Keresés 

Gy.I.K.Gy.I.K.   KeresésKeresés   TaglistaTaglista   CsoportokCsoportok   RegisztrációRegisztráció 
 ProfilProfil   Privát üzeneteid olvasásához be kell jelentkeznedPrivát üzeneteid olvasásához be kell jelentkezned   BelépésBelépés 

Nyelvtanulás gyerekeknek - van értelme?
Ugrás a köv. oldalra: Előző  1, 2, 3, 4, 5  Következő

Új téma nyitása   Hozzászólás a témához    Tartalomjegyzék -> Az alma és a fája
Előző téma megtekintése :: Következő téma megtekintése  
Szerző Üzenet
Skar
Lucy Skywalker

HozzászólásElküldve: 2009. 10. 07. 09:25    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Persze, de a óvodáskor már megint más, mint másfél meg két-három éves gyerekeket tanítani külföldiül vagy bármire. Amennyivel fogékonyabb egy gyerek, annyira igaz, hogy egy bizonyos kor alatt sokkal több időt tölt el ugyanannak a tudásnak a megszerzésével, mint később. És az óvodásoknál is nagyon kell vigyázni, mert a tehetség és a kedv két külön dolog, aztán jön a nyelvtanár tehetsége és kedve, mert a kisgyerek nemcsak a nyelvre fogékony, hanem az is nagyon hat rá, mit hogy akarnak lenyomni a torkán. Én inkább nem erőltetném még óvodásnál sem a dolgot, kivéve azt, ha tényleg esélyes, hogy külföldre mennek vagy külföldiekkel találkozik az egészen közeli jövőben, de akkor is csak akkor, ha van hozzá kedve és jó a tanár.

"De nem lehet a vége felé sem ilyen a világ
Ébresszük fel, nézze már meg magát
Úristen mért ordít úgy ez az állat
Jó egyedül van, de mások ám aludnának"
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Felhasználó weblapjának megtekintése
Kage
-

HozzászólásElküldve: 2009. 10. 08. 13:55    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Természetesen kényszeríteni senkit semmire, már csak a magam példáján is tudom, hogy annak nincs értelme, többet árt, mint használ.

Szerencsére Koppány magától tanulta meg szavakat, és nagyon élvezte, hogy olyanokkal is tud "beszélgetni" akik más nyelvet használnak mint ő. Szerintem pillanatok alatt sokkal többet megértett, mint pl. én. (és mindezt úgy, hogy "oda sem figyelt") Lehet, hogy Sloan tehetségét örökölte ebben (remélem) és nem az enyémet. A tanítás módszerén és a tanáron nagyon sok múlik, de azt hiszem a legjobb az lesz, amikor ismét megyünk idegen nyelvi környezetbe, és lesz módja magától gyakorolni, tanulni.
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése
szürke
Orákulum

HozzászólásElküldve: 2009. 11. 08. 11:24    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Kage írta:
Köszönöm mindenkinek az eddigi segítséget!

Nos, azért érdekel a dolog, mert nemrég nővéreméknél jártunk, és Koppány pár nap után már mondogatott ezt-azt franciául. Csak kíváncsi vagyok, hogy esetleg akinek van hasonló tapasztalta, mit gondol arról, érdemes-e direktben tanítani kicsiket, akik nem kétnyelvű családban élnek, vagy egyszerűen csak örüljek, hogy fogékony a nyelvtanulásra, és majd ha eljön az ideje, akkor ráér.

Nagyon eltérő véleményeket hallottam, és van, aki szerint jó, ha már a "pólyában" több nyelvet tanul a baba, mert akkor még mindenre fogékony, mindent elraktároz, és később könnyebben tanul, vagy felesleges az egész, és elég, ha majd az iskolában megtanul ahány nyelvet csak akar.

Persze olyan családban, ahol több anyanyelv létezik, egészen más a helyzet.

