Keresés 

Gy.I.K.Gy.I.K.   KeresésKeresés   TaglistaTaglista   CsoportokCsoportok   RegisztrációRegisztráció 
 ProfilProfil   Privát üzeneteid olvasásához be kell jelentkeznedPrivát üzeneteid olvasásához be kell jelentkezned   BelépésBelépés 

Kedvenc könyvek 3. - könyvajánló egymásnak (folytatás)
Ugrás a köv. oldalra: Előző  1, 2, 3 ... 35, 36, 37, 38, 39  Következő

Új téma nyitása   Lezárt téma: ide nem írhatsz választ, és nem szerkesztheted a hozzászólásaidat.    Tartalomjegyzék -> Olvasói Fórum
Előző téma megtekintése :: Következő téma megtekintése  
Szerző Üzenet
Titusz
Mágus 1.kör

HozzászólásElküldve: 2018. 06. 15. 11:44    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

"A sötétség mélyén" című kisregényben amúgy nemcsak a fajsúlyos, érdekes és tanulságos mondanivaló nyűgözött le engem,hanem az író időnként olyan "sírva nevetős" humora is...Pl. amikor írja, hogy a kis gőzbárkára felvett néger munkásokat a társaság kb. "9 hüvelyk hosszúságú rézdrótokkal" fizette ki "munkabér" gyanánt, viszont ÉLELMET AZT NEM BIZTOSÍTOTT NEKIK AZ ÚTRA...Azt " maguknak kellett volna beszerezni"...Mégpedig a RÉZDRÓTOKBOL KIINDULVA...( Mondjuk azt a regény főhőse sem egészen értette, hogy egy HATALMAS,EMBER NEMJÁRTA ŐSERDŐ MÉLYÉN MIKÉPPEN ÉLELMEZZÉK MAGUKAT A NÉGEREK holmi 9 hüvelyk hosszú rézdrótok segítségével,de ez a jelek szerint a társaság vezetését egy percig sem zavarta...) És azt külön kiemeli az elbeszélő, hogy a rézdrótokat a négerek bizony " tökéletes, és kínos pedánssággal,rendszeresen megkapták minden körülmények között is"...Szóval csak mondja azt bárki , hogy a társaságnak nincs gondja a munkásaira...Meg hogy kizsákmányolja őket...Meghogy legfőképpen hogy hülyére veszi őket...Éshát ugye mivel a négerek RENDSZERESEN ÉS PONTOSAN "ki voltak fizetve a munkájukért", hát ebböl kiindulva a társaság SZIGORÚAN MEGTILTOTTA NEKIK,hogy egymást megegyék jó szokásuk szerint, ha már túlságba is éhesek...Mert hát "civilizált normák is vannak ám a világon"...Hát...Amikor olvasom mindig ezeket a részeket, énis bizony sokszor "sírva nevetek"...Mert ez a szellemiség jaj de ismerős ebböl a mai világbol is...Jaj de ismerős...Hiába eltelt már a regény megjelenése óta vagy 100 év is...Hiába na...A regény szerzője éles szemmel látta a világot minden jel szerint...Aminek a lényege a mai napig sem változott sajnos...

A hozzászólás legutóbb Titusz által 2018. 06. 15. 14:03-kor lett szerkesztve, összesen 3 alkalommal.
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése
Samantha
Főmágus

HozzászólásElküldve: 2018. 06. 15. 11:52    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Titusz írta:
Amúgy "A sötétség mélyén" címü kisregényröl írt eddigi beszámolóim nem mozgatták meg egy kicsit a fantáziádat, Szami? Vagy nem kedveled a még oly kis terjedelmü is,de "nehéz", és fajsúlyos olvasmányokat?

Ismeretlenül nem tudom. Utána nézek és majd referálok.
Főmágus

HozzászólásElküldve: 2018. 06. 15. 19:50    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Samantha írta:
Titusz írta:
Amúgy "A sötétség mélyén" címü kisregényröl írt eddigi beszámolóim nem mozgatták meg egy kicsit a fantáziádat, Szami? Vagy nem kedveled a még oly kis terjedelmü is,de "nehéz", és fajsúlyos olvasmányokat?

