Keresés 

Gy.I.K.Gy.I.K.   KeresésKeresés   TaglistaTaglista   CsoportokCsoportok   RegisztrációRegisztráció 
 ProfilProfil   Privát üzeneteid olvasásához be kell jelentkeznedPrivát üzeneteid olvasásához be kell jelentkezned   BelépésBelépés 

Hülye gyerek,pocsék anya - Elrontottad, vagy sem?
Ugrás a köv. oldalra: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Következő

Új téma nyitása   Hozzászólás a témához    Tartalomjegyzék -> Az alma és a fája
Előző téma megtekintése :: Következő téma megtekintése  
Szerző Üzenet
hangya
hangya

HozzászólásElküldve: 2007. 06. 07. 09:32    Hozzászólás témája: Hülye gyerek,pocsék anya - Elrontottad, vagy sem? Hozzászólás az előzmény idézésével

http://www.harmonet.hu/cikk.php?rovat=26&alrovat=30&cikkid=13758

Annyiszor merült már fel a fórumon az anya-gyerek viszony, a gyerekre rátelepedő anya, a gyerekét elengedni képtelen anya és mindezek hatása a felnövekvő, vagy már felnőtt emberek lelkére, megnyilvánulásaira. Gondolom, ez a cikk ad valamit a képhez, legalábbis alapot a beszélgetéshez.
Kage
-

HozzászólásElküldve: 2007. 06. 07. 10:02    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Hú, nem egyszerű téma, de milyen fontos! Engem meg most különösen érdekel. A szülő-gyerek kapcsolat talán az egyik legszebb, de egyben a legbonyolultabb, és legnehezebb is. Ja, és miért mindig csak az anya??? Ha már egyenjogúság, akkor ne mellőzzük az apákat, ők is nagyon fontosak a nevelésben (vagy azok lennének), és az anyának sem mindegy, mit csinál az apa.
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése
Mona
Főmágus

HozzászólásElküldve: 2007. 06. 07. 11:50    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Fontos az apa is, de mivel az első éveket (remélhetőleg) a kicsi az anyjával tölti, így az anya a mérvadó. Az alapok-problémák innen erednek.

A napokban gondolkodtam el (minő véletlen!), hogy én vajon rátelepedek-e lányomra? Annyira nehezen megy nélkülem bárhova is: már előre tartok pl. a nagymamánál töltött időre a szünetben.
Azt tudni kell, hogy 3 évig otthon voltam vele, és komolyan véve, hogy az első 3 év mérvadó egy gyerek életében: tehát tényleg a vele való lét töltötte ki a mindennapjainkat. Közös mese, séta, játék ...stb. - így kialakultak bizonyos "hagyományok" is: mint pl. az alvás előtti sutyi-mutyi.Smile , meseolvasás,..stb.

Én mindig azt akartam, hogy a gyerekem egy biztonsági bázisként tekintsen rám, ill. a családra: akihez odamehet ha problémája van, akinek elmondhat mindent (persze láttam már kamaszgyereket.Smile.......... tehát legyek mögötte én, a család, aki biztos támaszként szolgál neki minden esetben. Ez meg is van, viszont ilyenkor pl. a tanarak részéről én egy anyatigris vagyok.... Confused

Pl. nem látom át, hol a határ, amikor a gyerek nem tud leválni, vagy csak nagyon ragaszkodik az anyához.....
Kage
-

HozzászólásElküldve: 2007. 06. 07. 12:13    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Mona írta:
Fontos az apa is, de mivel az első éveket (remélhetőleg) a kicsi az anyjával tölti, így az anya a mérvadó. Az alapok-problémák innen erednek.

A napokban gondolkodtam el (minő véletlen!), hogy én vajon rátelepedek-e lányomra? Annyira nehezen megy nélkülem bárhova is: már előre tartok pl. a nagymamánál töltött időre a szünetben.
Azt tudni kell, hogy 3 évig otthon voltam vele, és komolyan véve, hogy az első 3 év mérvadó egy gyerek életében: tehát tényleg a vele való lét töltötte ki a mindennapjainkat. Közös mese, séta, játék ...stb. - így kialakultak bizonyos "hagyományok" is: mint pl. az alvás előtti sutyi-mutyi.Smile , meseolvasás,..stb.

Én mindig azt akartam, hogy a gyerekem egy biztonsági bázisként tekintsen rám, ill. a családra: akihez odamehet ha problémája van, akinek elmondhat mindent (persze láttam már kamaszgyereket.Smile.......... tehát legyek mögötte én, a család, aki biztos támaszként szolgál neki minden esetben. Ez meg is van, viszont ilyenkor pl. a tanarak részéről én egy anyatigris vagyok.... Confused

Pl. nem látom át, hol a határ, amikor a gyerek nem tud leválni, vagy csak nagyon ragaszkodik az anyához.....

