Keresés 

Gy.I.K.Gy.I.K.   KeresésKeresés   TaglistaTaglista   CsoportokCsoportok   RegisztrációRegisztráció 
 ProfilProfil   Privát üzeneteid olvasásához be kell jelentkeznedPrivát üzeneteid olvasásához be kell jelentkezned   BelépésBelépés 

Egy csodálatos és zseniális eszköz:A logarléc
Ugrás a köv. oldalra: Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Következő

Új téma nyitása   Hozzászólás a témához    Tartalomjegyzék -> Filagória
Előző téma megtekintése :: Következő téma megtekintése  
Szerző Üzenet
Titusz
Mágus 2.kör

HozzászólásElküldve: 2018. 05. 18. 10:45    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

hangya írta:

Nyugodtan nyomd meg alul, középen. Arra van kitalálva, hogy ott megnyomják és szabadon, lazán szalad benne a csúszka.
Úgy szoktam tenni mindig...Írtad már régebben is ezt a dolgot, nem felejtettem el, szóval mostanra már "profi" Gamma léc kezelő vagyok, éshát már beláttam azt is, hogy tényleg praktikus dolog az a megoldás a lécen, hogy ha azt akarjuk hogy könnyen mozogjon a nyelv, akkor alul jól meg kell nyomni a léc alját...Mivel ha a nyelv beállítása után nem nyomjuk tovább a léc alját, akkor a nyelv szilárdan rögzül a léc testében és utána már kényelmesen, és pontosan lehet tologálni a csuszkát is a megfelelő értékre...Nem kell attol tartani, hogy elmozdul véletlenül a nyelv, amíg a csúszkát tologatjuk...Szóval tényleg egy profin megalkotott eszköz a Gamma léc...Sokkal jobb mint az Aristo...
hangya
hangya

HozzászólásElküldve: 2018. 05. 18. 13:10    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Nem véletlen, hogy hajdanvolt ifjúságomban az Aristo, mint műanyag léc szigorúan csak a második helyen volt a Gamma lécek után. Smile

Jadis, amikor te kezdted az egyetemet, akkor a logarléc már fel sem említődött, mint számoló eszköz, ugye?
Jadis
Főmágus

HozzászólásElküldve: 2018. 05. 18. 14:24    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

hangya írta:
Nem véletlen, hogy hajdanvolt ifjúságomban az Aristo, mint műanyag léc szigorúan csak a második helyen volt a Gamma lécek után. Smile

Jadis, amikor te kezdted az egyetemet, akkor a logarléc már fel sem említődött, mint számoló eszköz, ugye?

Csak mint régen használatos eszköz. Ennélfogva én nem ismerem a használatát.
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Email küldése
hangya
hangya

HozzászólásElküldve: 2018. 05. 18. 16:44    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Jadis írta:
hangya írta:

Gyanítottam.
Titusz
Mágus 2.kör

HozzászólásElküldve: 2018. 05. 21. 09:14    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

hangya írta:

Nemis gondoltam Hangya, hogy te láttál Aristo lecet is hajdanában...Bevallom, én erröl a márkárol csak akkor hallottam először, amikor logarlécek után kutattam a vaterán...Addig halvány fogalmam se volt arrol, hogy ilyen gyártányu logarléc is van a világon...(Igaz, a Gamma gyártmányu lécröl sem tudtam a legutóbbi időkig...Először a Balogh Artúr féle módszertani szakkönyvböl hallottam róla...)

A hozzászólás legutóbb Titusz által 2018. 05. 21. 11:19-kor lett szerkesztve, összesen 1 alkalommal.
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése
Titusz
Mágus 2.kör

HozzászólásElküldve: 2018. 05. 21. 09:41    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

hangya írta:
Jadis írta:
hangya írta:

