Makrobiotikus étrend: Mi fán terem?
Címlap / Fogyira / Makrobiotikus étrend: Mi fán terem?

Makrobiotikus étrend: Mi fán terem?

HarmoNet Ezotéria-Horoszkóp-2024-03-19

Számos alternatív táplálkozási "iskola" létezik. Soha nem szabad elfelejteni, hogy az alternatív diéta feladata a szervezet átmeneti tehermentesítése, és néhány kivételtől eltekintve általában nem válik tartós állapottá. Kellő körültekintéssel és az orvos utasításait követve azonban hasznos lehet. Az ilyen étrendek egyike az úgynevezett makrobiotikus étkezés, melyről augusztus 24-én pénteken Dr. Gintner Zénó tart majd előadást az V. Országos Vegetáriánus Találkozón. 

Számos alternatív táplálkozási "iskola" létezik. Soha nem szabad elfelejteni, hogy az alternatív diéta feladata a szervezet átmeneti tehermentesítése, és néhány kivételtől eltekintve általában nem válik tartós állapottá. Kellő körültekintéssel és az orvos utasításait követve azonban hasznos lehet. Az ilyen étrendek egyike az úgynevezett makrobiotikus étkezés, melyről augusztus 24-én pénteken Dr. Gintner Zénó tart majd előadást az V. Országos Vegetáriánus Találkozón.

Makrobiotikus étrend.
Összetételében a vegán étrendhez hasonló, de nem azonos azzal. A makrobiotika filozófiája szerint az élelmiszerek jin és jang kategóriákba sorolhatók, amelyek egymást kiegészítik. Mindkét típus szélsőséges elemeit kerülni kell. Nem megengedett a tej és a tejtermékek, a túlfinomított élelmiszerek (pl. cukor), az izgatószerek (aromás tea, kávé) és a fűszerek használata sem. A napi étrendben az egyes élelmi anyagoknak, élelmiszereknek megfelelő arányban kell szerepelnie (50-60% főtt, teljes értékű gabonanemű, 5-10% főtt hüvelyes).

Az étrend hatása a gyermekekre
Ez az étkezési típus különösen veszélyes azokra a csecsemőkre nézve, akiknek édesanyja is makrobiotikus étrenden él. Nemcsak a csecsemők, de a kisgyermekek is károsodhatnak. Egyes orvosok így többszörösen bizonyítottnak látják, hogy a makrobiotikus táplálkozást folytató család utódainak szellemi és testi fejlődése lényegesen elmarad a kívánatostól. Más orvosok ennek éppen ellenkezőjét állítják, kifejezetten javasolják a gyermekek alternatív módon való táplálkozását, ha az orvos által ellenőrzött módon zajlik. Erről részletesebben is írunk majd.

Miért a makrobiotika?
Távoli őseink azt a táplálékot fogyasztották - sokszor nyersen -, amit a természet kínált nekik. Ma olyan élelmiszereket fogyasztunk, amiket különböző, egyre összetettebb technológiai módszerekkel állítanak elő. Vegyszerekkel kezelt, finomított, tartósított, mesterséges adalékanyagokkal, színezékekkel "feljavított", pasztörizált, gyorsfagyasztott... termékek szerepelnek étrendünkben. A reformtáplálkozás szószólói az iparilag előállított, természetellenes élelmiszerek káros hatásaira hívják fel a figyelmet, hol joggal, hol túlzásokba esve. Táplálkozásunk minden egyes sejtünkre hatással van. Sejtjeink állapota nagyrészt tőlünk, vagyis életmódunktól függ: a sejtanyagcsere állapota tükrözi, hogy jól érzik-e magukat, képesek-e harmonikusan együttműködni a többi sejttel, vagy esetleg nélkülöznek, káros anyagoktól szenvednek, elfáradnak és kimerülnek.

