Keresés 

Gy.I.K.Gy.I.K.   KeresésKeresés   TaglistaTaglista   CsoportokCsoportok   RegisztrációRegisztráció 
 ProfilProfil   Privát üzeneteid olvasásához be kell jelentkeznedPrivát üzeneteid olvasásához be kell jelentkezned   BelépésBelépés 

Lehet - e a gyereket nevelni?
Ugrás a köv. oldalra: 1, 2, 3 ... 26, 27, 28  Következő

Új téma nyitása   Hozzászólás a témához    Tartalomjegyzék -> Az alma és a fája
Előző téma megtekintése :: Következő téma megtekintése  
Szerző Üzenet
hiaklo
Főmágus

HozzászólásElküldve: 2006. 07. 23. 18:38    Hozzászólás témája: Lehet - e a gyereket nevelni? Hozzászólás az előzmény idézésével

Sokszor felmerül bennem a kérdés: Lehet - e egyáltalán a gereket nevelni?
A szó szoros ma használatos értelmében én azt hiszem, hogy nem!
Legalább is a tapasztalataim ezt mutatják!
Azt hiszem a szülő csak azért van, hogy szeresse a gyereket és példát mutasson neki. Figyeljen és segítsen neki ha valamiben szüksége van erre!
pl.: http://www.naturalap.hu/kineziologus/
Xifu
Orákulum

HozzászólásElküldve: 2006. 07. 23. 18:48    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

"És egy asszony, aki mellére csecsemőt szorított, azt mondta: Beszélj
nekünk a Gyermekekről.

És ő így szólt:

Gyermekeitek nem a ti gyermekeitek.

Ők az Élet önmaga iránti vágyakozásának fiai és leányai.

Általatok érkeznek, de nem belőletek.

És bár véletek vannak, nem birtokaitok.

Adhattok nekik szeretetet, de gondolataitokat nem adhatjátok.

Mert nekik saját gondolataik vannak.

Testüknek adhattok otthont, de lelküknek nem.

Mert az ő lelkük a holnap házában lakik, ahová ti nem látogathattok
el, még álmaitokban sem.

Próbálhattok olyanná lenni, mint ők, de ne próbáljátok őket olyanná
tenni, mint ti vagytok.

Mert az élet sem visszafelé nem halad, sem a tegnapban meg nem reked.

Ti vagytok az íj, melyről gyermekeitek eleven nyílként röppennek el.

Az íjász látja a célt a végtelenség útján, és ő feszít meg benneteket
minden erejével, hogy nyiai sebesen és messzire szálljanak.

Legyen az íjász kezének hajlítása a ti örömetek forrása;

Mert Ő egyként szereti a repülő nyilat és az íjat, amely mozdulatlan."

(Khalil Gibran A Próféta)
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése
főnixmadár
Adeptus

HozzászólásElküldve: 2006. 07. 24. 23:14    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Szerintem nem lehet nevelni egyetlen gyereket sem.Én erre jó példa vagyok.Olyan családba születtem,ahol mindenki a mezőgazdaságból élt.Szerették,értették a földet.Én jó gyerek voltam,szót fogadtam,de a föld megművelésére nem tudtak rávenni.Szép példa volt előttem,de én a zenét választottam 5,5 éves koromban.Ki is lógtam a 11 unokatestvérem közül a komolyzene "értésemmel",a szolfézs tudásommal,zongorázásommal.Tisztelem a földet művelő embereket,fejet hajtok a nehéz munkájuk előtt,de velem bármit csinálhattak,akkor is fontosabb volt a kezem,az ujjaim épsége.Nem is tanultam meg kapálni.A sors úgy hozta,hogy olyan családba házasodtam,akik paprikatermesztésből egészítették ki a fizetésüket.Hát nem lettem kedvenc.A mai napig nem tudok kapálni,paprikát ültetni,nem tudok paradicsomot kacsazni és nem tudom kifordítani a krumpli fészkét.Ez van.Én akkor neveletlen vagyok? sunny fx
hangya
hangya