Titusz:
Ebben is 2 kisregény van.
Legalábbis, amit én találtam, abban van egyszer:
A sötétség mélyén, és utána
A titokzatos idegen

Mindkettőről szó van, vagy csak A sötétség mélyén-ről?
(Nem szeretnék úgy járni, mint a Hosszú Szafári-nál... Smile )

Hangya, Jadis:

Ne haragudjatok, lehet volt már szó itt róla, hisz Titusz többször említette már ezt a kisregényt, - ha igen, akkor elfelejtettem - de hadd ne kelljen oldalakat visszalapoznom. Mondjátok már meg legyetek szívesek, hogy ti olvastátok-e már az említett regényt, és ha igen, akkor hogy tetszett?
Főmágus

HozzászólásElküldve: 2018. 06. 15. 22:09    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Samantha írta:
Samantha írta:
Titusz írta:

Titusz:
A titokzatos idegen

Hangya, Jadis:

Ne haragudjatok, lehet volt már szó itt róla, hisz Titusz többször említette már ezt a kisregényt, - ha igen, akkor elfelejtettem - de hadd ne kelljen oldalakat visszalapoznom. Mondjátok már meg legyetek szívesek, hogy ti olvastátok-e már az említett regényt, és ha igen, akkor hogy tetszett?

Sajnos nem tudok segíteni, mert én nem olvastam.
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Email küldése
hangya
hangya

HozzászólásElküldve: 2018. 06. 16. 05:39    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Samantha írta:

Hangya, Jadis:

Nem olvastam én sem. Sad
Samantha
Főmágus

HozzászólásElküldve: 2018. 06. 16. 14:26    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Köszi Jadis, kedves vagy, de nem kell sajnálnod semmit Smile, a segítséget tulajdonképpen Titusztól kértem - tudván, hogy ő biztosan olvasta - nálad csak érdeklődtem afelől, hogy olvastad-e?
De azért köszönöm, hogy segíteni akartál. Smile

Hangya, miért vagy emiatt szomorú? Sad
Ha el szeretnéd olvasni, simán le lehet tölteni legálisan...
Mágus 1.kör

HozzászólásElküldve: 2018. 06. 17. 13:13    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Samantha írta:

Titusz:
A titokzatos idegen

Hangya, Jadis:

Igen...Nekem is az a kiadás van meg itthon, amelyikben egybe van téve a szerző két kisregénye, pont úgy mint "A Hosszú szafari" estében is volt,de itt annyival akkor jobb dolgod lesz, hogy az első regény " A sötétség mélyén", úgyhogy egyböl kezdheted majd az első regény olvasását, nem lehet összetéveszteni a másikkal...
Samantha
Főmágus

HozzászólásElküldve: 2018. 06. 17. 15:03    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Titusz írta:
Samantha írta:

Titusz:
A titokzatos idegen

Hangya, Jadis:

Igen...Nekem is az a kiadás van meg itthon, amelyikben egybe van téve a szerző két kisregénye, pont úgy mint "A Hosszú szafari" estében is volt,de itt annyival akkor jobb dolgod lesz, hogy az első regény " A sötétség mélyén", úgyhogy egyböl kezdheted majd az első regény olvasását, nem lehet összetéveszteni a másikkal...

Köszi, Titusz!
(A mai napig elmosolyodom, amikor eszembe jut, hogy hogy is jártam a Hosszú Szafári-val. És amikor meséltem neked, hogy valami nem stimmel mert a regény harmadánál járok és még csak időutazós űrhajóssal találkoztam, és sehol sincs kisfiú, meg robotok sincsenek...és te meg hogy meglepődtél, hogy hisz én az első regényt olvasom, ami nem az, mert két regény van egyben. És sehogy se akartad megérteni, hogy e-book formátumban a könyvön "belül" már nem szerepel, a könyv elején, hogy az tulajdonképpen az Örök visszatérés. Csak mikor végigolvasod, akkor lepődsz meg, mert a második regény úgy kezdődik, hogy Hosszú Szafári.
És ha odáig eljutottam volna - ha nem mesélem neked értetlenkedve - akkor lepődtem volna.meg: 'Hogy miért, eddig nem azt olvastam?" Na az lett volna igazán vicces! Laughing)

Itt azért egyértelmű, HATÁROZOTTAN szerepel egymás után a két különböző regény. Azért kérdeztem, mert lehetne akár összefüggő is, lehetne a "Sötétség mélyén" folytatása is akár "A titokzatos idegen". De ezek szerint nem.