Gyanítottam.
Hát bizony...Lehetett is gyanítani a dolgot...A fogyasztói társadalomnak ugyanis NEM ÉRDEKE AZ, hogy EGYSZERŰ-OLCSÓ, tartós, éshát legfőképpen áramot nem igénylő eszköz legyen elterjedve a mindennapi használatban...(De ezt már írtam ugye rengetegszer, viszont vannak dolgok,amiket nem lehet sohasem elégszer elmondani...)És ennek az elvnek a biztosítására MINDEN ESZKÖZT BEVET...A mai emberek meg ugye könnyen befolyásolhatóak, könnyen manipulálhatóak, úgyhogy a legtöbbször még el is hiszik tényleg, hogy a "fogyasztói társadalom" divattermékei valóban az "ő kényelmüket szolgálják a lehetőségek határáig, meghát azért is gyártják őket"...Holott ez valójában nem így van...A fogyasztói társadalomban azért gyártanak MINDIG egy terméket, hogy a GYÁRTÓK MEGGAZDAGODJANAK BELŐLE...Semmi másért...Éshát MIBÖL tudnak meggazdagodni a gyártók? Az olcsó-egyszerű termékekböl? Ugyanmár...A MINNÉL DRÁGÁBBOL, MINNÉL BONYOLULTABBOL...Úgyhogy akkor ez az oka annak, hogy pl. Jadisnak már úgy tanították az egyetemen, hogy a számolóléc az a "régi idők elavult számolóeszköze"...Meghát nemis kell foglalkozni vele...Merthát minek? Ott vannak manapság már az "okoseszközök", meg "E" kalkulátorok...Hát...Ott vannak valóban...Majd csak akkor lesz gondban a világ, ha majd egy-két évtized múlva kifogynak mondjuk a Föld bolygó lítium készletei...Meg az "okos eszközökhöz" használatos egyébb ritkaföldfémek...Meg úgy álltalában is összeomlik ez a ma még(!!) úgy-ahogy szilárdnak tűnő "fogyasztói társadalom"...Akkor lesz még csak bajban majd világ...Dehát ugye ilyen apróság manapság nem zavar senkit sem, végülis a fogyasztói társadalom vezérelve mindigis az a jelmondat volt,hogy:"Élj a mának"...A többi meg nem kell hogy bárkit is érdekeljen...Hát...ENGEM sajnos érdekel a jövő is, nemcsak a ma, úgyhogy ezen okbol igyekszek már hosszú idő óta beszerezni minnél több, hajdanában használatos MECHANIKUS, egyszerű szerkezetü eszközt...Nemcsak logarléceket, hanem pl. órákat, barométereket, iránytűket, térképeket, meg minden hasonló, már "elavult" szerkezetet-eszközt is...Mivel én nagyon de nagyon nem bízok ebben a mai, "elektronikára" épülő mindennapi világban...Meg fontosnak tartom a környezetvédelem ügyét is...Meghát nem vagyok ellensége a saját pénztárcámnak sem ugye...
Samantha
Mágus 2.kör

HozzászólásElküldve: 2018. 06. 10. 17:18    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Titusz írta:
hangya írta:
Jadis írta:
hangya írta:

Gyanítottam.
Hát bizony...Lehetett is gyanítani a dolgot...A fogyasztói társadalomnak ugyanis NEM ÉRDEKE AZ, hogy EGYSZERŰ-OLCSÓ, tartós, éshát legfőképpen áramot nem igénylő eszköz legyen elterjedve a mindennapi használatban...(De ezt már írtam ugye rengetegszer, viszont vannak dolgok,amiket nem lehet sohasem elégszer elmondani...)És ennek az elvnek a biztosítására MINDEN ESZKÖZT BEVET...A mai emberek meg ugye könnyen befolyásolhatóak, könnyen manipulálhatóak, úgyhogy a legtöbbször még el is hiszik tényleg, hogy a "fogyasztói társadalom" divattermékei valóban az "ő kényelmüket szolgálják a lehetőségek határáig, meghát azért is gyártják őket"...Holott ez valójában nem így van...A fogyasztói társadalomban azért gyártanak MINDIG egy terméket, hogy a GYÁRTÓK MEGGAZDAGODJANAK BELŐLE...Semmi másért...Éshát MIBÖL tudnak meggazdagodni a gyártók? Az olcsó-egyszerű termékekböl? Ugyanmár...A MINNÉL DRÁGÁBBOL, MINNÉL BONYOLULTABBOL...Úgyhogy akkor ez az oka annak, hogy pl. Jadisnak már úgy tanították az egyetemen, hogy a számolóléc az a "régi idők elavult számolóeszköze"...Meghát nemis kell foglalkozni vele...Merthát minek? Ott vannak manapság már az "okoseszközök", meg "E" kalkulátorok...Hát...Ott vannak valóban...Majd csak akkor lesz gondban a világ, ha majd egy-két évtized múlva kifogynak mondjuk a Föld bolygó lítium készletei...Meg az "okos eszközökhöz" használatos egyébb ritkaföldfémek...Meg úgy álltalában is összeomlik ez a ma még(!!) úgy-ahogy szilárdnak tűnő "fogyasztói társadalom"...Akkor lesz még csak bajban majd világ...Dehát ugye ilyen apróság manapság nem zavar senkit sem, végülis a fogyasztói társadalom vezérelve mindigis az a jelmondat volt,hogy:"Élj a mának"...A többi meg nem kell hogy bárkit is érdekeljen...Hát...ENGEM sajnos érdekel a jövő is, nemcsak a ma, úgyhogy ezen okbol igyekszek már hosszú idő óta beszerezni minnél több, hajdanában használatos MECHANIKUS, egyszerű szerkezetü eszközt...Nemcsak logarléceket, hanem pl. órákat, barométereket, iránytűket, térképeket, meg minden hasonló, már "elavult" szerkezetet-eszközt is...Mivel én nagyon de nagyon nem bízok ebben a mai, "elektronikára" épülő mindennapi világban...Meg fontosnak tartom a környezetvédelem ügyét is...Meghát nem vagyok ellensége a saját pénztárcámnak sem ugye...

