Keresés 

Gy.I.K.Gy.I.K.   KeresésKeresés   TaglistaTaglista   CsoportokCsoportok   RegisztrációRegisztráció 
 ProfilProfil   Privát üzeneteid olvasásához be kell jelentkeznedPrivát üzeneteid olvasásához be kell jelentkezned   BelépésBelépés 

'80
Ugrás a köv. oldalra: Előző  1, 2, 3 ... , 34, 35, 36  Következő

Új téma nyitása   Hozzászólás a témához    Tartalomjegyzék -> Filagória
Előző téma megtekintése :: Következő téma megtekintése  
Szerző Üzenet
Samantha
Főmágus

HozzászólásElküldve: 2020. 03. 15. 17:48    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Titusz írta:
De akkor egészen másrol volt szó...A fiúk mentalitásárol beszéltem... Miszerint akár pesti,akár falusi diszkórol van vagy volt szó,a fiúk ígyis-úgyis abban mesterkedtek főképpen,hogy megizéljék minnél előbb a lányokat...(Bár az is igaz,hogy nemrég azt írtad,hogy a hajdani pesti srácok eléggé libidóhiányosak voltak már akkoriban is...A mostaniakat meg inkább akkor már ugye ne is említsük...)Mondjuk én Pesten csak egy diszkóban voltam ha jól emlékszem, az is 1986-ban volt, Rákoscsabán...De ott sem voltam sokáig,mert tele volt cigányokkal,meg egyébb züllött figurákkal az egész diszkó...Jó nő meg sehol...Úgyhogy mondták is a velem lévő srácok,hogy menjünk innen a fenébe...Így aztán mentünk is...

Nem tudom megítélni, hogy melyik fiú mennyire volt libidóhiányos, s hogy ennek a területi megoszlása hol hány % volt. Smile
De - így utólag belegondolva - tény, hogy akárhány vidéki srácot ismertem, azok valahogy mások voltak, mint a pesti fiúk...persze nyilván nem lehet általánosítani.
Főmágus

HozzászólásElküldve: 2020. 03. 15. 18:00    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Játszótéri játékok régen

Titusz, felétek is voltak mindenféle ilyen játékok a játszótéren?
Szerettél mást is, vagy csak a hintát?

Én nagyon szerettem a mókuskereket, meg azt a betoncsúszdát is. Sose estünk le róla...
És azon a "négyzethálós" kinézetű mászókán meg még úgy is függeszkedtünk, mit a denevérek. A térdhajlatunknál fogva/megtartva magunkat csüggtünk lefelé. Ezt a "gömb" alakú maszókában is csináltuk. Akkor voltam úgy 5-6-dikos.
Mai eszemmel fel sem tudom fogni, hogy hogy mertem akkor megcsinálni azt a függeszkedést???
Mágus 1.kör

HozzászólásElküldve: 2020. 03. 15. 18:50    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