Azt egyébként olvastad?
Mágus 1.kör

HozzászólásElküldve: 2018. 06. 26. 16:40    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Samantha írta:

Köszi, Titusz!
(A mai napig elmosolyodom, amikor eszembe jut, hogy hogy is jártam a Hosszú Szafári-val. És amikor meséltem neked, hogy valami nem stimmel mert a regény harmadánál járok és még csak időutazós űrhajóssal találkoztam, és sehol sincs kisfiú, meg robotok sincsenek...és te meg hogy meglepődtél, hogy hisz én az első regényt olvasom, ami nem az, mert két regény van egyben. És sehogy se akartad megérteni, hogy e-book formátumban a könyvön "belül" már nem szerepel, a könyv elején, hogy az tulajdonképpen az Örök visszatérés. Csak mikor végigolvasod, akkor lepődsz meg, mert a második regény úgy kezdődik, hogy Hosszú Szafári.
És ha odáig eljutottam volna - ha nem mesélem neked értetlenkedve - akkor lepődtem volna.meg: 'Hogy miért, eddig nem azt olvastam?" Na az lett volna igazán vicces! Laughing)

Itt azért egyértelmű, HATÁROZOTTAN szerepel egymás után a két különböző regény. Azért kérdeztem, mert lehetne akár összefüggő is, lehetne a "Sötétség mélyén" folytatása is akár "A titokzatos idegen". De ezek szerint nem.

Azt egyébként olvastad?
"A titokzatos idegen" címü kisregényt nem olvastam még,mivel az már tényleg annyira rövid terjedelmű, hogy az már a számomra tényleg elviselhetetlenül irritáló dolog volt mindig is...De ha lesz hozzá valamikor kedved,vagy téged nem bosszantanak a túlságba is rövid terjedelmü írások, akkor olvasd el azt a kisregényt is valamikor ha gondolod..."A sötétség mélyén" amúgy hogy tetszett? (Szami...Be kell vallanom töredelmesen, hogy a magam részéröl "A hiúság vásárát" még mindig nem tudtam elolvasni, mégpedig azért nem,mert sehogy se találom a könyvespolcaimon...Nem tudom,hogy hova kallódhatott el, ezelőtt néhány évvel még a kezembe akadt amikor valami másik könyvet kerestem,de bezzeg most,amikor konkrétan azt kerestem,sehogy se bírtam megtalálni...Valszeg ez is valami " Murphy törvénye" dolog lehet akkor...Nem tudom,hogy mikorra tudom majd megtalálni a regényt, de ha sikerül meglelnem,akkor majd szólok...Így jó lesz a dolgot?)
Samantha
Főmágus

HozzászólásElküldve: 2018. 06. 26. 16:52    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Titusz írta:
Samantha írta:

Köszi, Titusz!

Azt egyébként olvastad?
"A titokzatos idegen" címü kisregényt nem olvastam még,mivel az már tényleg annyira rövid terjedelmű, hogy az már a számomra tényleg elviselhetetlenül irritáló dolog volt mindig is...De ha lesz hozzá valamikor kedved,vagy téged nem bosszantanak a túlságba is rövid terjedelmü írások, akkor olvasd el azt a kisregényt is valamikor ha gondolod..."A sötétség mélyén" amúgy hogy tetszett? (Szami...Be kell vallanom töredelmesen, hogy a magam részéröl "A hiúság vásárát" még mindig nem tudtam elolvasni, mégpedig azért nem,mert sehogy se találom a könyvespolcaimon...Nem tudom,hogy hova kallódhatott el, ezelőtt néhány évvel még a kezembe akadt amikor valami másik könyvet kerestem,de bezzeg most,amikor konkrétan azt kerestem,sehogy se bírtam megtalálni...Valszeg ez is valami " Murphy törvénye" dolog lehet akkor...Nem tudom,hogy mikorra tudom majd megtalálni a regényt, de ha sikerül meglelnem,akkor majd szólok...Így jó lesz a dolgot?)