HozzászólásElküldve: 2006. 07. 24. 23:33    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

főnixmadár írta:
Szerintem nem lehet nevelni egyetlen gyereket sem.Én erre jó példa vagyok.Olyan családba születtem,ahol mindenki a mezőgazdaságból élt.Szerették,értették a földet.Én jó gyerek voltam,szót fogadtam,de a föld megművelésére nem tudtak rávenni.Szép példa volt előttem,de én a zenét választottam 5,5 éves koromban.Ki is lógtam a 11 unokatestvérem közül a komolyzene "értésemmel",a szolfézs tudásommal,zongorázásommal.Tisztelem a földet művelő embereket,fejet hajtok a nehéz munkájuk előtt,de velem bármit csinálhattak,akkor is fontosabb volt a kezem,az ujjaim épsége.Nem is tanultam meg kapálni.A sors úgy hozta,hogy olyan családba házasodtam,akik paprikatermesztésből egészítették ki a fizetésüket.Hát nem lettem kedvenc.A mai napig nem tudok kapálni,paprikát ültetni,nem tudok paradicsomot kacsazni és nem tudom kifordítani a krumpli fészkét.Ez van.Én akkor neveletlen vagyok? sunny fx

OFF
Smile Smile Újabb zenész jött közénk! Ezúttal hangszeres! De jó! Figyeljétek meg, lesz még vonósunk is! Laughing Laughing
ON

Ha a nevelést úgy érted, hogy a szülők/felnőttek a saját mesterségükre tanítják meg a gyereket, akkor neveletlennek lehet mondani. Ha a nevelés alatt az értékrend átadását, a társadalmi együttélés normáinak átadását, a kultúra befogadásához szükséges alapkészségek kialakítását értjük, akkor nem hiszem nem maradtál neveletlen. Laughing
Sieglinde
Orákulum

HozzászólásElküldve: 2006. 07. 24. 23:46    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

hangya írta:
főnixmadár írta:

OFF
Smile Smile Újabb zenész jött közénk! Ezúttal hangszeres! De jó! Figyeljétek meg, lesz még vonósunk is! Laughing Laughing
ON

Ha a nevelést úgy érted, hogy a szülők/felnőttek a saját mesterségükre tanítják meg a gyereket, akkor neveletlennek lehet mondani. Ha a nevelés alatt az értékrend átadását, a társadalmi együttélés normáinak átadását, a kultúra befogadásához szükséges alapkészségek kialakítását értjük, akkor nem hiszem nem maradtál neveletlen. Laughing

OFF
Van vonósunk... Időnként el is húzza nótánkat! Laughing Laughing
ON
A nevelésbe alapvetően nem értem bele a saját mesterség átörökítését. Annyira eltérő képességekkel születünk... Mikor fiamat vártam, már akkor elhatároztam, megteremtem számára a lehetőséget, hogy megtalálja, mi az, ami a legnagyobb örömet szerzi számára. Komoly összetűzéseim voltak az apjával, aki még ma is úgy gondolja, fia valósítsa meg azt, amit neki nem sikerült....
hangya
hangya

HozzászólásElküldve: 2006. 07. 24. 23:49    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Sieglinde írta:
hangya írta:
főnixmadár írta:

OFF
ON

OFF
Van vonósunk... Időnként el is húzza nótánkat! Laughing Laughing
ON
A nevelésbe alapvetően nem értem bele a saját mesterség átörökítését. Annyira eltérő képességekkel születünk... Mikor fiamat vártam, már akkor elhatároztam, megteremtem számára a lehetőséget, hogy megtalálja, mi az, ami a legnagyobb örömet szerzi számára. Komoly összetűzéseim voltak az apjával, aki még ma is úgy gondolja, fia valósítsa meg azt, amit neki nem sikerült....