Van éles határ egyáltalán? Szerintem a leválás mindenkép nehéz, de végül mégis megtörténik. Éles választóvonalat húzni szinte lehetetlen (ha ilyesmi történik, az meg baromi nagy trauma).

"Fontos az apa is, de mivel az első éveket (remélhetőleg) a kicsi az anyjával tölti, így az anya a mérvadó. Az alapok-problémák innen erednek."

Nyilván, csak a baj az, hogy pont ezért az apákról és az ő szerepükről ált. mindenki totál meg is feledkezik, nem foglalkoznak vele, pedig ők is nagyon-nagyon fontosak! Akár áttételesen is: ha az apa kellően tud segíteni (érzelmileg, fizikailag, stb.) akkor a mama is nyugodtabb, az egész légkör biztonságosabb, és a kicsi is ebben fog felnőni. A másik: nem csak az anyjával tölti a baba az első időszakot (jó esetben). Az apa jelenléte, férfi energiái, hangja, érintése, szintén fontos. Persze, az anya-gyerek kapcsolat mindig kivételes, semmihez nem hasonlítható, ebből ered a több probléma is (pl. a leválás), de az apa pozitív vagy negatív szerepe mindenben közrejátszik, mindenre hatással van. Szóval, ne feledkezzünk meg róluk sem! Az anya-gyerek kapcsolat tárgyalásakor a háttérben mindig meg kell nézni az apát is. Ez jár nekik, vagy így vagy úgy.

A hozzászólás legutóbb Kage által 2007. 06. 07. 12:40-kor lett szerkesztve, összesen 1 alkalommal.
Vissza az elejére
hangya
hangya

HozzászólásElküldve: 2007. 06. 07. 12:31    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Nagyon igazatok van az apák szerepét illetően. A fiúknak minta a saját viselkedésük kialakításához, a lányoknak a párválasztásnál lesz nagyon fontos szerepe. Mindnyájan ismerünk kizárólag apjuk korabeli férfiakhoz vonzódó fiatal lányokat, akik az apjuk hiányzó szeretetét pótolnák be a párválasztással. Harmonikus esetben pedig a választott férfiú az apát mintázza sok vonatkozásban.
Kage
-

HozzászólásElküldve: 2007. 06. 07. 12:44    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

hangya írta:
Nagyon igazatok van az apák szerepét illetően. A fiúknak minta a saját viselkedésük kialakításához, a lányoknak a párválasztásnál lesz nagyon fontos szerepe. Mindnyájan ismerünk kizárólag apjuk korabeli férfiakhoz vonzódó fiatal lányokat, akik az apjuk hiányzó szeretetét pótolnák be a párválasztással. Harmonikus esetben pedig a választott férfiú az apát mintázza sok vonatkozásban.

Igen, a lányok vagy apa-férjet választanak, vagy teljesen az ellenkezőjét. Persze az is nagyon fontos a párválasztás terén, hogy milyennek tanulta meg a férj-feleség (v)iszonyt. Azt hiszem, az anyának sem mindegy, milyen párkapcsolatban él, hiszen ez is közrejátszhat abban, mennyire képes elengedni, rábízni a lányát egy férfira, a fiát egy nőre. Vagy: mennyire próbálja a gyerekével kárpótolni magát a társától meg nem kapott érzelmekért.
Vissza az elejére
Mona
Főmágus

HozzászólásElküldve: 2007. 06. 07. 13:09    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

hangya írta:

Nem az apa-mintával van a bajom.... Smile

Szerintem az igazi kötődés egészen kicsi korban kezdődik. Világos, hogy ott az anya van jelen - a pocaklakó korszakot meg sem említve!

Ha a gyakorlatot nézed, akkor egy általános családban az anya van otthon egész nap a gyerekkel, az apa dolgozik - nem is igazán tud kialakulni olyan szoros kapcsolat közöttük, mint az anya-gyerek között.

Amikor már nagyobb a gyerkő, akkor valóban jön az apai ellenkező nemnél az anyai minta, ahogy írtátok is. De talán ennek nincs is olyan sok köze a topiknyitás témájához..... Rolling Eyes
Kage
-

HozzászólásElküldve: 2007. 06. 07. 13:20    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Mona írta:
hangya írta:

Szerintem az igazi kötődés egészen kicsi korban kezdődik. Világos, hogy ott az anya van jelen - a pocaklakó korszakot meg sem említve!