Épp most akartam mondani, hogy elolvastam a "Sötétség mélyén"-t és elkezdtem a "Hiúság vásárát".
Szerintem kezdj el másik könyvet keresni, és akkor ez fog a kezedbe akadni. Laughing
Mágus 1.kör

HozzászólásElküldve: 2018. 06. 26. 17:16    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Majd megpróbálom akkor úgy a dolgot,bár nem nagyon bízom a sikerben...Pedig átforgattam az összes könyvespolcot itthon az elmúlt héten,de nem és nem akart sehogy se a kezembe akadni " A híúság vására"...Nem tudom,hogy hogy hova lett,vagy hogy miért nem találom sehogy sem...Na mindegy...Most lépnem kell mára...Szia.
Samantha
Főmágus

HozzászólásElküldve: 2018. 07. 02. 08:40    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Titusz írta:
...örök kedvencem még Joseph Conrad, szokás szerint érthetetlenül kisterjedelmü regénye, "A sötétség mélyén"...Hű...Ez aztán egy időtlen remekmű...Már rengetegszer elolvastam, de sose tudok ráunni...Pedig sokaknak nem tetszik ez a kisregény, mivel szerintük "túl unalmas és vontatott"...Hát...Felületes egyéniségü, konzumidióta illetők számára valóban rettenetesen unalmas és vontatott olvasmány ez a mű, de aki SZERETI A FILOZÓFIKUS MONDANIVALÓJU olvasmányokat, azoknak álltalában tetszeni szokott ez a regény...Éshát mivel énis a filozófikus mondanivalóju könyvek nagy rajongója vagyok, hát akkor nekem is tetszik módfelett ez a kisregény...Igaz, nem egy könnyű olvasmány, mivel rendkívül tömör és fajsúlyos mind a nyelvezete,mind pedig a mondanivalója, de szerintem éppen ebben rejlik a könyv varázsa...Hogy a szerző kb. 126 rövid oldalon el tud mondani egy teljes történetet, mégpedig egy rendkívüli mondanivalókkal bíró történetet...Arrol, hogy a ma sokak álltal "Istenített" kapitalista, és fogyasztói társadalom MIKÉPPEN darálja be a józan eszet, a tisztességet, az alkotóvágyat, és az ép elmét...És a folyamat végére miként hoz létre az "emberböl" törvényszerűen ha nem figyel oda valaki magára, (!!),SZÖRNYETEGET...Lebilincselő olvasmány a számomra mindigis ez a könyv ahányszor csak kézbeveszem, de hogy a szerző miért elégedett meg ilyen rövid kis tartalommal, az számomra örök rejtély...Pedig ebböl a történetböl is ki lehetett volna hozni egy HATALMAS regényfolyamot szerintem, pont úgy,mint ahogy ki lehetett volna pl. a "Várkastély a Kárpátokban" címü regényböl is, vagy mint a "Solaris"-bol is...Dehát ha a szerző megelégedett 126 oldal terjedelemmel is a téma kapcsán, hát akkor megelégedett...Ez van...Nincs mit tenni...

Nos, elolvastam.
Másra számítottam.
Azt hiszem, Titusz "rosszul" vezette fel, én legalábbis a fogyasztói társadalom bemutatásától "féltem". Vagy én értelmeztem félre Titusz elemzését, de olyan felvezető után, hogy:
Titusz írta:
a ma sokak álltal "Istenített" kapitalista, és fogyasztói társadalom MIKÉPPEN darálja be a józan eszet, a tisztességet, az alkotóvágyat, és az ép elmét..."

egy abszolút unalmas, a kapitalista társadalmat a maga valóságában, közvetlenül és nyersen bemutató műre gondoltam, s emiatt úgy véltem, hogy semmi másról nem lesz szó, csak a F.T. emberekre gyakorolt, észre nem vehető agymosó hatásairól, s azt hittem, hogy bírom ezt majd max. 20 oldalon keresztül, de kellemesen csalódtam.