OFF
Örexem! Ostobulok! headbang
ON
főnixmadár
Adeptus

HozzászólásElküldve: 2006. 07. 25. 01:01    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Egyik gyerekem se követ,úgy ,mint én sem a családi hagyományokat.És még csak szemrehányást sem tehetek,mert ha magamba nézek,én is a saját utamat jártam/járom.Kilógok a sorból.A nagyobbik vélhetően indigó,a kisebbiktől pedig kérdezni se tudok./nagy fej az elektronikában,híradástechnikában/.Vitathatatlanul arra én neveltem,hogy a papírzsebkendőt nem dobjuk el,és nem rugunk bele a kutyába.Köszönünk,ha valahová bemegyünk.Nem sorolom.A topik sem erre jött létre.Talán azt kellene megfejteni,hogy mit is jelent ez a fogalom valójában?Ha jól nevelt,akkor követi a társadalmi normákat,betartja az etika írott és íratlan szabályait,megfelel az elvárásoknak,amit a család és a törvény előír számára. De ha mindent elfogad,ha állandóan terelgetjük és betartatjuk az általunk elfogadható mintákat,jó lesz az neki?Kell az önkifejezés,kell valami,amitől ő egyedi és megismételhetetlen.És ez történetesen lehet az,hogy nem tartja be az általános szabályokat,mert nem köszön,nem áll sorba és nem készíti el a házi feladatát.Akkor neveletlen?Nem hiszem,hogy van szülő,aki erre nevelné a gyerekét.Nem mondja azt egyetlen szülő se,hogy nem kell szót fogadni.Csak vannak olyan szülők,akik korlátozzák az önkifejezési kísérleteket,és vannak olyanok,akik hagyják a hajtásokat,töviseket szabadon nőni.Az utóbbiaknak meggyűlik a baja a "gonosz"intézmények elvárásaival.Miért?Azért,mert egy közösségben be kell tartani a szabályokat.De ha a kicsi gyermek ezt nem tudja,mert nem terelgették életének első 3 évében,akkor nagy baj van.Én úgy gondolom,hogy tényleg csak erre kell megtanítani sok-sok türelemmel és példamutatással szemünk fényét.Ismernünk kell őket.Nagyon fontos tudni és szem előtt tartani csillagjegyének jellemzőit.Sok konfliktustól megkímélhetjük egymást,ha tisztában vagyunk a csillagok üzenetével.Én szűz jegyű vagyok,ami=rend a lelke mindennek.Kisebbik fiam ikrek=átlátom a káoszt.Hagyom a saját birodalmában az ő értékrendjét,de az én felségterületemen be kell tartania az én értékrendemet.Egyszerű.Elméletben.Azt hiszem a nevelés erről szól.Mennyire tudom az elméletet a gyakorlatban megvalósítani úgy,hogy ne sérüljön az etikai elvárás sem,és legyen lehetőség a minél teljesebb kibontakozásra.Ha ez sikerül=boldogság. sunny fx
Caravell
Orákulum

HozzászólásElküldve: 2006. 07. 25. 07:17    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Sztem tökéletesen megfogalmaztad, minden benne van!
A fiammal kapcsolatos problémáimra Müller Péter ezt mondta: Hiába szereted/szeretnéd te a rózsát, viseld el, hogy esetleg szamárkórót kaptál és neveld is akként. Egyébként pedig, hogy mi lesz belőle, azt gyermekkorban még a legkevésbé sem lehet megmondani, szeresd és várj türelemmel...

Szóval a nevelés semmiképpen sem az, hogy begyömöszöljük egy általunk társadalmilag és vágyakban megfelelő bőröndbe és ami kilóg itt-ott, azt egyszerűen levágjuk... Rolling Eyes
hiaklo
Főmágus

HozzászólásElküldve: 2006. 07. 25. 08:20    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

hello1
Bingó! hello1 thumbup Nagyon jók az elméletek!
Csakhogy borzasztó nehéz kilépni önmagunkból Wink
Xifu írta:
Idézet:
Adhattok nekik szeretetet, de gondolataitokat nem adhatjátok.

Mert nekik saját gondolataik vannak.

Testüknek adhattok otthont, de lelküknek nem.

Amikor ez a felismerés jön, utána már könnyű Wink Embarassed , de mi van előtte?
főnixmadár írta:
Idézet:
Szép példa volt előttem,de én a zenét választottam 5,5 éves koromban.

