Keresés 

Gy.I.K.Gy.I.K.   KeresésKeresés   TaglistaTaglista   CsoportokCsoportok   RegisztrációRegisztráció 
 ProfilProfil   Privát üzeneteid olvasásához be kell jelentkeznedPrivát üzeneteid olvasásához be kell jelentkezned   BelépésBelépés 

A nap kérdése 10.
Ugrás a köv. oldalra: Előző  1, 2, 3 ... 33, 34, 35

Új téma nyitása   Hozzászólás a témához    Tartalomjegyzék -> Életkérdések
Előző téma megtekintése :: Következő téma megtekintése  
Szerző Üzenet
Samantha
Mágus 1.kör

HozzászólásElküldve: 2020. 01. 15. 07:45    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Titusz írta:
Én most hallok ilyenröl először...Mi az az ipari hó? Már havat is "gyártanak" újabban gyárakban?

Talán valahogy így, de nem direkt...

A rádióban hallottam, hogy "ipari hó esik".
Na, gondoltam utána nézek. Ha jól értelmeztem, ez nem "rendes" hó, hanem elsősorban "ipari területeken" alakul ki, pontosabban szükséges hozzá a "szabadon lévő", nyílt térségekhez képesti, az ipari területekre jellemző "melegebb" felszálló levegő, (fagypont körüli, néhány mínusz fok helyett), a felette lévő erős pára, vagyis a leszálló köd.
Ez - ellentétben azzal amikor hófelhő van felettünk, kisebb területen hullik, nem a havazásra jellemző szép hópihék formájában, hanem annál kisebb, aprószemű kristályok formályában, amely viszont finomabb a hódaránál. Volt "szerencsém" találkozni is vele, valóban annyi feltűnt, hogy nem szép hópihéket látok, de nem kopogtak annyira, mint a hódara, s látszott a lámpák fénykörében, hogy szép lassan, apró szemcsék hullanak (teljes szélcsend volt).

Néhány cikk, amit átlapoztam:

https://m.idokep.hu/hirek/mi-fan-terem-az-ipari-ho

https://boon.hu/kozelet/helyi-kozelet/az-ipari-ho-ritka-egyszerre-csak-kis-teruleten-hullik-3995352/

https://infostart.hu/eletmod/2020/01/05/ket-kontinensen-is-a-felszallo-ho-okoz-idojarasi-anomaliat/amp

Állítólag sokan gondolják, hogy a szmog miatt alakul ki, de több cikket átlapozva arra jutottam, hogy nem kifejezetten a szmog miatt van, hanem "csak" az is jelen van, mert szélcsendes, légmozgás nélküli helyekre jellemző, ahol ugye nem csak a köd, hanem a szmog is jobban megül. Mint bármely más csapadék, azáltal, hogy megköti a levegőben szálló porszemcséket, ez is tisztítja a levegőt.

A mai nap kérdése: ha nem akarják, hogy azt higgyék az emberek, hogy a szmog, a légszennyezés miatt van ez a jelenség, akkor miért azt a nevet adtál neki, hogy ipari hó? Csak az ipari területekre jellemző magasabb hőmérséklet miatt?

Főként ennek függvényében: "A felhőkben az ipari üzemek légszennyező anyagai szolgálnak kondenzációs magvakként, ezekre az aeroszol, illetve jellemzően ammónium-szulfát részecskékre csapódik ki a víz, amely télen hókristállyá fagyva éri el a talajt."

Forrás:https://qubit.hu/2020/01/03/az-ipari-ho-ami-miskolcon-esett-olyan-mint-az-igazi-de-csak-gyarak-kornyeken-kepzodik
Mágus 1.kör

HozzászólásElküldve: 2020. 01. 15. 14:16    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Aha...Így már értem a dolgot...Amúgy az valóban megfelel a tényeknek, hogy ezt az "ipari havat" nem a szmog okozza,hiába hiszi ezt róla a sok hülye...Ugyanis MINDEN CSAPADÉK ALAPFELTÉTELE a felszálló légmozgás...A szmog ilyen téren most kivételesen semmit sem számít...Annál többet viszont az ipari termelés okozta levegőmelegedés...Amúgy gondolom ennek az "ipari hónak" a nagyvárosokra is jellemző dolognak kell lennie,ugyanis egy nagyváros "hő és porszennyezése" az gyakorlatilag megegyezik mindig az ipari telepek ilyen jellegü szennyezéseivel...Ugye találkoztál már Pesten is ezzel a jelenséggel? Mármint az "ipari hóval"...
Samantha
Mágus 1.kör