Belevágtam, mert reméltem, hogy a "filozófiai tartalom" tényleg jó, s nem bántam meg.
Előtte átböngésztem egy-két könyvajánló oldalt. Valóban a többség szerint száraz és unalmas.

Titusz írta:
Igaz, nem egy könnyű olvasmány, mivel rendkívül tömör és fajsúlyos mind a nyelvezete,mind pedig a mondanivalója...

Az első 7-8 oldalon (nálam kb. 60 oldalas volt a mű) még furcsák voltak a hosszú, többszörösen összetett mondatok, de nem nehéz volt olvasni, inkább szokatlan a nyelvezete. Inkább érdekes, és nem száraz, hanem figyelemfelkeltő. Szerintem szépen bánik a szavakkal. Egy "filozofikus mű" általában "csak" filozofál, ezért nem könnyű olvasni.
Itt azonban még ha "nyúlfarknyi" is, de egy cselekménybe, történetbe burkolja a mondanivalóját, ami szerintem nem mindennapi. Vagy csak én nem találkoztam igazán még ilyen jellegű megoldással.
Aztán ezt a filozófiát vagy meglátja benne valaki, vagy nem.

Érdekes megoldás, hogy az "igazi" főszereplő a könyv több, mint 2/3-áig meg sem jelenik.
Számomra kissé olybá tűnt, hogy ő olyan mint "Óz, a nagy varázsló"...mindenki tisztelettel beszél róla, áradozik felőle, de (itt abszolute idézőjelben) még senki sem látta.
Megdöbbentem, hogy az "igazi főhősünkre" - Marlow- is ismeretlenül átragadt ez a "rajongás". (Számomra kezdettől fogva nem volt szimpatikus ez a Kurtz.)
Teljesen filozofikus mű, rengeteg felvetéssel, kérdéssel. Olvasás közben többször kaptam magam azon, hogy automatikusan olvasok, de nem tudom, hogy hol is tartok, mert gondolatban leragadtam egy néhány bekezdéssel azelőtti kérdésen, és még azon járt az agyam.
Keveslem Kurtz jellemábrázolását. Több előzmény kellene az életéből... Illetve szívesen beleláttam volna az ő fejébe, gondolataiba is. Mit, miért, minek, hogyan? Én itt látom a mű "rövidségét"...
Ahogy haladtam előre a cselekményben - ami furcsamód nem igazán volt Smile - egyre jobban megvetettem ezt a figurát. Csak reméltem, hogy Marlow nem jut el az ő szintjére - bár megvallom tartottam attól. Marlow-val az ismeretlen "rajongáson" kívül - nagyjából - egyetértettem. Még azt is elfogadtam, hogy a lánynak hazudott a végén. Ráfogtam, hogy azért, hogy a lánynak könnyebb legyen.
Nem értettem viszont egyet azzal, hogy valahol igazat adott Kurtz eszméinek, amikor önmaga is viaskodott a halállal...bár később ezt ő is "lázálomnak" tudta be.

Nem hagy nyugodni a gondolat hogy Kurtz figurája hasonlít (szerintem) Hitlerre. Azt is mondanám, hogy ő "ihlette", ha nem tudnám, hogy a mű 1899-ben íródott. Így tehát - ha nem akarom, hogy a hideg futkosson a hátamon, - azt mondom, hogy bármi hasonlóság csak a véletlen műve.
Bár ugyanaz az aggresszió, "hipnózis", ráadásul utalás arra, hogy Kurtz művészi vénával is megáldott, nemcsak zenélt, hanem "festő" is volt. Na, itt ejtettem ki majdnem a könyvet a kezemből.
(Nem szeretném azért Hitler élete, és az általa képviselt eszmék irányába elvinni a beszélgetést.) Ezt inkább csak azért említem, mert elég meglepő és hátborzongató.