Tehát a szüleid bármennyire is a földműveléssel foglalkoztak, mégis lehetővé tették számodra, hogy más utat válassz thumbright
Idézet:
Ha jól nevelt,akkor követi a társadalmi normákat,betartja az etika írott és íratlan szabályait,megfelel az elvárásoknak,amit a család és a törvény előír számára. De ha mindent elfogad,ha állandóan terelgetjük és betartatjuk az általunk elfogadható mintákat,jó lesz az neki?

Bizony épp ez a kérdés, hol a határ??? Wink
Caravell írta:
Idézet:
Hiába szereted/szeretnéd te a rózsát, viseld el, hogy esetleg szamárkórót kaptál és neveld is akként.

Igen de a rózsának tövise is van a szamárkóró igaz, hogy szúr de tökéletes a májtisztító tea alapanyagaként Wink Laughing Laughing
Caravell
Orákulum

HozzászólásElküldve: 2006. 07. 25. 08:40    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Ó, én értékelem a kis "szamárkórómat" és kíváncsian várom,h mi lesz belőle! Akkor is, ha nehéz... És tudom,h vannak értékei, nem is akármilyenek Exclamation
A tüskéit meg lassan már megtanultam kezelni és néha ő is behúzza, engem már nem annyira szúr. Smile
hiaklo
Főmágus

HozzászólásElküldve: 2006. 07. 25. 08:41    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Caravell írta:
Ó, én értékelem a kis "szamárkórómat" és kíváncsian várom,h mi lesz belőle! Akkor is, ha nehéz... És tudom,h vannak értékei, nem is akármilyenek Exclamation
A tüskéit meg lassan már megtanultam kezelni és néha ő is behúzza, engem már nem annyira szúr. Smile

Milyen csillagjegyű a szúrós gyereked?
Caravell
Orákulum

HozzászólásElküldve: 2006. 07. 25. 08:45    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

hiaklo írta:
Caravell írta:

Bak
Sieglinde
Orákulum

HozzászólásElküldve: 2006. 07. 25. 08:48    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Lehet, hogy azért, mert engem eléggé "megnyírbáltak", de nagyon fontosnak tartom a toleranciát. Csemetém meglehetősen nagy önérzettel van megáldva és könnyen tör pálcát mások felett. Arra buzdítom, nem fogadjon el mindent, de próbálja megérteni, mi a másik cselekedetének az indítéka. (Amúgy büszke vagyok arra, hogy "gátlásos nyuszi" létemre egy talpraesett, karakán fiatalembert "neveltem".)
hiaklo
Főmágus

HozzászólásElküldve: 2006. 07. 25. 08:52    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Caravell írta:
hiaklo írta:
Caravell írta:

Bak

Laughing Igen, a baknak szarva is van és a sziklaszirt legtetején ingó-ringó fűszálat szeretné elérni Wink Laughing
hiaklo
Főmágus

HozzászólásElküldve: 2006. 07. 25. 08:55    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Sieglinde írta:
Lehet, hogy azért, mert engem eléggé "megnyírbáltak", de nagyon fontosnak tartom a toleranciát. Csemetém meglehetősen nagy önérzettel van megáldva és könnyen tör pálcát mások felett. Arra buzdítom, nem fogadjon el mindent, de próbálja megérteni, mi a másik cselekedetének az indítéka. (Amúgy büszke vagyok arra, hogy "gátlásos nyuszi" létemre egy talpraesett, karakán fiatalembert "neveltem".)

Nagyon fontos bizony a "kereteket" felállítani.
Wink
Wink Egyik tanárom azt mondta valamikor, hogy "csecsemő nél nagyobb egoista nincs" és milyen igaza volt, hiszen ha nem az lenne meghalna! Wink Wink Laughing De ha a gyerek nem fejlődik és marad ugyan az az egoista ... Crying or Very sad
Hozzászólások megtekintése:   
Új téma nyitása   Hozzászólás a témához    Tartalomjegyzék -> Az alma és a fája Időzóna: (GMT +1 óra)
Ugrás a köv. oldalra: 1, 2, 3 ... 26, 27, 28  Következő
1 / 28 oldal

Ugrás:  
Nem készíthetsz új témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem módosíthatod a hozzászólásaidat a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat a fórumban.
Nem szavazhatsz ebben fórumban.