Mire jó a macskagyökér? Részletes gyógymódok, tearecept...
Címlap / Szépség-Egészség / Mire jó a macskagyökér? Részletes gyógymódok, tearecept (Valeriana officinalis)

Mire jó a macskagyökér? Részletes gyógymódok, tearecept (Valeriana officinalis)

HarmoNet Ezotéria-Horoszkóp-2024-03-28

A macskagyökér (orvosi macskagyökér) hatóanyagai miatt talán az egyik legismertebb, legnépszerűbb teaféle, elég sokoldalúan használható, mégis főleg nyugtató, görcsoldó hatása miatt keresik. A macskák is kedvelik, bár nem szabad keverni a macskamentával, ami egy egész másik növény.  

Gyűjtése, szaporítása


A macskagyökér tavasz végén, nyár elején elvirágzik. Virágainak illata, a gyökérével ellentétben léleküdítő panaceához hasonlatos. Az azonosítás végett is ideális a virágzás idején, az ikrek havában, újholdkor gyűjteni, bár gyökerei a nyár végére lényegesen erősebbek. Tőosztással, gyökérrel is szaporítható. Tisztítás, darabolás és szárítás után (nyersen is feldolgozható) érdemes lezártan tárolni, hogy elkerüljük az aroma elvesztését és a kellemetlen szagokat.

A macskagyökér főzete felingerli a kandúrokat, ezért nem érdemes azt a szomszéd ablaka alá önteni...   


A macskagyökér termőhelye

Szálaló erdőkben, erdők, árkok szélén fordul elő, mert a nedves, tápanyagdús talaj mellett a napfényt is igényli.



A macskagyökér gyűjtése, szaporítása

 A macskagyökér tavasz végén, nyár elején elvirágzik. Virágainak illata, a gyökérével ellentétben léleküdítő panaceához hasonlatos. Az azonosítás végett is ideális a virágzás idején, az ikrek havában, újholdkor gyűjteni, bár gyökerei a nyár végére lényegesen erősebbek. Tőosztással, gyökérrel is szaporítható. Tisztítás, darabolás és szárítás után (nyersen is feldolgozható) érdemes lezártan tárolni, hogy elkerüljük az aroma elvesztését és a kellemetlen szagokat. A macskagyökér főzete felingerli a kandúrokat, ezért nem érdemes azt a szomszéd ablaka alá önteni.


Így használjuk a macskagyökeret - felhasználási módok 


Gyökerét hasznosítjuk, mely nyersen is rágcsálható, ilyenkor a leghatékonyabb bár élesen csípős ízű.
Kenőcs és aromaolaj is készíthető belőle, amelyet bedörzsölésre, aromaterápiára használhatunk.
Általában főzetét, áztatmányát fogyasztjuk gyógyászati céllal. 

A macskagyökér tea készítése - 3 recept:


  1. Forrázással készült macskagyökér tea: 1 teáskanál (3-5 g) drogból 1,5 dl vízzel forrázatot készítünk, 10-15 percig állni hagyjuk, majd leszűrjük. Naponta 2-3 alkalommal, főleg elalvás előtt fogyasszuk, napi dózisa 9-15 gramm. 
     
  2. Hideg áztatással készült macskagyökér tea: 2-3 teáskanál macskagyökérre kézmeleg vizet öntönk reggel, estig hagyjuk, hogy a hatóanyag kiázzon. A keserűanyagok miatt tehetünk hozzá más, édeskés ízt adó növényeket, rózsalevelet, bodzát, amelyek szintén jótékonyak és a hideg áztatást bírják. Édesíthetjük mézzel, adhatunk hozzá citromot - ízlés szerint, 
     
  3. Keverékben: A nyugtató hatást citromfű-macskagyökér keverésével fokozhatjuk, adhatunk hozzá némi levendulát is, mézzel ízesíthetjük. Az izomlazító hatását igazi édesgyökérrel áztatva adja ki még jobban, erős immunerősítő hatású is lesz tőle. Ha gyomorerősítésre használnánk, a körömvirág teával keverjük, ízében kiteljesíti, lágyítja. 


Íze: pikáns, aromás, csípős - a töménységtől és a frissességtől függően, keserényés, fanyar. 

A macskagyökér gyógyhatásai, energiarendszere a keleti gyógymódok szerint:

- Szelet csökkenti
- Tüzet fokozza
- Vizet csökkenti

A hideg minőséget kiűzi a testből. Az átalakító folyamatokat fokozza és csökkenti a raktározás szükségességét.


