Keresés 

Gy.I.K.Gy.I.K.   KeresésKeresés   TaglistaTaglista   CsoportokCsoportok   RegisztrációRegisztráció 
 ProfilProfil   Privát üzeneteid olvasásához be kell jelentkeznedPrivát üzeneteid olvasásához be kell jelentkezned   BelépésBelépés 

Régi magyar diafilmek
Ugrás a köv. oldalra: Előző  1, 2, 3, 4

Új téma nyitása   Hozzászólás a témához    Tartalomjegyzék -> Lélekemelő
Előző téma megtekintése :: Következő téma megtekintése  
Szerző Üzenet
Titusz
Mágus 2.kör

HozzászólásElküldve: 2019. 08. 20. 18:55    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Amúgy ha már említetted fentebb Feszty Árpádot...Ugye hogy olyankor a "Magyarok bejövetele" című körképére gondoltál? Az a nevezetes körkép nekem is nagy kedvencem volt gyerekkoromban...Legfőképpen az a részlete tetszett a képnek, amikor ugye áll Árpád fejedelem és kísérete a magyar hadilobogóval egy halmon,alattuk meg körülöttük szanaszét hevernek a megölt ellenségek szánalmas tetemei,oldalt meg egy magyar pásztor vezet valami ökrösszekeret befelé a kép közepe felé...
Samantha
Mágus 2.kör

HozzászólásElküldve: 2019. 08. 20. 19:10    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Titusz írta:
Amúgy ha már említetted fentebb Feszty Árpádot...Ugye hogy olyankor a "Magyarok bejövetele" című körképére gondoltál? Az a nevezetes körkép nekem is nagy kedvencem volt gyerekkoromban...Legfőképpen az a részlete tetszett a képnek, amikor ugye áll Árpád fejedelem és kísérete a magyar hadilobogóval egy halmon,alattuk meg körülöttük szanaszét hevernek a megölt ellenségek szánalmas tetemei,oldalt meg egy magyar pásztor vezet valami ökrösszekeret befelé a kép közepe felé...

Így van.
Láttad eredetiben (is)?
A könyvek mindig csodás birodalmat jelentettek számomra - fehér oldalak, fekete tinta...új világok és új barátok vártak. Amikor először ütök fel egy kötetet, izgatottá tesz a várakozás, hogy vajon hová jutok majd el, és kikkel találkozom benne.
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése
Titusz
Mágus 2.kör

HozzászólásElküldve: 2019. 08. 20. 19:15    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Nem...Eredetiben nem láttam még a körképet...Csak reprodukciókban...Meg részletekben...Te láttad "élőben"?
Samantha
Mágus 2.kör

HozzászólásElküldve: 2019. 08. 20. 19:31    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Titusz írta:
Nem...Eredetiben nem láttam még a körképet...Csak reprodukciókban...Meg részletekben...Te láttad "élőben"?

Igen, láttam, voltam Ópusztaszeren.
A könyvek mindig csodás birodalmat jelentettek számomra - fehér oldalak, fekete tinta...új világok és új barátok vártak. Amikor először ütök fel egy kötetet, izgatottá tesz a várakozás, hogy vajon hová jutok majd el, és kikkel találkozom benne.
Vissza az elejére
Titusz
Mágus 2.kör

HozzászólásElküldve: 2019. 08. 20. 20:38    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Na...Hát akkor írd már meg azt,hogy hogy tetszett konkrétan a körkép...Állítólag lélegzetelállító hatása van annak,ha valaki megáll a közepén,és körbe néz...Neked melyik részlete tetszett leginkább? Ugye tudod,hogy a festő Árpád vezér szerepében SAJÁT MAGÁT festette meg? Szóval amennyiben megszemlélted közelebbröl is az Árpád vezér vonásait,magát Feszty Árpádot láthattad megfestett állapotban...
Samantha
Mágus 2.kör

HozzászólásElküldve: 2019. 08. 20. 22:23    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Magányos cédrus

Szerintem Csontváry festményén nem "egy "vidám", zöld lombokkal borított fa, látható egy kellemes nyári napsütésben"

Jó esetben őszi, és max naplemente, de napsütést semmiképp sem látok. Egy vidám, boldog, magát jól érző Libanoni Cédrus így néz ki:

12-14 évesen egy lány könnyen lehet magányos, és hidd el, nem mindig jó érzés az egyedüllét, s talán nehezebben is kezeli ezt egy törékeny lány, mint egy fiú, akinek mindig minden helyzetben erősnek kell lennie...de tévedhetek is. És más dolog az "önkéntes száműzetés", meg az is más, amikor azt veszed észre, hogy minden sorból kilógsz...
Egy fiú harcolni fog, és azt mondja, csakazértis megcsinálom, és mindenkinél erősebb leszek és győzni fogok...egy lány ellentétben csak szeretne erős lenni, de inkább begubózik, visszavonul, hogy ne érjék bántások. S csak majd mikor rájön - majd úgy 16-17 évesen - hogy a mássága az előnyére válik, mert felülemelkedett, mert különb az átlagnál, akkor fogadja el, hogy ez egyedüllét nem azonos a magányossággal...
Vissza az elejére
Samantha
Mágus 2.kör

HozzászólásElküldve: 2019. 08. 21. 07:28    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Titusz írta:
Na...Hát akkor írd már meg azt,hogy hogy tetszett konkrétan a körkép...Állítólag lélegzetelállító hatása van annak,ha valaki megáll a közepén,és körbe néz...Neked melyik részlete tetszett leginkább? Ugye tudod,hogy a festő Árpád vezér szerepében SAJÁT MAGÁT festette meg? Szóval amennyiben megszemlélted közelebbröl is az Árpád vezér vonásait,magát Feszty Árpádot láthattad megfestett állapotban...

Igen, tudom, - tudtam akkor is, amikor megnéztem a körképet, - hogy Feszty saját magát festette meg Árpád vezér "szerepében".
Én magam nem tudtam eldönteni, hogy melyik része tetszett jobban...nem tudok egyet-egyet kiragadni, ami jobban, vagy kevésbé tetszett volna...egészben és részleteiben is elragadó volt az egész.
Igen, a lélegzetelállító is találó kifejezés, számomra a középen való körbenézés olyan volt mintha önmagam is belecsöppentem volna az eseményekbe, egész "életszerű" volt.
(Csakhát ugye tudtam, hogy mégsem ott vagyok, voltak ott más látogatók is, ami miatt nem teljesen olyan a dolog, mintha igazi lenne...én legalábbis sajnos ettől nem tudtam teljesen elvonatkoztatni.)
Nagyszerű, bámulatos, csodálatos, órákon keresztül ott voltam és nézgelődtem. Akárhány részletet csak alaposan megszemléltem, mind tökéletesen volt kidolgozva . Csak jót tudok róla mondani, és hát egy másik ilyen jellegű kép sincs. (legalábbis én nem tudok róla)
Minden tiszteletem és csodálatom Feszty Árpádé ezért a remekműért.

"Pesti korodban" múzeumokba, képtárakba nem jártál?
Vissza az elejére
Titusz
Mágus 2.kör

HozzászólásElküldve: 2019. 08. 21. 14:13    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Hát...Nemis tudom akkor...Lehet,hogy igazad van,és a "Magányos cédrus" a képen eredetileg nem "vidám"...De én hiába nézem jó sokáig is a képet, nekem valahogy sose a szomorúság ugrik be vele kapcsolatosan...Inkább a " hetyke büszkeség"...Hogy "röhögök rajtatok sok hülye,foglalkozok is én veletek,elvagyok magamnak vígan, növesztem a zöld lombjaimat,fotoszintetizálok, növekszek-gyarapodok, termelem a termésemet,ti meg le vagytok izélve...Az egész világotokkal"... Ez a legtöbb amit ki tudok nézni a képböl...De szomorú magányt valahogy sehogyse tudok...Továbbra se...

A hozzászólás legutóbb Titusz által 2019. 08. 21. 14:29-kor lett szerkesztve, összesen 1 alkalommal.
Vissza az elejére
Titusz
Mágus 2.kör

HozzászólásElküldve: 2019. 08. 21. 14:27    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Képtárakba csak iskolakirándulások alkalmával jutottam el, magamtol ilyen helyekre sose mentem...Nem tudom ,hogy miért,de engem a festészet meg a vizualitás a művészetek terén, igazábol sose tudott lekötni...Mondjuk néhány Benczúr képet szerettem nézegetni,de a festészet az ettöl függetlenül annyira nem az én világom volt sose...Engem a verbalitás,a könyvek,a rádiójátékok, a hangoskönyvek, a hangjátékok kötöttek le mindigis...És igazábol filmeket is csak nagyritkán néztem...Hiába na...A vizuális kultúra az valahogy sose az én világom volt...Amúgy régebben már beszéltük itt a fórumon,hogy a Hadtörténeti múzeumot meg egy-két dinoszaurusz vándorkiállítást leszámítva én nemnagyon jártam múzeumokba...Max.csak osztálykirándulások alkalmával...
Samantha
Mágus 2.kör