Nos, mindezek fényében azoknak ajánlom, akik szeretnek filozofálni, nem mozgalmas cselekményre, és kevés szereplőre vágynak. Sok a szép hosszú - gondolkodásra késztető körmondat - aki unalmasnak tartja, emiatt teheti.
Mágus 1.kör

HozzászólásElküldve: 2018. 07. 02. 15:25    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Samantha írta:

Nos, elolvastam.
Másra számítottam.
Azt hiszem, Titusz "rosszul" vezette fel, én legalábbis a fogyasztói társadalom bemutatásától "féltem". Vagy én értelmeztem félre Titusz elemzését, de olyan felvezető után, hogy:
Titusz írta:
a ma sokak álltal "Istenített" kapitalista, és fogyasztói társadalom MIKÉPPEN darálja be a józan eszet, a tisztességet, az alkotóvágyat, és az ép elmét..."

egy abszolút unalmas, a kapitalista társadalmat a maga valóságában, közvetlenül és nyersen bemutató műre gondoltam, s emiatt úgy véltem, hogy semmi másról nem lesz szó, csak a F.T. emberekre gyakorolt, észre nem vehető agymosó hatásairól, s azt hittem, hogy bírom ezt majd max. 20 oldalon keresztül, de kellemesen csalódtam.

Belevágtam, mert reméltem, hogy a "filozófiai tartalom" tényleg jó, s nem bántam meg.
Előtte átböngésztem egy-két könyvajánló oldalt. Valóban a többség szerint száraz és unalmas.

Titusz írta:
Igaz, nem egy könnyű olvasmány, mivel rendkívül tömör és fajsúlyos mind a nyelvezete,mind pedig a mondanivalója...

Az első 7-8 oldalon (nálam kb. 60 oldalas volt a mű) még furcsák voltak a hosszú, többszörösen összetett mondatok, de nem nehéz volt olvasni, inkább szokatlan a nyelvezete. Inkább érdekes, és nem száraz, hanem figyelemfelkeltő. Szerintem szépen bánik a szavakkal. Egy "filozofikus mű" általában "csak" filozofál, ezért nem könnyű olvasni.
Itt azonban még ha "nyúlfarknyi" is, de egy cselekménybe, történetbe burkolja a mondanivalóját, ami szerintem nem mindennapi. Vagy csak én nem találkoztam igazán még ilyen jellegű megoldással.
Aztán ezt a filozófiát vagy meglátja benne valaki, vagy nem.

Érdekes megoldás, hogy az "igazi" főszereplő a könyv több, mint 2/3-áig meg sem jelenik.
Számomra kissé olybá tűnt, hogy ő olyan mint "Óz, a nagy varázsló"...mindenki tisztelettel beszél róla, áradozik felőle, de (itt abszolute idézőjelben) még senki sem látta.
Megdöbbentem, hogy az "igazi főhősünkre" - Marlow- is ismeretlenül átragadt ez a "rajongás". (Számomra kezdettől fogva nem volt szimpatikus ez a Kurtz.)
Teljesen filozofikus mű, rengeteg felvetéssel, kérdéssel. Olvasás közben többször kaptam magam azon, hogy automatikusan olvasok, de nem tudom, hogy hol is tartok, mert gondolatban leragadtam egy néhány bekezdéssel azelőtti kérdésen, és még azon járt az agyam.
Keveslem Kurtz jellemábrázolását. Több előzmény kellene az életéből... Illetve szívesen beleláttam volna az ő fejébe, gondolataiba is. Mit, miért, minek, hogyan? Én itt látom a mű "rövidségét"...
Ahogy haladtam előre a cselekményben - ami furcsamód nem igazán volt Smile - egyre jobban megvetettem ezt a figurát. Csak reméltem, hogy Marlow nem jut el az ő szintjére - bár megvallom tartottam attól. Marlow-val az ismeretlen "rajongáson" kívül - nagyjából - egyetértettem. Még azt is elfogadtam, hogy a lánynak hazudott a végén. Ráfogtam, hogy azért, hogy a lánynak könnyebb legyen.
Nem értettem viszont egyet azzal, hogy valahol igazat adott Kurtz eszméinek, amikor önmaga is viaskodott a halállal...bár később ezt ő is "lázálomnak" tudta be.

