Keresés 

Gy.I.K.Gy.I.K.   KeresésKeresés   TaglistaTaglista   CsoportokCsoportok   RegisztrációRegisztráció 
 ProfilProfil   Privát üzeneteid olvasásához be kell jelentkeznedPrivát üzeneteid olvasásához be kell jelentkezned   BelépésBelépés 

Véletlen
Ugrás a köv. oldalra: Előző  1, 2

Új téma nyitása   Hozzászólás a témához    Tartalomjegyzék -> Filagória
Előző téma megtekintése :: Következő téma megtekintése  
Szerző Üzenet
Ejika
Orákulum

HozzászólásElküldve: 2008. 05. 21. 21:11    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

érdekes, h pont most találtam erre a topicra... nagyon sokat gondolkodtam ezen az utóbbi időben. volt 1-2 olyan esemény, találkozás az életemben az elmúlt pár hónapban, amelyeknél túl sok volt a "véletlen" egybeesés... miért pont ott?pont úgy? pont akkor? stb.... annyira sok tényezősek voltak a "véletlenek", hogy bekövetkezésük már szinte lehetetlen. Ez egyre inkább azt súgja, vagyis próbál ráébreszteni arra, hogy nincsenek véletlenek. Talán ennek tudatában jobban odafigyelünk az apró eeményekre, részletekre, nem rohanunk el melletük úgy, h tudomást sem veszünk róluk Rolling Eyes
Neofita

HozzászólásElküldve: 2008. 07. 23. 08:26    Hozzászólás témája: Véletlen vagy sors? Hozzászólás az előzmény idézésével

Valami paraszt moderátor áttessékelt ide, bár megvallom, nem tudom, mi a Filagória. És nem teljesen értek itt minden bejegyzést, de találtam egy oldalt a neten, amit úgy látom szintén tilos itt leírni. Olvasgattam rajta a véletlenről ... Persze érdekelt volna, mit gondoltok azokról a gondolatokról, de hát le van tiltva a hivatkozás, ezért csak úgy általában tudom megkérdezni: Szerintetek vannak véletlenek? Mármint olyan igazi véletlenek? Vagy minden előre lefutott, minden determinisztikus? (De akkor hol a szabad akarat?) Vagy valami harmadik? Én ugyanis az előző kettő egyikét sem tudom igazán elhinni ... vagy inkább elfogadni(?) ...
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése
Sieglinde
Orákulum

HozzászólásElküldve: 2008. 07. 23. 08:55    Hozzászólás témája: Re: Véletlen vagy sors? Hozzászólás az előzmény idézésével

Tibi írta:
Valami paraszt moderátor áttessékelt ide, bár megvallom, nem tudom, mi a Filagória. És nem teljesen értek itt minden bejegyzést, de találtam egy oldalt a neten, amit úgy látom szintén tilos itt leírni. Olvasgattam rajta a véletlenről ... Persze érdekelt volna, mit gondoltok azokról a gondolatokról, de hát le van tiltva a hivatkozás, ezért csak úgy általában tudom megkérdezni: Szerintetek vannak véletlenek? Mármint olyan igazi véletlenek? Vagy minden előre lefutott, minden determinisztikus? (De akkor hol a szabad akarat?) Vagy valami harmadik? Én ugyanis az előző kettő egyikét sem tudom igazán elhinni ... vagy inkább elfogadni(?) ...

A beköszönésed ... hmmmm... nem rokonszenves...
Látom, nem ismered az illemszabályokat, hát segítek:
1. Mielőtt valaki új témát indít, illik körülnézni, hátha van már hasonló...
2. Ha mégsem az első pontnak megfelelően jársz el, akkor a figyelmeztetést nem kéne az általad alkalmazott stílusban kommentálni.
3. A linket azért töröltem, mert - micsoda véletlen! Cool - pont azt az oldalát linkelted, ahonnan - kíváncsiságomat megpróbálván kielégíteni - kicsit a pénztárcámra kacsintgattak...