HozzászólásElküldve: 2019. 08. 21. 16:26    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Titusz írta:
Hát...Nemis tudom akkor...Lehet,hogy igazad van,és a "Magányos cédrus" a képen eredetileg nem "vidám"...De én hiába nézem jó sokáig is a képet, nekem valahogy sose a szomorúság ugrik be vele kapcsolatosan...Inkább a " hetyke büszkeség"...Hogy "röhögök rajtatok sok hülye,foglalkozok is én veletek,elvagyok magamnak vígan, növesztem a zöld lombjaimat,fotoszintetizálok, növekszek-gyarapodok, termelem a termésemet,ti meg le vagytok izélve...Az egész világotokkal"... Ez a legtöbb amit ki tudok nézni a képböl...De szomorú magányt valahogy sehogyse tudok...Továbbra se...

Nézd csak meg, mit írtam az első elemzésemben...
"szomorú, de büszke"
meg:
"Magányos, de büszke, és felülemelkedik, és csakazértis megmutatja, nem adja fel..."

Mintha lenne hasonlóság abban, amit te mondasz, meg abban, amit én mondok...
Vissza az elejére
Titusz
Mágus 2.kör

HozzászólásElküldve: 2019. 08. 22. 13:12    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Igen...Jórészt egyetértünk a cédrust illetően akkor, gondolom csak más szavakkal fogalmaztuk meg a mondanivalót...Viszont hogy így egyre többet nézegettem mostanában ezt a festményt,kezd megtetszeni lassan nekem is...És tényleg igazad van..."Szomorúan,de büszkén áll szemben egyesegyedül,egymagában, az egész világ ellen"...Amikor nézem a festményt,néha mintha magamat is meglátnám egy-egy pillanatra a cédrus személyében...Igazad van...Csodálatosan szép,és kifejező ez a festmény...
Samantha
Mágus 2.kör

HozzászólásElküldve: 2019. 08. 22. 14:48    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Titusz írta:
Igen...Jórészt egyetértünk a cédrust illetően akkor, gondolom csak más szavakkal fogalmaztuk meg a mondanivalót...Viszont hogy így egyre többet nézegettem mostanában ezt a festményt,kezd megtetszeni lassan nekem is...És tényleg igazad van..."Szomorúan,de büszkén áll szemben egyesegyedül,egymagában, az egész világ ellen"...Amikor nézem a festményt,néha mintha magamat is meglátnám egy-egy pillanatra a cédrus személyében...Igazad van...Csodálatosan szép,és kifejező ez a festmény...

Na ugye.
Csodálom, hogy először nem így láttad.
Vissza az elejére
Samantha
Mágus 2.kör

HozzászólásElküldve: 2019. 09. 01. 10:50    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Gyerekkorom egyik nagy kedvence:

Frakk-Frakk és a lusta macskák
Vissza az elejére
Titusz
Mágus 2.kör

HozzászólásElküldve: 2019. 09. 04. 10:25    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Samantha írta:

Látom Szami,hogy azért neked is vannak időnként olyan pillanataid,amikor szívesen itthagynád te is ezt a "felnőtt világot", és visszamennél inkább te is a gyerekkorod világába...Tudat alatt azért sokszor elárulod magadat...Ugye tudod?
Samantha
Mágus 2.kör

HozzászólásElküldve: 2019. 09. 04. 16:18    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Titusz írta:
Samantha írta:

Látom Szami,hogy azért neked is vannak időnként olyan pillanataid,amikor szívesen itthagynád te is ezt a "felnőtt világot", és visszamennél inkább te is a gyerekkorod világába...Tudat alatt azért sokszor elárulod magadat...Ugye tudod?

Meglehet...
De én - ha olyanom van - gond nélkül elökereshetem a youtube-ról vagy a Videáról a régi kedvenc filmjeimet, meséimet, ellenben Te nem tudsz most hintázni, akármennyire szeretnél sem.
Szóval, azt hiszem, a pont most nálam van.
Laughing
Vissza az elejére
Hozzászólások megtekintése:   
Új téma nyitása   Hozzászólás a témához    Tartalomjegyzék -> Lélekemelő Időzóna: (GMT +1 óra)
Ugrás a köv. oldalra: Előző  1, 2, 3, 4
4 / 4 oldal

Ugrás:  
Nem készíthetsz új témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem módosíthatod a hozzászólásaidat a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat a fórumban.
Nem szavazhatsz ebben fórumban.