Nem hagy nyugodni a gondolat hogy Kurtz figurája hasonlít (szerintem) Hitlerre. Azt is mondanám, hogy ő "ihlette", ha nem tudnám, hogy a mű 1899-ben íródott. Így tehát - ha nem akarom, hogy a hideg futkosson a hátamon, - azt mondom, hogy bármi hasonlóság csak a véletlen műve.
Bár ugyanaz az aggresszió, "hipnózis", ráadásul utalás arra, hogy Kurtz művészi vénával is megáldott, nemcsak zenélt, hanem "festő" is volt. Na, itt ejtettem ki majdnem a könyvet a kezemből.
(Nem szeretném azért Hitler élete, és az általa képviselt eszmék irányába elvinni a beszélgetést.) Ezt inkább csak azért említem, mert elég meglepő és hátborzongató.

Nos, mindezek fényében azoknak ajánlom, akik szeretnek filozofálni, nem mozgalmas cselekményre, és kevés szereplőre vágynak. Sok a szép hosszú - gondolkodásra késztető körmondat - aki unalmasnak tartja, emiatt teheti.
Lehet Szami hogy te mást láttál ki a regényböl mint amit én,de az én értelmezésemben ez a kisregény az első sorátol az utolsóig a KAPITALIZMUS,ÉS A F.T. ember és társadalom romboló hatását járja körül,és mutatja be...Csak figyeld meg...Adott ugye a másodlagos elbeszélő, Marlow alakja, aki ha megfigyeled, JÓL KIHANGSÚLYOZOTTAN tisztán IDEALIZMUSTOL VEZÉRELVE, elszegődik az üzleti társasághoz hajóskapitánynak..."Mert vonzza az ismeretlen vidék"...Aztán csak figyeld meg azt,hogy a regényben szereplő többi alak viszont EGYTÖL-EGYIG csak "pénzt keresni" ment a vadonba, gátlástalanul kizsákmányolni embert és természetet...És ezen tevékenység közben ugyancsak EGYTÖL-EGYIG csak pusztítottak-romboltak maguk körül törvényszerűen,és lelkiismeretlenül mindent...Nem elég az,hogy az embert és természetet is pusztították egyaránt,de mindezeken felül még a SAJÁT LELKÜLETÜKET IS pusztították gátlástalanul...És jól látja az író azt,hogy mindenfajta pusztítás közzül EZ AZ UTÓBBI DOLOG a legiszonyatosabb, és a legborzalmasabb...És a legkártékonyabb dolog...Úgyhogy nem véletlen az,hogy a regény végén a haldokló Kurtz-nak az az utolsó szava ugye,hogy "borzalom"...Gondolom ezzel arra akart utalni az író,hogy Kurtz A HALÁLOS ÁGYÁN DÖBBENT ARRA RÁ,hogy mit is művelt a "meggazdagodása" érdekében,és mivé is vált mindezen tevékenység közben...Pedig mint ahogy arra utalt többször is a szerző,EREDETILEG NEM ILYENNEK tervezte azért a dolgot...De aztán az önnön kapzsiságának a rabja lett, és a kellő kontroll nélküli környezetben egy DÉMONI SZÖRNYETEGGÉ VÁLT...És mindez a PÉNZ UTÁNI HAJSZÁJA okán történt vele...Számomra ennek a folyamatnak és TÖRVÉNYSZERÜ DOLOGNAK a remekbeszabott bemutatása, és ábrázolása adja ennek a kisregénynek az elképesztő varázsát...És a MAI VILÁGRA ÉRVÉNYES ÁTHALLÁSOK...Én világ életemben sokat törtem a fejemet azon,hogy MIKÉNT LEHETNEK EMBEREK ENNYIRE MOCSKOSAK,ALJASAK,és ember alatti lények, mint amennyire mocskos és aljas ezeknek a mai embereknek a döntő része...És a sok fejtörés során énis valami olyasmire jutottam idővel,mint amire jutott a kisregény szerzője...Miszerint A PÉNZ ÖRDÖGE képes még a leginkább jóhiszemü, a leginkább idealista embert is ÁLLATTÁ változtatni pillanatok alatt,AMENYIBEN AZ ADOTT ILLETŐ NEM FIGYEL ODA MAGÁRA...Meg nem figyel az anyagi jellegü vágyainak az állandó kordában tartására...Ha rajtam múlna a dolog, én bizony minden emberrel,kisiskolással elolvastatnám ezt a kisregényt, és utána hosszú vitaestet rendeznék belőle,hogy kinek mi jött át ebböl a rövid kis írásbol...Valahogy mindenképpen ki kellene nyitni már az emberek szemét azon dolog kapcsán,hogy a MINDENFELÖL ÖMLŐ materialista propaganda és "életmód modell" ne csinálhasson annyi emberböl minden erkölcsiség nélküli állatot, mint amennyit jelen állás során csinál...
Titusz
Mágus 1.kör