Most, hogy beszéltünk Hangyával, s már értem azt, hogy a "fogyasztói társadalomnak" az a lényege, hogy a számológépeket is úgy gyártsák, hogy minél hamarabb tönkremenjenek - bár én ezt szerencsére nem tapasztaltam - próbálom ezt a hsz-ed is másképp értelmezni, mint szoktam.

Viszont itt csak ugyanazt tudom mondani, amit régen.
Nem látom hátrányát a logarléccel való számolásnak a HÉTKÖZNAPOKBAN...amikor ki kell számolni, hogy mennyi tüzelőt vegyek a télre, vagy hogy mennyi tapétát a szobámhoz.
Csakhogy manapság SOK terület van a mindennapokban is körülöttünk, értünk is, ahol NEM ELÉG a logarléc használata. Mert nagyon sok helyen nem elég az egyszerű szorzás-osztás, összeadás-kivonás. Nem jó BONYOLULT számolási kombinációkra. Ilyenkor örülök, hogy valaki kitalálta a számológépet. Nekem nem azt kell kiszámolni, hogy mennyi 12x354. És nem akarok - időm sincs rá, és kivágna a főnököm, hogy mit pepecselek annyit, Smile hogy egy fél órát eltöltsek egy olyan számolással, amit egy EGYSZERŰ, igaz elemmel működő - gép segítségével egy perc alatt elvégzek. Bár az enyém azt hiszem napelemmel tölti az akkumulatorát...vagy mi...legalabbis van rajta napelem, és kevés fénynél is látszik a kijelzője...nem úgy, mint egy régebbi "sima" napelemesnél - és még nem kellett benne elemet cserélni...pedig már vagy 10 éve használom.

Érdekes, más területen nem zavar téged a - nem mechanikus - gépek, robotok, mesterséges intelligencia alkalmazása. (Vagy legalábbis elfogadod) Ez mennyivel más? Ha egy mesterséges intelligenciának megadom az adatokat seperc alatt kiszámolja helyettem. Minden munkát át akarsz adni a mesterséges intelligenciának, miért pont a számolás a kivétel?

Azt már Te is elismerted, pl. az én munkám területén, (ahol érted is folyik a munka Smile , hogy neked (is) jobb legyen Smile ) hogy ott KEVÉS a logarléc. Sajnálom, hogy ezt kell mondanom, de valóban "régi és elavult" azon a területen, ahol dolgozom. Feltételezem, hogy azon a területen is ez a helyzet, ahol Jadis tanult és dolgozik, ezért tanították neki ezt.

Az egésznek a hátulütőjét én inkább abban látom, hogy sokkal több számológépet, okostelefont, sz.gépet gyártanak, mint amennyire szükség lenne. Ha már szükségünk van a fejlődésre, akkor azzal lehetne spórolni - pénzt, energiát, a Föld javait - hogy nem termelünk túl...akkor tovább tartana.