Nem tudom Kedves, Kage Smile

igazából abszolút nem vagyok a téma szakértője 3 gyermek ide-oda Smile

úgy gondolom ez is mint minden, adott irányú fogékonyság... adottság kérdése....

itt van pl az első gyermekem.. Smile annak idején állítólag gyönyörűen beszéltem angolul... az oszorsz írásbelim is csont nélküli 5 lett érettségin Smile

én mégis elégedetlen voltam a tudásommal eredeti angol nyelvterületen ugyanis soha nem jártam.... és tudtam milyen nehezemre esett az angol tanulás.. sokszor lehellet gyenge voltam belőle, hisz franciát akartam és nem angolt tanulni...
egyébként franciát ált iskola első osztályában tanultam kb fél évig..

*na az.. a mai napig visszaköszön.. néha azt hiszik beszélek franciául pedig nem.... néha megdöbbent mennyit megértek és nem bírok megszólalni.. néha megindulnak mondatok..szavak.../

szóval térjünk vissza az első gyermekemhez.. nem nagyon beszéltem hozzá angolul, mert nem bíztam a tudásomban..noha azzal kerestem akenyerem:) és a Radványiné aki nyelvkönyvet is írt és hallott egyszer beszélni tágra nyílt szemekkel kérdezte.. magának nincs nyelvvizsgája: csodálatosan beszél angolul... azóta van nyelvvizsgám és elborzadok nyelvi tudatlanságomon...

szóval nem nagyon szóltam hozzá de háttérnek bekapcsoltam nyelvi kazettákat.. gyerekdalokat,mondókákat..stb...
nagyon sokáig nem beszélt a fiam... nagyon sokáig....
viszont amikor megszólalt kétnyelven tette....
magyarul és angolul... és lazán közölte ő tud 10-ig számolni.. kédeztük honnan.. elmondta a kazettáról tanulta.. a kazettáról amin egy magyar hang sem volt.. ritmus alapján jött rá azok a számok.

nyelvvizsgázni úgy ment el gimi 2-3 nm tudom..de előrehozott felsüszintűre és nyelvvizsgára is hogy azon kívűl amit a suliban tanult én csak zenét láttam hallgatni, de könyvet nem láttam a kezében.... hát nem tudom... a többi gyermekemnek nem igazán mertem kazettát betenni....
pedig jobb lett volna..... zavart a kétnyelvű kései megszólalás...
nem tudott ő angolul.. csak sok mindent megtanult... ami a kazettán volt...
Vissza az elejére
Mak
Mester

HozzászólásElküldve: 2009. 11. 20. 13:57    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Ez a téma mindig felbukkan a kismamák körében.
Engem attól ráz a hideg, hogy néhány anyuka, aki jól beszél vmi nyelvet pl angol - ezen a nyelven beszél a gyerekéhez születésétől fogva... tehát nem az anyanyelvén.
Beszélek németül is, angolul is, mégsem merném ezt így...

Van erről valami tapasztalata valakinek?
Vissza az elejére
gonsomegint
Neofita

HozzászólásElküldve: 2009. 11. 20. 15:34    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Mak írta:
Engem attól ráz a hideg, hogy néhány anyuka, aki jól beszél vmi nyelvet pl angol - ezen a nyelven beszél a gyerekéhez születésétől fogva... tehát nem az anyanyelvén.

Unokaöcsémnek 3 anyanyelve volt.
Az apja szerbül és magyarul, az anyja horvátul és magyarul beszélt vele pólyáskorától fogva. Persze kamaszkorában bevágta néha a durcit és hol egyik-hol másik nyelven nem volt hajlandó megszólalni, de tény, hogy mindhárom nyelvet anyanyelvi szinten beszéli Exclamation
Sztem nagyon jó dolog a kétnyelvű nevelés Smile
Vissza az elejére
Skar
Lucy Skywalker

HozzászólásElküldve: 2009. 11. 20. 16:16    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Épp csak a kétnyelvű nevelésnek semmi köze köze a kisgyerekkori nyelvoktatáshoz.

Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Felhasználó weblapjának megtekintése
gonsomegint
Neofita

HozzászólásElküldve: 2009. 11. 20. 16:25    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

skar mkhan írta:
Épp csak a kétnyelvű nevelésnek semmi köze köze a kisgyerekkori nyelvoktatáshoz.

S' mond Te mindent tudó, s' jobban tudó lélek ki a próféciák messiása s' a jövő és múlt titkainak tudója...mi légyen hát a zigazság Question

Gyarló és pórbafinfó pórnépként nincs oly rálátásom a zuniverzum bölcsességeire mint neked, ó kiválasztott prófétának Crying or Very sad

Magyarúú: mos miéé köcsögösköcc, vazze Question
Vissza az elejére
Skar
Lucy Skywalker

HozzászólásElküldve: 2009. 11. 20. 18:03    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

köcsögösködik a kénköves rosseb, egyszerűen nem ugyanaz, hogy ráragad valami a kölyökre, mintha x időpontban x ideig más nyelvet nyomat neki egy e célra rendszeresített személy, mint amit természetes élőhelyén és körülményei közt használ. Kérdezz meg egy kicsit isa pályára való óvónőt, megfelel-e ez mondjuk egy négyéves gyerek életkori sajátosságainak. De csak saját felelősségre, mert ha kiröhög, nem akarok megint leköcsögöződni.

Vissza az elejére
gonsomegint
Neofita

HozzászólásElküldve: 2009. 11. 20. 18:08    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

skar mkhan írta:
köcsögösködik a kénköves rosseb, egyszerűen nem ugyanaz, hogy ráragad valami a kölyökre, mintha x időpontban x ideig más nyelvet nyomat neki egy e célra rendszeresített személy, mint amit természetes élőhelyén és körülményei közt használ. Kérdezz meg egy kicsit isa pályára való óvónőt, megfelel-e ez mondjuk egy négyéves gyerek életkori sajátosságainak. De csak saját felelősségre, mert ha kiröhög, nem akarok megint leköcsögöződni.

Nem kérdezek meg Exclamation
Persze ha jó bige akkor szívesen , khmm..csevegek vele a sosemvolt/sosemlesz gyerekem nyelvérzékéről Twisted Evil

Skar, amit elmondtam az MŰKÖDÖTT Exclamation

Én ezt láttam, passz.
Vissza az elejére
Sieglinde
Orákulum

HozzászólásElküldve: 2009. 11. 20. 20:04    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

gonsomegint írta:
skar mkhan írta:

Persze ha jó bige akkor szívesen , khmm..csevegek vele a sosemvolt/sosemlesz gyerekem nyelvérzékéről Twisted Evil

Én ezt láttam, passz.

Gonso, lécci, olvass figyelmesen!
gonsomegint
Neofita

HozzászólásElküldve: 2009. 11. 21. 09:57    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Sieglinde írta:
gonsomegint írta:
skar mkhan írta:

Én ezt láttam, passz.

Gonso, lécci, olvass figyelmesen!

Most vakarom a búrám gőzerővel, hogy mi rosszat mondtam Rolling Eyes

Az világos, hogy két külön dologról beszéltünk:
1. A kétnyelvű gyereknevelés.
2. A gyerekkori nyelvoktatás.

A gondom, hogy a kettő azért összemosódik valahol. A kérdés az, hogy milyen korán kezdődik egyáltalán a nyelvtanulás képessége.. Question

Na, ez a téma távol áll tőlem, nem is kotyogok bele
Confused
Vissza az elejére
Skar
Lucy Skywalker

HozzászólásElküldve: 2009. 11. 21. 16:53    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Nyilván a születéssel kezdődik, végtére is a nyelvtudás nemcsak beszéd, hanem értés is. Inkább az a kérdés, mikortól lehet egy gyereket órákra járatni, ezen belül nyelvórákra meg az, lehet-e többnyelvűnek nevelni egy gyereket, ha nagyrészt egynyelvű környezetben él.

