3.kör

HozzászólásElküldve: 2013. 01. 22. 17:31    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Én még ketchupot is befőztem. Azóta is felemlegetik a gyerekeim, hogy azóta se kaptak olyan ketchupot, mint amilyen az enyém volt. Razz Már nem főzök be a recept meg van nekik főzzenek be ők. Már csak barack lekvárt főzök be meg szilva lekvárt, mindkettőt szeretik palacsintába az unokák. Igaz nem főzöm, hanem sütőben készítem
Vissza az elejére
Hozzászólások megtekintése:   
Új téma nyitása   Hozzászólás a témához    Tartalomjegyzék -> Az alma és a fája Időzóna: (GMT +1 óra)
Ugrás a köv. oldalra: 1, 2  Következő
1 / 2 oldal

Ugrás:  
Nem készíthetsz új témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem módosíthatod a hozzászólásaidat a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat a fórumban.
Nem szavazhatsz ebben fórumban.