Te vagy az új, próbálj meg olvasgatni itt és alkalmazkodni... Segítőkészségből nincs itt hiány...
Tibi
Neofita

HozzászólásElküldve: 2008. 07. 24. 13:46    Hozzászólás témája: Re: Véletlen vagy sors? Hozzászólás az előzmény idézésével

Idézet:
Látom, nem ismered az illemszabályokat, hát segítek:

Köszönöm! És így utólagosan is elnézést kérek, amiért a mércétekbe ütköző - és ezért természetesen cenzúrázható - oldalra mertem tévedni a neten ... Az onnan fakadó gondolataimért is elnézést kell kérnem?
Valahogy eddig azt hittem, hogy a misztikához nyitottabb világszemlélet szükséges, és a dogmák, a merevség, a "majd én eldöntöm helyetted, mi jó neked" szemlélet épp a földhözragadság jellemzője... Ám a tapasztalás is érték. Köszönöm!
Vissza az elejére
Jadis
Főmágus

HozzászólásElküldve: 2008. 07. 24. 14:00    Hozzászólás témája: Re: Véletlen vagy sors? Hozzászólás az előzmény idézésével

Tibi írta:

Stílustól függetlenül... csakhogy a téma se vesszen el.

Szóval a témához:
szerény tudomásom szerint a világ determinisztikus-indeterminisztikus voltától NEM függ a szabad akarat kérdése. (Első kérdés persze az, hogy mit értünk szabad akarat alatt...)
Én ebben az értelemben használnám a szabad akarat kifejezést:
"Akarat alatt a cselekvést közvetlenül megelőző, t1 időpillanathoz tartozó mentális állapotot (pontosabban talán – bár ennek nincs különösebb jelentősége – ennek a mentális állapotnak a cselekvésre irányuló – ha tetszik, intencionális – komponensét) értjük, illetve az ennek megfelelő agyállapotot. A kérdés az, determinálja-e valami ezt a t1 időpillanatbani mentális/agyi állapotot, és ha igen, akkor
mi és hogyan." /forrás: http://philosophy.elte.hu/leszabo/nyitott/nyitott_web_hu.pdf/

Az én véleményem az előbbieket figyelembe véve, hogy a világ determinisztikus, de van szabad akarat. Valahogy úgy lehet elképzelni, hogy a cél adott, viszont az, hogy hogyan éred el, szabad. Ha hiszel a lélekvándorlásban és az "előre megírt" sorsban, akkor ez nem is tűnik elképzelhetetlennek...
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Email küldése
Skar
Lucy Skywalker

HozzászólásElküldve: 2009. 02. 06. 16:41    Hozzászólás témája: Re: Véletlen vagy sors? Hozzászólás az előzmény idézésével

Jadis írta:
... a világ determinisztikus, de van szabad akarat.

Valószínűleg sokat segítene, ha különbséget tennénk szabad akarat és szabad választás között.

"De nem lehet a vége felé sem ilyen a világ
Ébresszük fel, nézze már meg magát
Úristen mért ordít úgy ez az állat
Jó egyedül van, de mások ám aludnának"
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Felhasználó weblapjának megtekintése
Jadis
Főmágus

HozzászólásElküldve: 2009. 02. 06. 16:51    Hozzászólás témája: Re: Véletlen vagy sors? Hozzászólás az előzmény idézésével

skar mkhan írta:
Jadis írta:
... a világ determinisztikus, de van szabad akarat.

Valószínűleg sokat segítene, ha különbséget tennénk szabad akarat és szabad választás között.

Én abban az értelemben használtam, ahogy az említett könyvben definiálta a szerző a szabad akaratot. Ha másképp szeretnéd definiálni, akkor tedd, de abban az esetben már lehet, hogy nem lesz értelmes az állítás, amit kiemeltél.
(Mindjárt megkeresem a könyvben a definíciót, hogy ne csak a levegőbe beszéljek...)
Jadis
Főmágus

HozzászólásElküldve: 2009. 02. 06. 16:57    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

A könyv új címe a weben: http://philosophy.elte.hu/leszabo/nyitott/nyitott_web_hu.pdf