A mi játszóterünkön nem volt ennyi sokminden dolog...Hinták voltak, (Igen...Pontosan olyan láncon függő hinták,mint amilyenek a képeken is vannak...Ugyanígy néztek ki...Hm...) egy-két mérleghinta, és egy homokozó...Úgyhogy én jórészt a hintákban ültem,sokszor 8-10 órát is egyfolytában...Imádtam a hintázást, mint azt már írtam sokszor is...A lökésekben már pár évesen is olyan profi voltam,hogy képes voltam úgy lökni magamat a hintában,hogy szinte meg sem mozdultam...Láttál már olyat? Amikor ül egy gyerek a hintában, fogja kétoldalt a láncot,aztánmeg szinte megsem mozdulva hajtja magát...Persze egy nagyon minimális hátrahajlás a törzzsel mindenképpen kellett a hajtáshoz a megfelelő pillanatban,de ez annyira csekély mértékü volt,hogy a felületes szemlélő szinte észre sem vette...Sokszor álltak a gyerekek előttem nagy csodálkozva,hogy miképpen is hajtom magamat úgy,hogy szinte meg sem mozdulok...Ők meg csak úgy tudták hajtani magukat,hogy hajlongtak előre-hátra nagy kilengésekkel, törzzsel-lábbal mint viharban a nyárfák...Néha "libikókáztam" is a mérleghintán ha olyan kedvemben voltam,meg volt társaságom hozzá...De ilyenkor mindig "fiúmódra" libikókáztam...Láttál már olyat? Amikor ugye úgy libikókáznak a fiúk,hogy amikor leérnek a földre,és a másik fiú meg a levegőben van,hirtelen felrántják magukat egy kicsit...Aztán ha meg a levegőben lévő fiú nem kapaszkodik elég erősen,úgy lerepül a libikókárol,hogy csakúgy nyekken...De éppen ezért kellett erősen kapaszkodni...És így versenyeztek mindig a fiúk,hogy ki bírja tovább ezt a sajátos "rodeózást"...Nagyon nagy küzdelmek voltak sokszor...És csakúgy repültek néha a gyerekek, időnként néha még métereket is a levegőben...Elég veszélyes dolog volt így libikókázni,de akkoriban ugyan ki foglalkozott ilyesmivel? Senki sem...Mindenki bízott az ügyességében...Pesten is játszottak így a fiúk?
Titusz
Mágus 1.kör

HozzászólásElküldve: 2020. 03. 16. 15:39    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Azért az se lehetett semmi, hogy írtad fentebb, hogy régen szerettetek ti lányok, fejjel lefelé lógni a mászókárol, mint a denevérek...Hát...Ezen jót kacagtam az előbb, ahogy elképzeltem...Hogyan jutott eszetekbe az ilyesmi? És mi lett volna akkor,ha valaki elszédül az ilyen fejjel lefelé való lógásban, és leesett volna a mászókárol? Ráadásul pont fejre? Azért elég veszélyes játék volt ez,nem?
Samantha
Főmágus

HozzászólásElküldve: 2020. 03. 29. 20:19    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Titusz írta:
A mi játszóterünkön nem volt ennyi sokminden dolog...Hinták voltak, (Igen...Pontosan olyan láncon függő hinták,mint amilyenek a képeken is vannak...Ugyanígy néztek ki...Hm...) egy-két mérleghinta, és egy homokozó...Úgyhogy én jórészt a hintákban ültem,sokszor 8-10 órát is egyfolytában...Imádtam a hintázást, mint azt már írtam sokszor is...A lökésekben már pár évesen is olyan profi voltam,hogy képes voltam úgy lökni magamat a hintában,hogy szinte meg sem mozdultam...Láttál már olyat? Amikor ül egy gyerek a hintában, fogja kétoldalt a láncot,aztánmeg szinte megsem mozdulva hajtja magát...Persze egy nagyon minimális hátrahajlás a törzzsel mindenképpen kellett a hajtáshoz a megfelelő pillanatban,de ez annyira csekély mértékü volt,hogy a felületes szemlélő szinte észre sem vette...Sokszor álltak a gyerekek előttem nagy csodálkozva,hogy miképpen is hajtom magamat úgy,hogy szinte meg sem mozdulok...Ők meg csak úgy tudták hajtani magukat,hogy hajlongtak előre-hátra nagy kilengésekkel, törzzsel-lábbal mint viharban a nyárfák...Néha "libikókáztam" is a mérleghintán ha olyan kedvemben voltam,meg volt társaságom hozzá...De ilyenkor mindig "fiúmódra" libikókáztam...Láttál már olyat? Amikor ugye úgy libikókáznak a fiúk,hogy amikor leérnek a földre,és a másik fiú meg a levegőben van,hirtelen felrántják magukat egy kicsit...Aztán ha meg a levegőben lévő fiú nem kapaszkodik elég erősen,úgy lerepül a libikókárol,hogy csakúgy nyekken...De éppen ezért kellett erősen kapaszkodni...És így versenyeztek mindig a fiúk,hogy ki bírja tovább ezt a sajátos "rodeózást"...Nagyon nagy küzdelmek voltak sokszor...És csakúgy repültek néha a gyerekek, időnként néha még métereket is a levegőben...Elég veszélyes dolog volt így libikókázni,de akkoriban ugyan ki foglalkozott ilyesmivel? Senki sem...Mindenki bízott az ügyességében...Pesten is játszottak így a fiúk?