HozzászólásElküldve: 2018. 07. 02. 15:45    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Amúgy érdekes dolog Szami,hogy bár én az idők folyamán rengetegszer elolvastam már a nevezett kisregényt, de valahogy sose jutott az eszembe az,hogy pl. Kurtz figurájában egy " Hitlert" előlegezett meg az író...De ha jobban belegondolok a dologba, lehet hogy jó meglátásaid vannak e téren...Végülis tényleg meglehetősen rímel szinte minden téren Hitler alakja a regénybeli "Kurtz" figurájára...És mindez úgy,hogy ahogy mondani szokás,"Kurtz volt előbb"...Tényleg döbbenetes ez a "későbbi dolgok és furcsa egybeesések megjósolása"...Hát igen...Számomra akkor ez is egy jó bizonyíték arra,hogy Conrad egy nem mindennapi írózseni volt, illetve mai értelemben is az...Sokszor elgondolkodok azon is,hogy Conrad a maga idejében és maga világában, hogy a csudába nem bolondult meg idővel,látván maga körül mindenfelé azt a VÉGTELEN TERJEDELMŰ erkölcsi,és jellembeli mocskot, amit olyan jól bemutatott a "Sötétség mélyén"-ben,illetve a "Nostromo"-ban...Bevallom töredelmesen, csak csodálni tudom mindezekért az írót...
Titusz
Mágus 1.kör

HozzászólásElküldve: 2018. 07. 02. 15:59    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Amúgy te mire jutottál Szami azzal kapcsolatban,hogy Marlow ki tudta-e vonni magát az elállatiasodás veszélyéböl? Nekem van egy olyan érzésem,hogy a regény végső csattanója az akart lenni,amikor Marlow HAZUDOTT Kurtz barátnőjének...És van egy olyan érzésem,hogy bár KÉTSÉGTELEN JÓSZÁNDÉKBOL TETTE amit tett, de akkoris "bemocskolta magát"ugye a hazugsággal...És ezálltal A SAJÁT JÓLELKÜLETE OKÁN,de elindult ő is egy olyasmi úton,mint amilyen úton elindult annak idején pl.Kurtz...Hogy aztán idővel ennek a kis "füllentésének" volt-e későbbi negatív kihatása Marlow jellemére-későbbi életútjára, az viszont szerintem már örökre a kisregény titka marad sajnos...
Hozzászólások megtekintése:   
Új téma nyitása   Lezárt téma: ide nem írhatsz választ, és nem szerkesztheted a hozzászólásaidat.    Tartalomjegyzék -> Olvasói Fórum Időzóna: (GMT +1 óra)
Ugrás a köv. oldalra: Előző  1, 2, 3 ... 35, 36, 37, 38, 39  Következő
36 / 39 oldal

Ugrás:  
Nem készíthetsz új témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem módosíthatod a hozzászólásaidat a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat a fórumban.
Nem szavazhatsz ebben fórumban.