Ha a gyakorlatot nézed, akkor egy általános családban az anya van otthon egész nap a gyerekkel, az apa dolgozik - nem is igazán tud kialakulni olyan szoros kapcsolat közöttük, mint az anya-gyerek között.

Amikor már nagyobb a gyerkő, akkor valóban jön az apai ellenkező nemnél az anyai minta, ahogy írtátok is. De talán ennek nincs is olyan sok köze a topiknyitás témájához..... Rolling Eyes

Édes, félreértesz egy dolgot. Nem az általad írt dolgokról volt szó, és azokat senki nem vitatta. Én CSAK annyit mondtam, hogy az anya-gyerek kapcsolat téma mellett azért ne feledkezzünk meg az apákról sem! Nem kell róluk beszélni, nem kell abba az irányba elterelni a témát, egyszerűen CSAK TUDJUK AZT, hogy azért ők is vannak, mert én azt érzem, hogy igazságtalanul és méltánytalanul hajlamosak vagyunk ált. mellőzni őket, és ha már jár a szánk a fene nagy egyenjógúságról, akkor ezt a fajta egyenjogúságot is tartsuk tiszteletben. Innentől kezdve beszélhetsz bármiről, amiről szeretnél, meg aminek szerinted köze van a témához, szerintem ennek is nagyon sok köze van a témához, én meg beszélek erről.

Anya-gyerek kapcsolat megértése, teljes analízise ha úgy tetszik, nem létezik az apa szerepének ismerete nélkül, pocaklakó korban sem, de ha Te csak az anyákról szeretnél beszélgetni, abból sincs semmi baj. Egyszerűen nem szeretem az egyoldalú dolgokat, az szűklátókörűséghez és téves következtetésekhez vezethet. Meg igazságtalansághoz. Ebben a témában, ahol elsődlegesen az anyákról és a babákról van szó, hiszen valóban az ő kapcsolatuk a legkülönlegesebb (ezt már írtam, ha esetleg elkerülte volna a figyelmedet), egy icipici helyet szánjunk - ha csak gondolatban is - az apáknak is. Nélkülük ugyanis se anya, se gyerek nincsen, se normális kapcsolat.
Vissza az elejére
Mona
Főmágus

HozzászólásElküldve: 2007. 06. 07. 13:27    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Kage írta:
Mona írta:
hangya írta:

Édes, félreértesz egy dolgot. Nem az általad írt dolgokról volt szó, és azokat senki nem vitatta. Én CSAK annyit mondtam, hogy az anya-gyerek kapcsolat téma mellett azért ne feledkezzünk meg az apákról sem! Nem kell róluk beszélni, nem kell abba az irányba elterelni a témát, egyszerűen CSAK TUDJUK AZT, hogy azért ők is vannak, mert én azt érzem, hogy igazságtalanul és méltánytalanul hajlamosak vagyunk ált. mellőzni őket, és ha már jár a szánk a fene nagy egyenjógúságról, akkor ezt a fajta egyenjogúságot is tartsuk tiszteletben. Innentől kezdve beszélhetsz bármiről, amiről szeretnél, meg aminek szerinted köze van a témához, szerintem ennek is nagyon sok köze van a témához, én meg beszélek erről.

Anya-gyerek kapcsolat megértése, teljes analízise ha úgy tetszik, nem létezik az apa szerepének ismerete nélkül, pocaklakó korban sem, de ha Te csak az anyákról szeretnél beszélgetni, abból sincs semmi baj. Egyszerűen nem szeretem az egyoldalú dolgokat, az szűklátókörűséghez és téves következtetésekhez vezethet. Meg igazságtalansághoz. Ebben a témában, ahol elsődlegesen az anyákról és a babákról van szó, hiszen valóban az ő kapcsolatuk a legkülönlegesebb (ezt már írtam, ha esetleg elkerülte volna a figyelmedet), egy icipici helyet szánjunk - ha csak gondolatban is - az apáknak is. Nélkülük ugyanis se anya, se gyerek nincsen, se normális kapcsolat.