Beszéltünk már arról is, hogy vannak, léteznek nálam is, otthon is, a munkahelyemen is olyan mechanikus eszközök, amelyeket még használok, mert tökéletesen működnek hosszú-hosszú évek óta. Ha ezek elromlanának, akkor sajnos már szakember sem lesz, aki megjavítaná.
Szerencsére azért még a mai világban is lehet mechanikus órákat, alkoholos hőmérőket, barométereket, iránytűket kapni. Ezek nem változtak hosszú évek alatt. Ugyanolyan pontosak, ugyanolyan jól mutatják az időt, az irányt, a hőmérsékletet, mint régen. Nekem is vannak. Régiek is, újabbak is. Tökéletesen tudom őket használni, szeretem is őket. S a "nagyvilágban" is ugyanúgy használhatóak, mint régen. Akár a régiek, akár a mostaniak. Tehát egy mechanikus órát, egy alkoholos hőmérőt (higanyost már nem gyártanak, bár nekem van) mechanikus iránytűt szívesen és zokszó nélkül használok. Mind itthon, mind a munkám során.

De a logarléc - bár, az egy mechanikus számológép - nálam kivételt képez.
Minden tiszteletem a logarléceidnek, mert egy csodálatos és fantasztikus eszköz a maga nemében, - és neked természetesen, mert ennyire nagy becsben tartod őket, - de nem lehet velük olyan mérnöki magasságokban számolni, sok, többféle típusú egyenletet egymással kombinálni, mint amire nekem - meg általában tudományos területeken, kutatómunkákban, informatikában, stb. - szükség van rá.
puszi
A könyvek mindig csodás birodalmat jelentettek számomra - fehér oldalak, fekete tinta...új világok és új barátok vártak. Amikor először ütök fel egy kötetet, izgatottá tesz a várakozás, hogy vajon hová jutok majd el, és kikkel találkozom benne.
Vissza az elejére
Samantha
Mágus 2.kör

HozzászólásElküldve: 2018. 06. 10. 20:34    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Titusz írta:
Samantha írta:

Eszemben sem volt.
De akkor majd ha kicsit ráérek rápislogok...
Gondolkodjak azon is, hogy mi mindenre lehet(ne) még használni??? Laughing
(Most nem néztem rá, de nincs rajta "sima" cm-mm-es beosztás, mint egy "rendes" vonalzón?)
Nekem az is elég lenne, ha találnál valami egyszerü módszert az összeadásra-kivonásra...Mondjuk a neten olvastam már egy-két módszert erre, pl. az Index fórumán,de az ott leírt módszer elég bonyolultnak tűnik első olvasatra...Az tény, hogy jelentős könnyebbség lett volna e téren, ha a gyártók tettek volna mind az Aristo lécre,mind pedig a Gammára mondjuk 2 lineáris skálát is, dehát nem tettek csak egyet...Egy lineáris skálával még nem tudom, hogy mire lehet menni e téren...

Titusz, mi a helyzet akkor az összeadás-kivonással? Most lehet arra használni a logarlécet vagy sem? Megvallom őszintén, így, hogy nem értek a használatához, hiába kerestem neked a neten, nem kaptam egyértelmű választ. Volt, ahol kerek perec kijelentették, hogy "nem lehet, a logarléc nem való összeadásra, kivonásra", volt ahol azt írják, hogy lehet, de olyan - számomra - bonyolult módon van kanyarítva, hogy nem értettem belőle semmit.
Akkor most mi a helyzet?
Hangya, te pl. hogy tudod?
És akkor nem lehet használni olyan viszonylag egyszerű számolásra sem, ahol két számot kivonok egymásból, majd megszorzom egy harmadikkal, s az egészet elosztom egy negyedikkel?