HozzászólásElküldve: 2020. 01. 16. 19:15    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Titusz írta:
Aha...Így már értem a dolgot...Amúgy az valóban megfelel a tényeknek, hogy ezt az "ipari havat" nem a szmog okozza,hiába hiszi ezt róla a sok hülye...Ugyanis MINDEN CSAPADÉK ALAPFELTÉTELE a felszálló légmozgás...A szmog ilyen téren most kivételesen semmit sem számít...Annál többet viszont az ipari termelés okozta levegőmelegedés...Amúgy gondolom ennek az "ipari hónak" a nagyvárosokra is jellemző dolognak kell lennie,ugyanis egy nagyváros "hő és porszennyezése" az gyakorlatilag megegyezik mindig az ipari telepek ilyen jellegü szennyezéseivel...Ugye találkoztál már Pesten is ezzel a jelenséggel? Mármint az "ipari hóval"...

Igen, találkoztam, mint írtam is az előbb:

"Volt "szerencsém" találkozni is vele, valóban annyi feltűnt, hogy nem szép hópihéket látok, de nem kopogtak annyira, mint a hódara, s látszott a lámpák fénykörében, hogy szép lassan, apró szemcsék hullanak (teljes szélcsend volt)"

Most a héten történt, hogy hallottam a rádióban, hogy ilyen hó esik Pesten, s tényleg figyeltem, és ezt tapasztaltam. Egészen mostanáig nem hallottam arról, hogy létezik ilyen, lehet máskor is volt, csak nem figyeltem...
Mágus 1.kör

HozzászólásElküldve: 2020. 02. 17. 14:14    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Szami...Ismered a "Trick-Track" játékot? ("Amerikai" nyelven " Backgammon" néven ismetetes...) Nekem nagy kedvencem volt mindigis ez a játék...A sakk mellett a másik nagy kedvenc...Szerencsére ebböl van itthon is egy számítógépes programváltozat...Úgyhogy játszhatok a géppel bármikor...
Samantha
Mágus 1.kör

HozzászólásElküldve: 2020. 02. 17. 23:19    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Titusz írta:
Szami...Ismered a "Trick-Track" játékot? ("Amerikai" nyelven " Backgammon" néven ismetetes...) Nekem nagy kedvencem volt mindigis ez a játék...A sakk mellett a másik nagy kedvenc...Szerencsére ebböl van itthon is egy számítógépes programváltozat...Úgyhogy játszhatok a géppel bármikor...

Ez az?

https://www.gemklub.hu/osi-tarsasjatekok/backgammon.html

Sajnálom, de sosem hallottam róla...
Sad
Mágus 1.kör

HozzászólásElküldve: 2020. 02. 18. 12:33    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Igen...Ez az...Ha gondolod,tegyél majd egy próbát vele, nagyon hangulatos társasjáték...És az alapelve olyan mint a kártyának...Véletlen szerencse, kombinálva a stratégiával...És van mindig egyfajta "eleganciája" is egy szép Trick-track táblának,rajta a színes korongokkal...Intelligens,nyugodt lelkivilágu emberek játéka ez mindig...(Amúgy ha visszaemlékszel a "Polipka" című filmre, ott is láthatod ezt a Trick-track táblát a film elején a kasszinóban, amikor a J.B. és a Kamal Khan kockázik...Igaz,ott nem Trick-trackoztak, de egy Trick-track táblán dobálták a kockákat...Figyeld csak meg majd...)
Hozzászólások megtekintése:   
Új téma nyitása   Hozzászólás a témához    Tartalomjegyzék -> Életkérdések Időzóna: (GMT +1 óra)
Ugrás a köv. oldalra: Előző  1, 2, 3 ... 33, 34, 35
35 / 35 oldal

Ugrás:  
Nem készíthetsz új témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem módosíthatod a hozzászólásaidat a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat a fórumban.
Nem szavazhatsz ebben fórumban.