Rémlik, hogy én viszonylag nehezen tanultam meg hajtani magam a hintán...

Szerintem nem egyről beszélünk, én csak azt tudom, hogy az milyen, amikor nincs "kipárnázva" a libikóka (nincs egy fél gumiabroncs alatta), s az nagyot "üt" olyankor a fent lévőn, amikor a lent lévő direkt koccanva érkezik/nem fékezi a lábával az érkezését. Ha túl erős ez az érkezés, akkor a fent lévő le is pottyanhat. Úgy is ki lehet tolni a fent lévővel, hogy leérkezés után kissé hanyatt dől a lent lévő, ezzel "nehezítve" a súlyát - főképp, ha amúgy is ő a nehezebb. S az a szerencsétlen meg kapálózhat fenn, csak akkor engedik le, amikor akarják...akkor meg esetleg megint nagyot huppanva...szóval ezek miatt én nem is igen szerettem gyerekként libikókázni.

Ma már nevetek ezen, de régen milyen nagy problémák voltak ezek a dolgok...
Főmágus

HozzászólásElküldve: 2020. 03. 29. 20:30    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Titusz írta:
Azért az se lehetett semmi, hogy írtad fentebb, hogy régen szerettetek ti lányok, fejjel lefelé lógni a mászókárol, mint a denevérek...Hát...Ezen jót kacagtam az előbb, ahogy elképzeltem...Hogyan jutott eszetekbe az ilyesmi? És mi lett volna akkor,ha valaki elszédül az ilyen fejjel lefelé való lógásban, és leesett volna a mászókárol? Ráadásul pont fejre? Azért elég veszélyes játék volt ez,nem?

Hááát...nekem az egyik akkori osztálytársnőm mutatta.
Én is csodálkoztam saját magamon, hogy meg mertem tenni, nem voltam ilyen szinten egy bátor kislány. De szerencsére sosem történt semmi probléma egyikünkkel sem. Csináltunk átpördüléseket is a vízszintes korláton, meg rúdmászást a függőlegesen. Meg szerettem tornaórán a gerendát és a szekrényugrást, meg a kötélre mászást is. Ma már nem mernék ilyesmikre vetemedni.
Mágus 1.kör

HozzászólásElküldve: 2020. 03. 30. 13:51    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Mondjuk a korláton való átpördülést azt énis kedveltem egy időben...Volt hogy 40-50 ilyen fordulást is megcsináltam egymás után...Igaz,utána percekig úgy szédültem, hogy alig tudtam megállni a lábamon...Az akkori "Pajtás" újságot ismerted? Nálunk nagyon közkedvelt volt ez az újság az állt.iskolában,ugyanis módfelett kedveltük a hátulján lévő képregényeket...Igazábol csak ezért is vettük meg...Szalvétákat nemszerettetek gyűjteni? Nálunk nagy divat volt alsó tagozatban a lányok körében a szalvéták gyűjtése...(Mondjuk én még a 70-es években voltam alsó tagozatos, de most ettöl a kis időeltolódástol tekintsünk el...)
Samantha
Főmágus