(Mellesleg, - minden gondoszkodás és irónia nélkül - ha nem használható összeadás-kivonásra, vagy csak nagyon bonyolult módon, esetleg plusz segédeszközzel (+2 vonalzó, ha jól értettem) és nem tudok vele egyszerűen elvégezni egy olyan viszonylag egyszerű számolást, amit említek, akkor nem csodálkozom, hogy a hetvenes években kiment a divatból, és inkább a számológép vette át a helyét...)
A könyvek mindig csodás birodalmat jelentettek számomra - fehér oldalak, fekete tinta...új világok és új barátok vártak. Amikor először ütök fel egy kötetet, izgatottá tesz a várakozás, hogy vajon hová jutok majd el, és kikkel találkozom benne.
Vissza az elejére
hangya
hangya

HozzászólásElküldve: 2018. 06. 11. 06:50    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Samantha, a logarléc akkor született, amikor még álmainkban sem léteztek elektronikus számító (számoló) gépek. Hatalmas könnyebbséget jelentettek a szorzás, osztás, hatványozás műveleteinél még akkor is, ha nem voltak képesek a tudományos számításokhoz szükséges pontosságot hozni. A műszaki számításoknál úgy lehetett megfelelő pontosságot elérni, hogy az ember kézi számítással kombinálta a "lőcsöt".

Mivel a logarléc működése azon alapszik, hogy a lécre a ráírt számok logaritmusának megfelelő távolságokat mérik fel, összeadásra. kivonásra nem alkalmasak. Itt ismét felhívom a figyelmet arra, hogy a logarléc akkor született és élte virágkorát, amikor nem léteztek kézi elektronikus számológépek. A számításoknál kombináltuk a lőccsel való műveleteket és a papíron végrehajtott számításokat.
Azért ne feledjük, hogy abban az időben, amikor a kétszerkettőt fejben számoltuk ki, sokkal hamarabb eredményre tudtunk jutni kézi- és némi fejszámolás után, mint ma.

A komolyabb, (hosszabb és ezért pontosabb) léceken úgy próbáltak segíteni a számításokat végző embereknek, hogy mindenféle függvények logaritmusai szerint is készítettek skálákat. Voltak skálák a szögfüggvényeknek, 1/x-nek, és ha jól emlékszem, még 1/(1-x) skála is volt. Egy tolással meg lehetett határozni ezeknek a függvényeknek az értékeit, lehetett számolni velük.

A logarléc a tudományos és műszaki számításokban akkor veszítette el a jelentőségét, amikor megjelentek a számológépek. Jól tükrözi a történetet, hogy én az 1960-as években még kiképzést kaptam logarlécből, míg Jadisnak a 2000-es években már csak kuriózum gyanánt említették meg.

ha valaki ismeri a léc használatát, akkor a mai világban is alkalmazhatja. Hirtelen az jutott eszembe, hogy kiszámítható az öntözővízhez adagolandó műtrágya, vagy a permetező lébe adagolandó permetszer mennyisége. A léc pontossága még meg is haladja az ezeknél a számításoknál igényelt pontosságot. Vagy át tudok számolni recepteket más adagra.

Idézet:
És akkor nem lehet használni olyan viszonylag egyszerű számolásra sem, ahol két számot kivonok egymásból, majd megszorzom egy harmadikkal, s az egészet elosztom egy negyedikkel?

DE. A két számot kivonom paíron, majd az eredményt a a lőccsel megszorzom a harmadikkal, az eredményt elosztom a negyedikkel.

Most jött vissza a régi rutin az elmémbe. Very Happy Very Happy Ha ilyen, szorzást osztok műveletet végeztünk, akkor előbb osztottunk, utána szoroztunk. Ugye a leolvasás korlátozott pontosságú volt és így tudtuk befolyásolni, hány jegy szerepel aaz eredményben. Very Happy
Samantha
Mágus 2.kör

HozzászólásElküldve: 2018. 06. 11. 08:40    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

hangya írta:
Samantha, a logarléc akkor született, amikor még álmainkban sem léteztek elektronikus számító (számoló) gépek. Hatalmas könnyebbséget jelentettek a szorzás, osztás, hatványozás műveleteinél még akkor is, ha nem voltak képesek a tudományos számításokhoz szükséges pontosságot hozni. A műszaki számításoknál úgy lehetett megfelelő pontosságot elérni, hogy az ember kézi számítással kombinálta a "lőcsöt".