A macskagyökér általános hatása


Melegítő nyugtató, a szél energiát méregteleníti. A macskagyökeret kifejezetten gyógyászati céllal használják. Általános, hatékony nyugtató, görcsoldó és izomlazító. A test víz energiához tartozó területeit melegíti, a zsírokat, dermedt nedveket olvasztja. Az idegrendszert "középre állítja", a szelet langyos áramlattá szelídíti. Az elmében és a testben fokozza a finom tűz esszenciát, de nem élénkít, túlzott fogyasztása viszont tompít. Az emésztőrendszerből kihajtja a szelet és szünteti az erjedést. A reproduktív szerveket energetizálja, nyugtatja, működésüket felszabadítja a görcsök alól, afrodiziákum.


A macskagyökér hatalmas előnye - a lélektani hatás! 


A macskagyökér a kimerült, elbizonytalanodott szellem stabilizátora, segít kordában tartani a száguldó, csapongó gondolatokat. Radikálisan csökkenti a rossz beidegződések okán kialakuló görcsös félelmeket. Az elme megnyugtatásával segíti az értelmet a gondolatok megtisztításában. A szorongó, lidércnyomásos áloméletet biztonságos mederbe tereli, az álmatlanság hatékony ellenszere. A pánik miatt szétesett, begubózott, gátlásos személyiséget bátorrá, magabiztossá, oldottá teszi. Szünteti az idegeskedést, a rettegést és az aggódást.

A macskagyökér részletes ismertetése


A macskagyökér gyógyító hatását az idegrendszer működésének rendezésén, erősítésén keresztül fejti ki. Csökkenti az ingerelhetőséget és ezzel együtt visszafogja a fokozott idegi tevékenységet. Ezért - az idegi problémából fakadó - ritmuszavarokat, mozgásbéli defekteket pozitívan befolyásolni, esetleg szünteti képes.

Hatékonyan enyhítheti az epilepsziás rohamok előforduláis esélyét, alkattól függően más növényekkel kombinálva tartósan is fogyasztható.

Az érző és mozgató idegek sérülésénél, bénulásánál, szélütés kezelésénél javallt főzetének rendszeres fogyasztása, de használata a rehabilitáció időszakában is szinte elengedhetetlen. Idegrendszert tompító hatása kálmosgyökérrel és édesgyökérrel ellensúlyozható.

Az idegi eredetű fulladásos asztma tüneteit visszaszorítja.

A feszült, nyugodni nem képes, rángó izmokat megnyugtatja, a görcsöket kioldja. Ezzel a testet hajlékonyabbá teszi és a remegő, bizonytalan mozgást megszünteti. Görcsös bénulásban szenvedőknek olaja édeskömény és szerecsendió olajjal keverve bedörzsölő masszázs formájában gyógyír. Fokozza a bekent terület vérellátását.

Enyhe izzasztó és vízhajtó hatása a vér melegítésével és a vese tónusának csökkentésével magyarázható. Vérnyomáscsökkentő hatása is egyrészt ebből adódik, másrészt az érfal simaizmainak nyugtatásából, lazításából.

Az emésztőrendszer területén jelentkező gyomor és bélgörcsök miatti fájdalmakat, valamint az erjedéses, feszüléses panaszokat szünteti.

A szorongó, hisztériás alkatok gyomorfekélyének kezelésében édesgyökérrel együtt igen hatékony. A vastagbél falára, hámszöveteibe lerakódott mérgeket, melyek folyamatosan ingerlik az idegrendszert és szennyezik a szervezetet, segít feldolgozni és eltávolítani. Az idegi alapú székrekedést oldja a belőle készült főzet fogyasztása. Tömény főzete a fulladással, görcsökkel együtt járó mérgezések ellenszere.

A szorongással, görcsös ragaszkodással terhelt lelkületű nők menstruációs nehézségeit, görcseit, fájdalmait hatékonyan szünteti. A méh simaizmainak ellazításával eredményesebbé teszi a tisztulást, ami tökéletesebbé teszi a nyálkahártya regenerációját.

Fertőtlenítő hatása mellett nyugtatja is a nemi területeket.

A túlérzékeny, viszketős bőrt az olajával készített kenőcs képes megnyugtatni.

Macskagyökér - mikor ne használjuk, mikor legyünk óvatosak? 


Gyógyszeres nyugtatókkal kezeltek nagy óvatossággal kezdjenek a kipróbálásához, bár mellékhatása gyakorlatilag nincs. Kismamák lehetőleg ne, szoptatós anyák körültekintéssel használják a méhre gyakorolt hatása miatt. Szívbetegek számár a tömény koncentrátuma állapotromlást okozhat, szintén körültekintéssel szabad alkalmazni. 


Hivatkozás: 2001. Javaslap Halak (38. szám)
Nyomtatás NYOMTATÁS konyvjelzo_ikon

Képforrás: Canva Pro adatbázis.




 
 
[ 13079 ]
spacer
Szólj hozzá!
spacer 

 
 


Hapci naptár
szerelmi_joslat
Szerelmi kötés
Önismereti jóslat
slide-tarot
 
 
x