HozzászólásElküldve: 2020. 03. 30. 15:26    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Titusz írta:
Mondjuk a korláton való átpördülést azt énis kedveltem egy időben...Volt hogy 40-50 ilyen fordulást is megcsináltam egymás után...Igaz,utána percekig úgy szédültem, hogy alig tudtam megállni a lábamon...Az akkori "Pajtás" újságot ismerted? Nálunk nagyon közkedvelt volt ez az újság az állt.iskolában,ugyanis módfelett kedveltük a hátulján lévő képregényeket...Igazábol csak ezért is vettük meg...Szalvétákat nemszerettetek gyűjteni? Nálunk nagy divat volt alsó tagozatban a lányok körében a szalvéták gyűjtése...(Mondjuk én még a 70-es években voltam alsó tagozatos, de most ettöl a kis időeltolódástol tekintsünk el...)

Szédülésig nem forogtam.
És mi van a libikókával,amit arról írtam?

Nekünk már inkább az Ifjúsági Magazin volt, előtte meg kisiskolásként a Dörmögő Dömötör.
Meg a Hahota! Azt nagyon szerettem. Ismerted?
Azt gondolod, hogy nem, de pont gyerekkorban számított legtöbbet a köztünk lévő kb. 7 év korkülönbség. Hisz gondolj bele, te már 7-8-os voltál, amikor én még csak elsős...

Nem, nem gyűjtöttem szalvétákat...most hogy mondod, gondolkozom, de semmit nem gyűjtöttem.
Mágus 1.kör

HozzászólásElküldve: 2020. 03. 30. 16:03    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Nem-nem...A mi libikókázásaink nem ilyenek voltak...Mondom, mi úgy csináltuk a dolgot, hogy aki éppen földet ért, az rántott egyet a libikókán ELŐSZÖR FÖLFELÉ, majd egy jóval erősebbet LEFELÉ...Ha ezt az illető gyerek elég ügyesen és gyorsan csinálta, akkor a levegőben lévő másik gyerek úgy elrepült,mintha katapultbol lőtték volna ki...Ez ellen csak úgy lehetett védekezni,ha erősen kapaszkodott valaki...De sokszor még ígyis lefordult az illető az ülésröl...A "Dörmögő Dömötör" meg az "Ifjúsági magazin" című lapokat ismertem énis,de a "Hahota" címűröl még életemben nem hallottam...Miröl szólt ez az újság? A "Pajtás"-rol akkor nemis hallottál még? (Igaz...Ez utóbbi lap olyan 1980 után már erősen leszálló ágban volt...A fénykora az olyan 1975-80 között volt igazábol...)
Samantha
Főmágus

HozzászólásElküldve: 2020. 03. 30. 16:18    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Titusz írta:
Nem-nem...A mi libikókázásaink nem ilyenek voltak...Mondom, mi úgy csináltuk a dolgot, hogy aki éppen földet ért, az rántott egyet a libikókán ELŐSZÖR FÖLFELÉ, majd egy jóval erősebbet LEFELÉ...Ha ezt az illető gyerek elég ügyesen és gyorsan csinálta, akkor a levegőben lévő másik gyerek úgy elrepült,mintha katapultbol lőtték volna ki...Ez ellen csak úgy lehetett védekezni,ha erősen kapaszkodott valaki...De sokszor még ígyis lefordult az illető az ülésröl...A "Dörmögő Dömötör" meg az "Ifjúsági magazin" című lapokat ismertem énis,de a "Hahota" címűröl még életemben nem hallottam...Miröl szólt ez az újság? A "Pajtás"-rol akkor nemis hallottál még? (Igaz...Ez utóbbi lap olyan 1980 után már erősen leszálló ágban volt...A fénykora az olyan 1975-80 között volt igazábol...)

https://m.hvg.hu/kultura/20170503_vissza_a_80as_evekbe_feleledt_a_hahota

Így sem rémlik?
Szerintem vicces volt. (Bár a cikk nem ezt írja)
A mi időnkben sok fiú gyűjtötte, ott sorakozott a könyvespolcukon.
(Nekünk drága volt, nem vettük...)