Mivel a logarléc működése azon alapszik, hogy a lécre a ráírt számok logaritmusának megfelelő távolságokat mérik fel, összeadásra. kivonásra nem alkalmasak. Itt ismét felhívom a figyelmet arra, hogy a logarléc akkor született és élte virágkorát, amikor nem léteztek kézi elektronikus számológépek. A számításoknál kombináltuk a lőccsel való műveleteket és a papíron végrehajtott számításokat.
Azért ne feledjük, hogy abban az időben, amikor a kétszerkettőt fejben számoltuk ki, sokkal hamarabb eredményre tudtunk jutni kézi- és némi fejszámolás után, mint ma.

A komolyabb, (hosszabb és ezért pontosabb) léceken úgy próbáltak segíteni a számításokat végző embereknek, hogy mindenféle függvények logaritmusai szerint is készítettek skálákat. Voltak skálák a szögfüggvényeknek, 1/x-nek, és ha jól emlékszem, még 1/(1-x) skála is volt. Egy tolással meg lehetett határozni ezeknek a függvényeknek az értékeit, lehetett számolni velük.

A logarléc a tudományos és műszaki számításokban akkor veszítette el a jelentőségét, amikor megjelentek a számológépek. Jól tükrözi a történetet, hogy én az 1960-as években még kiképzést kaptam logarlécből, míg Jadisnak a 2000-es években már csak kuriózum gyanánt említették meg.

ha valaki ismeri a léc használatát, akkor a mai világban is alkalmazhatja. Hirtelen az jutott eszembe, hogy kiszámítható az öntözővízhez adagolandó műtrágya, vagy a permetező lébe adagolandó permetszer mennyisége. A léc pontossága még meg is haladja az ezeknél a számításoknál igényelt pontosságot. Vagy át tudok számolni recepteket más adagra.

Idézet:

DE. A két számot kivonom paíron, majd az eredményt a a lőccsel megszorzom a harmadikkal, az eredményt elosztom a negyedikkel.

Most jött vissza a régi rutin az elmémbe. Very Happy Very Happy Ha ilyen, szorzást osztok műveletet végeztünk, akkor előbb osztottunk, utána szoroztunk. Ugye a leolvasás korlátozott pontosságú volt és így tudtuk befolyásolni, hány jegy szerepel aaz eredményben. Very Happy
.
Köszönöm!!!
Vagyis, nem tudok Titusznak segíteni abban, hogy hogyan lehet összeadni, kivonni 1 db. logarléccel, mert nem lehet.
Ez papíron egyszerűbb!

Ami példákat te is, Titusz is említetek, az mind egy sima keresztbe szorzással megoldható, akár papíron is. Pláne Titusznál, ahol 100%-ra számolja a kamatot. Százzal osztani, nem nagy kunszt fejben sem. Smile

Tizedestört esetén milyen pontosságot tudok a logarléccel megadni???
Minthogy te is említetted, hogy a logarléc óta tudjuk, hogy 2*2 nem 4. Ott először a helyi értékeket kell akkor arrébb vinni, majd vissza? Elég bonyolult lesz már akkor 0.00000 pontosságnál. De megoldható logarléccel? Úgy, hogy valóban ennyire pontos legyen?

Jadisnak "különlegességként" megemlítették az egyetemen. Nekem, kb. 10 évvel az előtt a középiskolában ill.előtte az általánosban, még ennyit sem mondtak...pedig majd 10 évvel az előtt Titusz még tanulta használni...bámulatos, hogy milyen gyorsan fejlődik a világ. Smile
Vissza az elejére
Samantha
Mágus 2.kör

HozzászólásElküldve: 2018. 06. 11. 08:51    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Egyébként én a 80'-as években külföldről kaptam egy nagyon különleges számológépet. Kemény műanyag volt, tolltartóval egybeépítve, és piros színű volt a kijelzője.
Nem vihettem be a suliba... Crying or Very sad
A sima mezei számológépemre nem emlékszem, hogy milyen volt...
Amúgyis csak felső tagozatban használhattunk számológépet. És a dolgozatoknál nem mindig...szóval már én sem az a generáció vagyok, aki pikk-pak kiszámol mindent papíron,de azért megy még...osztani sosem szerettem...nyilván akkor jól jött volna matek órán, meg leckéhez a logarléc. De ha számológépet nem lehetett használni, akkor gondolom logarlécet sem engedtek volna.
Vissza az elejére
Samantha
Mágus 2.kör