Vissza az elejére
tsssh¨w
Adeptus

HozzászólásElküldve: 2009. 11. 26. 14:58    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Pont a harmonyekken volt minap egy cikk mely szerint 3 (vagy 6?) éves koráig tanul igazán jól.
Hozzárendeltek domináns agyhullámokat az életkorokhoz...
Kage
-

HozzászólásElküldve: 2009. 11. 27. 20:06    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Mak írta:

Én sem szeretnék nem az anyanyelvemen beszélni a kisfiamhoz, ennek nem is látnám értelmét. Akiket megkérdeztem erről, pl. nyelvtanárokat, ők is azon a véleményen voltak, hogy ha nem két anyanyelvű családban nő fel a gyerek, nincs értelme direkt idegen nyelvre tanítani, főleg, ha azt nem anyanyelvű tanár oktatja. (Ennek némileg ellent mond, hogy számos országban tanulnak meg a kicsik 3-4 nyelvet egészen fiatalon, és semmi kárát nem látják, persze nem feltétlenül szervezett oktatásra kell gondolni.) Én hiába beszélek jól-rosszul több nyelvet is, a hétköznapokban maradok az anyanyelvnél, ez csak természetes. Van viszont pár ének, mondóka, amit más nyelven énekelek, mondok, egyszerűen, mert tetszik, aranyos, és Koppány is érdeklődik. Más hangzásvilág, más ritmus - kicsit színesíti, bővíti az ismereteit, vagy éppen csak mókás, új élmény.

Érdekes, hogy közben eszembe jutott, hogy alapból mennyire figyelek - sokszor csak ösztönösen - hogy lehetőleg mindenre magyar szót, kifejezést használjak, és kerüljem a felesleges idegen kifejezéseket, magyartalan megfogalmazásokat. Közben meg egyfolytában figyelem, mennyire bő - sok felnőttet szégyenbe hozó - szókincse van Koppánynak. Emellett pedig tényleg ragad rá az idegen nyelv is, mint a kosz. (Ennek azért nagyon örülök, mert tudom, milyen nehéz nyelvet tanulnia annak, akinek nincs érzéke hozzá.)

A dilemmát azzal oldottam meg, hogy direkt idegen nyelvoktatás egyelőre nincs, feleslegesnek tartom. Inkább élvezem, és gyönyörködöm benne, hogy napról napra szebben és választékosabban beszéli saját anyanyelvét. Emellett amit megtanul magának máshogy, annak meg majd később hasznát veszi.
Vissza az elejére
gonsomegint
Neofita

HozzászólásElküldve: 2009. 11. 28. 11:02    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Úgy gondolnám, hogy le lehet eccerűsíteni ezt a kérdést.

Elsőként megtanítod Koppányt az íj, kard és buzogány használatára.
Aztán megtanítod neki németül, angolul azt, hogy:

-Térdre kutyák.
-Sarc.
-Sört, bigét ide.
(esetleg mellé nem árt egy kis közgazdaságtan: milyen értékpapírokat és koncessziókat érdemes sarcolni
Rolling Eyes Twisted Evil ...hijjjába no, új világ van Wink ).

Asszem rendbe is jönnének itt a dolgok Laughing
Ideje már visszavágnunk Nagy Ottónak és a Habsburgoknak...annyi kárt csináltak itt Evil or Very Mad
Vissza az elejére
Hozzászólások megtekintése:   
Új téma nyitása   Hozzászólás a témához    Tartalomjegyzék -> Az alma és a fája Időzóna: (GMT +1 óra)
Ugrás a köv. oldalra: Előző  1, 2, 3, 4, 5  Következő
2 / 5 oldal

Ugrás:  
Nem készíthetsz új témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem módosíthatod a hozzászólásaidat a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat a fórumban.
Nem szavazhatsz ebben fórumban.