Hallottam a Pajtás újságról, (ahogy elnézem a borítóját a Hahota is valami "rokona" volt) talán a kezembe is akadt még néhány darab, de mivel nemigen emlékszem, nem valószínű, hogy sokkal találkoztam.

Hahota:

Mágus 1.kör

HozzászólásElküldve: 2020. 03. 30. 16:32    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Nem...Így sem rémlik...80-tol én már amúgysem vettem semmiféle iskolaújságot,mivel addigra már kinőttem az ilyesmiböl...Nade ez van akkor...Most léptem mára,majd jövök még valamikor...Szia.
Samantha
Főmágus

HozzászólásElküldve: 2020. 04. 21. 17:28    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Emlékszel Titusz a "Tili-toli"-ra?
Lehet, hogy volt tisztességes neve is, de mi csak úgy hívtuk.
Ez egy takarító szerkentyű, kefeszerű hengerek voltak felszerelve egy múag kerekekkel ellátott tartály aljára, s volt egy hosszú nyele is, aminél fogva tologatni lehetett/kellett fel-alá. S ezek a hengerek tologatás közben ide-oda forogva beseperték a tartályba a szemet. A hajszálak, szőrszálak meg cérnaszálak, ilyesmik, beletekeredtek a henger szőreibe.
Mondjuk nem volt gusztusos tisztítani, s ha rosszul mozdítottad, kipotyogott belőle a szemét fele.
Rémlik valami?
Mágus 1.kör

HozzászólásElküldve: 2020. 04. 21. 17:46    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Én nem láttam még ilyen "tili-tolit"... Most hallok róla először...De mitöl jobb ez,mint egy közönséges seprű? Vagy mint egy gyökérkefe?
Samantha
Főmágus

HozzászólásElküldve: 2020. 04. 22. 17:39    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Titusz írta:
Én nem láttam még ilyen "tili-tolit"... Most hallok róla először...De mitöl jobb ez,mint egy közönséges seprű? Vagy mint egy gyökérkefe?

Hát...
Ez tulajdonképpen egy MECHANIKUS (nem elektromos)"porszívó". Most utánanéztem, hivatalos neve "szőnyegseprű". Azt tudja, mint egy kisebb teljesítményű porszívó, áramhasználat nélkül. Ha seprűvel seprünk egy szőnyeget, ott száll a por (tudom, nedvesen nem) ennek a használatával nem. És nem kell külön lapát sem, mert besöpri "magába" a szemetet. Seprűvel pl nehezebb kisöpörni az ágy alatt, ezt csak be kell alá tolni. Tili-tolni. Smile

Tulajdonképpen a sepregetés mozdulata is le van egyszerűsítve, könnyebb ezt tili-toligatni a szőnyegen, mint söprögetni. Mondta anyám, akinek már mondjuk nehezére esett az a mozdulat, meg a lapáthoz való lehajlás is, amikor ráseperte a szemetet. Igen, persze, egy fiatalabb háziasszonynak mindegy, az még könnyen hajol.

Valahogy így néz ki. Nem mind egyformák kinézetre, de a lényege mindnek ugyanaz. Az is lehet, hogy találkoztál már ilyennel, csak nem tudtad, hogy ez a Tili-toli:

Mágus 1.kör

HozzászólásElküldve: 2020. 04. 23. 11:08    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Tudol erröl a szerkezetröl mondani konkrét tapasztalatokat? Mennyire vált be nálatok a "porszívózás" terén?
Hozzászólások megtekintése:   
Új téma nyitása   Hozzászólás a témához    Tartalomjegyzék -> Filagória Időzóna: (GMT +1 óra)
Ugrás a köv. oldalra: Előző  1, 2, 3 ... , 34, 35, 36  Következő
35 / 36 oldal

Ugrás:  
Nem készíthetsz új témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem módosíthatod a hozzászólásaidat a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat a fórumban.
Nem szavazhatsz ebben fórumban.