Ne hegyezd ki, nem tudom, miért ugrottál rá ennyire az apa-gyerek minta, kapcsolódás témára, te biztosan tudod. Az égegyettavilágon nem értettem semmit sem félre, ez a tipikus példája annak, hogy a másik ember mit lát bele a másik hozzászólásába, ill. talán megmutatja a saját fejében zajló gondolatokat is.
A fene se vitatja, hogy az apának ne lenne köze a gyerekhez, én egyedül a topiknyitó cikkről próbáltam volna valamilyen módon kommunikálni.
Nem jól láttam, hogy anya-gyerek közötti túlzott kapcsolódás, ragaszkodás volt a téma? Rolling Eyes
Kage
-

HozzászólásElküldve: 2007. 06. 07. 13:39    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Mona írta:
Kage írta:
Mona írta:
hangya írta:

Ne hegyezd ki, nem tudom, miért ugrottál rá ennyire az apa-gyerek minta, kapcsolódás témára, te biztosan tudod. Az égegyettavilágon nem értettem semmit sem félre, ez a tipikus példája annak, hogy a másik ember mit lát bele a másik hozzászólásába, ill. talán megmutatja a saját fejében zajló gondolatokat is.
A fene se vitatja, hogy az apának ne lenne köze a gyerekhez, én egyedül a topiknyitó cikkről próbáltam volna valamilyen módon kommunikálni.
Nem jól láttam, hogy anya-gyerek közötti túlzott kapcsolódás, ragaszkodás volt a téma? Rolling Eyes

Jól láttad, arról van szó, arról is lesz, arról is volt.
Nem hegyezem ki, nem ugrottam rá, ha nem értetted volna félre, már rég túltárgyaltuk volna. Egy icipici ártalmatlan megjegyzés, hogy apák is vannak, azért tartottam fontosnak megjegyezni - leírom többedszer - mert azt látom, hogy hogy az anya-gyerek kapcsolattal nagyon sok minden és mindenki foglalkozik, ami szép és jó és szükséges, nincs vele semmi baj, csak mellette az apák elsikkadnak, róluk nem szól szinte semmi, velük kevesebbet törődnek jóval, és ezt igazságtalannak érzem, és helytelennek, mert a két téma szerintem elválaszthatatlan. Ennyit akartam mondani, nem többet, nem kihegyezni, ráugrani, csak egy pici figyelmet felhívni rájuk is, ami nem jelenti, hogy a téma nem az anya-gyerek kapcsolatról szól első sorban.
Vissza az elejére
Kage
-

HozzászólásElküldve: 2007. 06. 07. 13:52    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Egyébként érdekes, hogy a cikk csak a címében említi az anyát, utána már családról, családi behatásokról beszél. A cím nekem személy szerint amúgy sem tetszik a durva szavak miatt - oké, lehet, hogy figyelemfelkeltőbb, de akkor is...

A kineziológiai vizsgálat során pedig egészen biztos, hogy nem csak az anya, hanem minden résztvevő szerepére lesz reagálás.

Mondjuk érdekes felvetés, lehet-e egyáltalán egy kapcsolatot a környezetből, körülményekből kiemelve, mintegy sterilen tárgyalni. Szerintem nem. MInden mindennnel összefügg, így bármilyen két vagy több ember viszonyát nézzük, azt nem lehet, de nem is érdemes minden és mindenki mástól függetlenül nézni.

Más. Érdekes számomra, hogy mennyire csak nők között vannak a gyerekek életük jelentős részében, főleg kisgyermekkorban. Én ezt nem tartom jónak, több szempontból sem.

Másik oldal: mennyire vannak magukra hagyva a nők egy családon belül, és ennek milyen következményei lehetnek?

MI van azokkal a gyerekekkel, akiket nem az édesanyjuk nevel? Talán ott könnyebb az elengedés? Érdekes lenne megvizsgálni!
Vissza az elejére
hangya
hangya

HozzászólásElküldve: 2007. 06. 07. 20:27    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Kage írta:
.....
.
Mondjuk érdekes felvetés, lehet-e egyáltalán egy kapcsolatot a környezetből, körülményekből kiemelve, mintegy sterilen tárgyalni. Szerintem nem. MInden mindennnel összefügg, így bármilyen két vagy több ember viszonyát nézzük, azt nem lehet, de nem is érdemes minden és mindenki mástól függetlenül nézni....
.

Biztos, hogy minden mindennel összefügg. Az én rámtelepedő, de örökké elégedetlen anyukám a saját anyjának a szeretetéért küzdött (nem akárhogy!) élethossziglan, persze sikertelenül. Apámmal meg nem igazán szerették egymást, és én, súlyosbításnak, apám természetét örököltem, amit anyám soha nem értett meg. Úgyhogy a felállás: anyám küzd a saját anyjával és a lányával, a lánya szerencsére csak az anyjával - szeretetért, elismerésért. És egyikünk sem kapta meg úgy, azon a módon, ahogy szerette volna.
Kage
-

HozzászólásElküldve: 2007. 06. 08. 09:15    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

hangya írta:
Kage írta:
.....
.
Mondjuk érdekes felvetés, lehet-e egyáltalán egy kapcsolatot a környezetből, körülményekből kiemelve, mintegy sterilen tárgyalni. Szerintem nem. MInden mindennnel összefügg, így bármilyen két vagy több ember viszonyát nézzük, azt nem lehet, de nem is érdemes minden és mindenki mástól függetlenül nézni....
.