HozzászólásElküldve: 2018. 06. 11. 09:20    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Nézd csak Titusz, mit találtam neked!
Mechanikus számológép:

Nekem tetszik!
Meg ne kérdezd, hogy hogyan működik...
Vissza az elejére
Jadis
Főmágus

HozzászólásElküldve: 2018. 06. 11. 09:37    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Azért említették meg, mert fizikusoknál ez volt a lehetőség a számítások elvégzésére. Viszont a számológépek, illetve később a számítógépek megjelenésével olyan számítások is elvégezhetőek lettek, amik addig nem vagy nem elég pontosan. Szóval a fizikában ennek fizikatörténeti szerepe van, ezért került szóba.

Ide hozható példa még a bizonyos "Négyjegyű függvénytáblázatok" című kiadvány. Ma már senki nem használja pl. a szöggfüggvények táblázatait, de régen "életmentő" volt, hiszen egyszer valaki kiszámolta x tizedesjegyre, így másnak már nem kellett. Mi még megtanultuk olvasni a táblázatot, de már számológéppel számoltuk a szögfüggvényeket pl.

Amúgy alap összeadás, kivonás, szorzás műveletet fejben számolok, máig tudok összeadni, kivonni, szorozni és osztani papíron is, ha kell, de egy számológép azért jól tud jönni.
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Email küldése
hangya
hangya

HozzászólásElküldve: 2018. 06. 11. 10:02    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Nemrégiben, olyan 15 éve Very Happy korrepetáltam a gyerekünket matekból. Már bőven a zsebszámológépek idejében voltunk. Ezért a gyerek fel volt háborodva, amikor némi fejben számolásra voltam képes felszólítani. Többször bebizonyosodott, hogy a gépbe beütött számok elcsúsztak, nem kapott helyes eredményt, amit én a gyors fejkalkulációval azonnal tudtam. Bizony hasznos, ha az ember tudja, hogy nagyjából hova várja az eredményt.

Ugye, ha nagy bevásárlást csinál az ember és csak pakolja a kosarát, meglepetések érhetik. Igen hasznos, ha nagyjából tudom, mennyit fogok fizetni. A piaci árúsról nem is beszélek. Ha nem gondolkodom, hogy a 985 Ft-os paprika fele olyan 500 Ft, és az eper sem lehet több 200 Ft-nál, akkor (esetleg) szó nélkül kifizetem értük az 1234 Ft-ot, amit a kofanéni kiszámolt.
Titusz
Mágus 2.kör

HozzászólásElküldve: 2018. 06. 11. 10:41    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Samantha írta:

Most, hogy beszéltünk Hangyával, s már értem azt, hogy a "fogyasztói társadalomnak" az a lényege, hogy a számológépeket is úgy gyártsák, hogy minél hamarabb tönkremenjenek - bár én ezt szerencsére nem tapasztaltam - próbálom ezt a hsz-ed is másképp értelmezni, mint szoktam.

Viszont itt csak ugyanazt tudom mondani, amit régen.
Nem látom hátrányát a logarléccel való számolásnak a HÉTKÖZNAPOKBAN...amikor ki kell számolni, hogy mennyi tüzelőt vegyek a télre, vagy hogy mennyi tapétát a szobámhoz.
Csakhogy manapság SOK terület van a mindennapokban is körülöttünk, értünk is, ahol NEM ELÉG a logarléc használata. Mert nagyon sok helyen nem elég az egyszerű szorzás-osztás, összeadás-kivonás. Nem jó BONYOLULT számolási kombinációkra. Ilyenkor örülök, hogy valaki kitalálta a számológépet. Nekem nem azt kell kiszámolni, hogy mennyi 12x354. És nem akarok - időm sincs rá, és kivágna a főnököm, hogy mit pepecselek annyit, Smile hogy egy fél órát eltöltsek egy olyan számolással, amit egy EGYSZERŰ, igaz elemmel működő - gép segítségével egy perc alatt elvégzek. Bár az enyém azt hiszem napelemmel tölti az akkumulatorát...vagy mi...legalabbis van rajta napelem, és kevés fénynél is látszik a kijelzője...nem úgy, mint egy régebbi "sima" napelemesnél - és még nem kellett benne elemet cserélni...pedig már vagy 10 éve használom.