Ő külön veszi az akarat és a cselekvés szabadságát. Viszont nem szeretném az egész fejezetet idemásolni (ráadásul van benne egy elég fontos ábra is)...
Azért egy kis ízelítő:
"(...) az a cselekvés szabadságának kérdése, melyet gyakran
kevernek össze az akarat szabadságának kérdésével. Nem kétséges, hogy a cselekvés
szabadságának problémája is fontos, és az is összefüggésbe hozható a determinizmusindeterminizmus
ügyével, s hogy amit az akarat szabadságával kapcsolatban mondani
fogunk(...)"
valamint:
"(...)Metafizikai szempontból a cselekvés szabadsága helyett sokkal izgalmasabb kérdés
tehát az akarat szabadsága. Akarat alatt a cselekvést közvetlenül megelőző, t1 időpillanathoz
tartozó mentális állapotot (pontosabban talán – bár ennek nincs különösebb
jelentősége – ennek a mentális állapotnak a cselekvésre irányuló – ha tetszik, intencionális
– komponensét) értjük, illetve az ennek megfelelő agyállapotot. A kérdés az,
determinálja-e valami ezt a t1 időpillanatbani mentális/agyi állapotot, és ha igen, akkor
mi és hogyan.(...)"
Illúzió
Orákulum

HozzászólásElküldve: 2009. 02. 06. 17:31    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

shuriken írta:
Sieglinde írta:
Véletlenül megtaláltam ezt a topikot... Laughing

Kapóra jött, mert az utóbbi időben sorjáznak körülöttem a véletlenek...

Amik nincsenek is Laughing
"A VÉLETLEN AZ AZ ÖSVÉNY, AMIN ISTEN NÉVTELEN AKAR MARADNI."
Einstein

hm.. Rolling Eyes

mehetnék vele az álmodósba is, de azt hiszem, most inkább ide illik..

(már megint) ázsiai témáról álmodtam, ébredés után ugye indulás az adott topik, hát nem épp azt írja ott valaki (míg nem tudtam felmenni az oldara), hogy "akit érdekel a téma, írjon privit".. Shocked
aztán átjöttem, ide, és "véletlenszerűen" épp ez a topik jött szembe.. Rolling Eyes

Én olyasmit olvastam, hogy "Az álom a jövő előrevetített képe". (ezt csak azért, mert "megálmodtam" a véletlent.. Cool
Vissza az elejére
hangya
hangya

HozzászólásElküldve: 2018. 12. 23. 22:50    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

A karácsonyi jókívánságos topikot kerestem, és erre bukkantam. Talán nem véletlen. Very Happy
Mit szóltok hozzá?

Mindnyájatoknak boldog és szeretettel teli ünnepeket kívánok!
Jadis
Főmágus

HozzászólásElküldve: 2018. 12. 24. 12:19    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

hangya írta:
A karácsonyi jókívánságos topikot kerestem, és erre bukkantam. Talán nem véletlen. Very Happy
Mit szóltok hozzá?

Mindnyájatoknak boldog és szeretettel teli ünnepeket kívánok!

Köszönjük, Neked is hasonlókat, hangya!
Titusz
Mágus 2.kör

HozzászólásElküldve: 2018. 12. 24. 17:07    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Bár igazság szerint nem ebbe a topikba valóak volnának a karácsonyi üzeneteink, de ha már Hangya véletlenül itt kezdte meg a sort,hát akkor énis itt kívánok a magam részéröl mindannyiunknak, a mi kis itteni társaságunknak, kellemes karácsonyi ünnepeket...
Samantha
Mágus 2.kör

HozzászólásElküldve: 2018. 12. 24. 17:52    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

De hisz nincsenek véletlenek... Wink
(De erről majd később...)

Most fogadjátok tőlem szeretettel karácsony alkalmából...

Christmas in Vienna 1999 The Three Tenors: L Pavarotti, J Carreras,P Domingo
A könyvek mindig csodás birodalmat jelentettek számomra - fehér oldalak, fekete tinta...új világok és új barátok vártak. Amikor először ütök fel egy kötetet, izgatottá tesz a várakozás, hogy vajon hová jutok majd el, és kikkel találkozom benne.
Vissza az elejére
Hozzászólások megtekintése:   
Új téma nyitása   Hozzászólás a témához    Tartalomjegyzék -> Filagória Időzóna: (GMT +1 óra)
Ugrás a köv. oldalra: Előző  1, 2
2 / 2 oldal

Ugrás:  
Nem készíthetsz új témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem módosíthatod a hozzászólásaidat a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat a fórumban.
Nem szavazhatsz ebben fórumban.