Biztos, hogy minden mindennel összefügg. Az én rámtelepedő, de örökké elégedetlen anyukám a saját anyjának a szeretetéért küzdött (nem akárhogy!) élethossziglan, persze sikertelenül. Apámmal meg nem igazán szerették egymást, és én, súlyosbításnak, apám természetét örököltem, amit anyám soha nem értett meg. Úgyhogy a felállás: anyám küzd a saját anyjával és a lányával, a lánya szerencsére csak az anyjával - szeretetért, elismerésért. És egyikünk sem kapta meg úgy, azon a módon, ahogy szerette volna.

Igen, a dolgoknak nagyon mély gyökerük van általában. Vissza lehetne menni Ádám-Éváig.

Tényleg, jut eszembe: ugye abban nagyjából egyetértettünk, hogy az anya szerepe kiemelten fontos, következőleg, hibáztatni is őt fogják (meg ő saját magát pl, akár nem is tudatosan). Arra gondoltam, mennyire lehet most ebben a társadalomban "normális" anyaként élni? Mennyire alakította, (cseszte el) az elmúlt pár évszázad, ezred a nőiséget és az anyaságot, amiből a h. gyerek p. anya lett? Mit vesztettek a nők (és velük együótt mindenki) a női szerep és az anya szerep megváltozásával? Mit lejhetne tenni, hogy a problémákat felismerjük és kijavítsuk?
Vissza az elejére
heki
Mágus 2.kör

HozzászólásElküldve: 2007. 06. 08. 20:45    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Kage írta:
hangya írta:
Kage írta:
.....
.
.

Igen, a dolgoknak nagyon mély gyökerük van általában. Vissza lehetne menni Ádám-Éváig.

Tényleg, jut eszembe: ugye abban nagyjából egyetértettünk, hogy az anya szerepe kiemelten fontos, következőleg, hibáztatni is őt fogják (meg ő saját magát pl, akár nem is tudatosan). Arra gondoltam, mennyire lehet most ebben a társadalomban "normális" anyaként élni? Mennyire alakította, (cseszte el) az elmúlt pár évszázad, ezred a nőiséget és az anyaságot, amiből a h. gyerek p. anya lett? Mit vesztettek a nők (és velük együótt mindenki) a női szerep és az anya szerep megváltozásával? Mit lejhetne tenni, hogy a problémákat felismerjük és kijavítsuk?

A mai világba szerintem már semmit. Ez az elfogadott trendi. Azt kell mondanom,hogy én sem bírnám már elviselni azt,hogy csak a háztartás.
Tudod az én nagyim és anyukám mindíg azt mondta: "A házimunkának soha nincs becsülete". Ebbe pedig bele tartozott a gyereknevelés is.
Mindíg a férfi volt elismerve az volt a fasza gyerek. Confused Mindegy,hogy nem csinált semmit csak a kocsmába ült. Persze vannak kivételek csak nagyon ritka. A mai nők,anyák rákényszerűlnek,hogy dolgozzanak mert egy fizu nem elég.De ezzel ti is tisztában vagytok. Ha bár belegondolva
életviteltől függ,hogy mire elég egy fizu! Amit még szeretnék hozzá fűzni
vannak akik a saját önbecsülésüket kapják vissza a munka által mert otthol semmibe nem nézték. Sad És igen is büszke arra amit elért. Persze ennek is meg van az ára de lehet,hogy megéri!!!! Rolling Eyes
Vissza az elejére
heki
Mágus 2.kör

HozzászólásElküldve: 2007. 06. 08. 20:49    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Tudnék még beszélni a témárol!!! Shocked
Vissza az elejére
Hozzászólások megtekintése:   
Új téma nyitása   Hozzászólás a témához    Tartalomjegyzék -> Az alma és a fája Időzóna: (GMT +1 óra)
Ugrás a köv. oldalra: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Következő
1 / 7 oldal

Ugrás:  
Nem készíthetsz új témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem módosíthatod a hozzászólásaidat a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat a fórumban.
Nem szavazhatsz ebben fórumban.