Érdekes, más területen nem zavar téged a - nem mechanikus - gépek, robotok, mesterséges intelligencia alkalmazása. (Vagy legalábbis elfogadod) Ez mennyivel más? Ha egy mesterséges intelligenciának megadom az adatokat seperc alatt kiszámolja helyettem. Minden munkát át akarsz adni a mesterséges intelligenciának, miért pont a számolás a kivétel?

Azt már Te is elismerted, pl. az én munkám területén, (ahol érted is folyik a munka Smile , hogy neked (is) jobb legyen Smile ) hogy ott KEVÉS a logarléc. Sajnálom, hogy ezt kell mondanom, de valóban "régi és elavult" azon a területen, ahol dolgozom. Feltételezem, hogy azon a területen is ez a helyzet, ahol Jadis tanult és dolgozik, ezért tanították neki ezt.

Az egésznek a hátulütőjét én inkább abban látom, hogy sokkal több számológépet, okostelefont, sz.gépet gyártanak, mint amennyire szükség lenne. Ha már szükségünk van a fejlődésre, akkor azzal lehetne spórolni - pénzt, energiát, a Föld javait - hogy nem termelünk túl...akkor tovább tartana.

Beszéltünk már arról is, hogy vannak, léteznek nálam is, otthon is, a munkahelyemen is olyan mechanikus eszközök, amelyeket még használok, mert tökéletesen működnek hosszú-hosszú évek óta. Ha ezek elromlanának, akkor sajnos már szakember sem lesz, aki megjavítaná.
Szerencsére azért még a mai világban is lehet mechanikus órákat, alkoholos hőmérőket, barométereket, iránytűket kapni. Ezek nem változtak hosszú évek alatt. Ugyanolyan pontosak, ugyanolyan jól mutatják az időt, az irányt, a hőmérsékletet, mint régen. Nekem is vannak. Régiek is, újabbak is. Tökéletesen tudom őket használni, szeretem is őket. S a "nagyvilágban" is ugyanúgy használhatóak, mint régen. Akár a régiek, akár a mostaniak. Tehát egy mechanikus órát, egy alkoholos hőmérőt (higanyost már nem gyártanak, bár nekem van) mechanikus iránytűt szívesen és zokszó nélkül használok. Mind itthon, mind a munkám során.

De a logarléc - bár, az egy mechanikus számológép - nálam kivételt képez.
Minden tiszteletem a logarléceidnek, mert egy csodálatos és fantasztikus eszköz a maga nemében, - és neked természetesen, mert ennyire nagy becsben tartod őket, - de nem lehet velük olyan mérnöki magasságokban számolni, sok, többféle típusú egyenletet egymással kombinálni, mint amire nekem - meg általában tudományos területeken, kutatómunkákban, informatikában, stb. - szükség van rá.
puszi
Jaj Szami...Ne kezd már megint...Soha egy szóval sem mondtam azt, hogy NEKED kötelezően számolólecet kelljen bármikor is használni...Használj olyan szerkezetet nyugodtan, amilyet csak akarsz...Hányszor írjam még le? Viszont AZ ÉN IGÉNYEIMNEK idehaza tökéletesen megfelel a számolóléc is, akkormeg minek kéne nekem elektronikus kalkulátor? Ez is olyan mintha leállnál bizonygatni azt,hogy mivel TE kerékpárral csak hosszú órák múlva érnél be a munkahelyedre, ezért vonattal meg autóval jársz be dolgozni...És akkor ebböl annak kell következni,hogy NEKEM minek is kell ugye mindenhová bringán menni, amikor a kocsi vagy a vonat jóval gyorsabban jár! És akkor csak kezded újra és újra a győzködést, meg a bizonygatást...Miért szükséges neked újra és újra elmerülni ebben a témában? Van ennek valami konkrét oka, vagy már csakúgy megszokásból csinálod?
Hozzászólások megtekintése:   
Új téma nyitása   Hozzászólás a témához    Tartalomjegyzék -> Filagória Időzóna: (GMT +1 óra)
Ugrás a köv. oldalra: Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Következő
8 / 10 oldal

Ugrás:  
Nem készíthetsz új témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem módosíthatod a hozzászólásaidat a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat a fórumban.
Nem szavazhatsz ebben fórumban.