Vegyük figyelembe a test igényeit
A legtalálóbban Hippokratész fogalmazta meg azt, hogy egészségünknek sejtjeinkkel együtt örülhetünk, betegségben pedig velük együtt szenvedhetünk: "A test önmagában és önmagával identikus, egyforma részekből áll. (...) A test a legkisebb részecskéjéig érez fájdalmat és örömet, mert a legkisebb részben is benne van minden rész..." De idázzük tovább: "Az ember étrendjének minden egyes alkotórésze hatással van a testére, és valamilyen módon megváltoztatja; az élet pedig ezeken a változásokon múlik." Felmerül a kérdés, hogy miképpen vehetjük figyelembe testünk igényeit. Élet- és táplálkozásmódunk az, ami döntően hat sejtjeink állapotára. Ha egészséges ételeket eszünk, valamilyen szabadidősportot űzünk, időnként nagyokat sétálunk a friss levegőn, eleget pihenünk, valamint nem rongáljuk szervezetünket alkohollal és cigarettával, akkor elvben folyamatosan megőrizhetjük egészségünket.

A makrobiotika egyszerre filozófia, élet- és táplálkozásművészet.
Az élelmiszereket két, egymást kiegészítő és egymással ellentétes kategóriába sorolják. Két energetikai minőségről van szó, amelyek között állandó - jing és jang - egyensúlynak kell fennállnia. A sós például jang, az édes pedig jing.

Michio Kushi, a makrobiotika japán professzora szerint a napi táplálék 50-60 %-át főtt, teljes értékű gabonafélékből kell összeállítanunk. Ide tartozik a barnarizs, a teljes búza, a köles, a zab, az árpa, a rozs, a hajdina és a kukorica, amiket változatosan lehet elkészíteni. A napi táplálék 25- 30 %-át friss zöldségételek alkossák, amit főzve, sütve, párolva fogyasztunk, 5-10 %-át pedig levesek, szójaszószból, zöldségekből, hüvelyesekből gabonákból, tengeri algából elkészítve. További 5-10%-ban főtt hüvelyesek és tengeri növények fogyasztását ajánlja Kushi professzor. Kiegészítő élelmiszerként hetente néhány alkalommal kevés fehér húsú hal, nyers, főtt vagy aszalt gyümölcs, hetente két-háromszor kevés édesség, ritkán pirított olajos magvak, diófélék is fogyaszthatók. Az italokat illetően malátakávét és pácolatlan, illatanyagoktól mentes szűzteákat ajánl. Kushi szerint ez az étrend megelőzi a rák kialakulását, sőt adott esetben gyógyítja is azt.

A makrobiotikus filozófia
A makrobiotika ellenzi az iparilag feldolgozott, adalékanyagokat tartalmazó ételek, valamint az állati eredetű (a tejet, tejtermékeket és a tojást is beleértve) táplálékok, a cukor, a trópusi gyümölcsök és ivólevek fogyasztását. Ugyanakkor tudni kell, hogy a hús és egyéb állati eredetű élelmiszer teljes elutasítása sokféle hiánybetegség forrása. A többi között a D- és B12-vitamin, valamint vas-, jód- és cinkhiány léphet fel. Mivel a növények aminosav-garnitúrája hiányos, veszélyes fehérjehiány alakulhat ki. Az olyan makrobiotikus étrend, amely nem törekszik az alapvető tápanyagok pótlására, az egészségre káros lehet.

Ahogy a makrobiotika, úgy a vegetarianizmus is az állati eredetű élelmiszerek teljes vagy részleges elutasításán alapszik. A vegetarianizmus azonban nem csak étkezési szokást jelent, hanem másfajta életformát is. A vegetáriánusok nem dohányoznak, nem fogyasztanak alkoholt és feketekávét, sokat mozognak, sportolnak a friss levegőn. A vegetáriánus étrend összeállítása igen nagy szakértelmet igényel, Ezért gyerekeknek, várandós nőknek és idős embereknek nem, vagy csak hatalmas odafigyeléssel ajánlott.
Nyomtatás NYOMTATÁS konyvjelzo_ikon

Képforrás: Canva Pro adatbázis.


 
 
[ 7444 ]
spacer
Szólj hozzá!
spacer 

 
 


Hapci naptár
szerelmi_joslat
Szerelmi kötés
Önismereti jóslat
slide-tarot
 
 
x