Ebola, a gyilkos vírus
Címlap / Szépség-Egészség / Ebola, a gyilkos vírus

Ebola, a gyilkos vírus

Forrás: Krónika
HarmoNet Ezotéria-Horoszkóp-2024-03-29

A hagyományos és a történelemből közismert járványokat: pestis, kolera, malária lényegében már legyőzöttnek tekinti az emberiség, annak ellenére, hogy szórványos fertőzésekről ma is hallani. Megjelentek azonban új, halálos kórokozók, titokzatos, vagy csak annak tartott vírusok. Az egyik ilyen úgymond egzotikus betegség az úgynevezett Rift-völgyi láz, amelyet Jemenben és Szaúd-Arábiában csaknem ezren kaptak meg és az áldozatok száma megközelítette a másfél százat. A másik hasonló kór az ebola-járvány, amely most Ugandában ütötte fel a fejét. Az Eboláról. 

A hagyományos és a történelemből közismert járványokat: pestis, kolera, malária lényegében már legyőzöttnek tekinti az emberiség, annak ellenére, hogy szórványos fertőzésekről ma is hallani. Megjelentek azonban új, halálos kórokozók, titokzatos, vagy csak annak tartott vírusok. Az egyik ilyen úgymond egzotikus betegség az úgynevezett Rift-völgyi láz, amelyet Jemenben és Szaúd-Arábiában csaknem ezren kaptak meg és az áldozatok száma megközelítette a másfél százat. A másik hasonló kór az ebola-járvány, amely most Ugandában ütötte fel a fejét. Az Eboláról.

A hírek arról szólnak, hogy már több mint harminc áldozatot követelt Ugandában az ebola-vírus. Nem kímélte meg az egészségügyi dolgozókat sem, már nővérek is meghaltak. Straub Ilona, az Országos Járványügyi Központ főigazgatója szerint több oka lehet annak, hogy újra felbukkant ez a trópusi vírus.

- Szeretném kiemelni, hogy nem véletlen, hogy kórházakban fordulnak elő a járványszerű megbetegedések, hiszen egy olyan speciális fertőzésről van szó, amely vér közvetítésével terjed. Amilyen viszonyok uralkodnak az afrikai kórházakban, nem is meglepő a fertőzés ténye. Ott ugyanis az egyszer használatos tű, fecskendő gyakorlatilag ismeretlen, egymás után használják sterilizálás nélkül az orvosi eszközöket, műszereket. Ilyen módon az esetlegesen valakiben bennlévő vírus azonnal átkerül egy másik emberbe és ilyen módon a vérrel vagy a szövetnedveknek a közvetítésével alakul ki az a nagyon súlyos klinikai forma, amely itt járványként jelentkezik. Egyébként Ugandában elsőként észleltek megbetegedéseket, összesen az Egészségügyi Világszervezet tájékoztatása szerint 35-en haltak már meg ebben a betegségben. Megerősítették az ebolának a kórokozói szerepét és az Egészségügyi Világszervezet gondoskodott arról, hogy itt egy nemzeti bizottság összehívásával a fertőzésnek igyekezzenek gátat szabni.

- Egyébként hogyan terjed a vírus, hiszen arról is szólnak a hírek, hogy nemcsak a kórházakban fertőződnek meg az emberek, hanem kis falukból kerülnek a kórházakba vérző, lázas, izomfájdalmakra panaszkodó betegek.
- A klinikai tünetek, amennyiben valóban ilyen kórházi járvány formájában fordulnak elő, vagy amikor az emberi vérnek, szövetnedvek közvetítésével terjed a fertőzés, akkor rendkívül súlyosak, magas láz jelentkezik, vérzések alakulnak ki, izomfájdalmak, fejfájás, esetleg torokfájdalmak, de maga a klinikai kép az rendkívül súlyos. Külön kell választani ezt a klinikai képet, ami elsősorban az egészségügyi ellátás révén mintegy nozokomiális fertőzésként, vagy ha nem is ilyen formában, más beavatkozás révén kerül az egyik emberről a másikra, például a tetoválásokkal és egyéb beavatkozásokkal, amikor az egyik ember vére, szövetnedve a másikba átkerülhet. Van ennek a betegségnek egy sokkal kevésbé súlyos formája, amelyet azok a vizsgálatok mutattak ki, amelyeket az ebola vírussal érintett területeken végeztek a lakosság körében és ott viszonylagosan magas ebola átfertőződést találtak megelőző súlyos klinikai tünetek nélkül. Pontosan nem ismerik az elsődleges fertőzési forrást, azt feltételezik, hogy esetleg valamilyen rágcsáló vagy denevér vagy valami ismeretlen, ezt pontosan nem lehet tudni. Ha valamilyen más, az állatok révén következik be a fertőzés, az klinikailag sokkal kevésbé súlyos, mint ami az egészségügyi ellátás vagy más szoros kontaktus, emberről-emberre történő szoros kontaktus révén alakul ki.

- Milyen arányban lesz halál a vége a betegségnek?
- A betegek 50-90 százaléka hal meg. Eddig számtalan járvány fordult elő Afrika különböző területein, Zaire-ban, Szudánban, visszatérően is különböző területeken, és 1976-ban észlelték az első járvány és mostanáig számtalan ilyen, elsősorban kórházi járvány fordult elő, és minden egyes járványban rendkívül magas volt a halálozás, 50-90 százalék között változott.

- Megelőzhető-e egyébként ez a betegség?
- Természetesen megelőzhető, ha olyan kórházi körülmények és ellátás érvényes, mint ami általában a fejlett országokban, ahol a betegek megfelelő ellátást kapnak. Ha az eszközök sterilek, egyszer használatosak, akkor a fertőzés ilyen formában nem vihető át, mint sajnálatos módon a fejlődő országokban ilyen formában átvihető.

- Ha már valaki elkapta a betegséget, akkor tudnak-e esetleg fejlettebb nyugati országok segíteni a gyógyításban?
- Ez nagyon nehéz. Elsősorban tüneti kezelést kell érvényesíteni, lázcsillapítást, a folyadékpótlást, ezen kívül lehetőség van kísérleti hyperimmunsavót adni, tehát azon kevesek véréből előállított készítményt, akik túlélték a betegséget, azonban ezeknek nagyon rövid időre szóló védettsége van, esetlegesen kísérleti esetekben segít a betegen. Hozzá kell tennem, hogy ennek az anyagnak a beszerzése és a betegek számára a hozzájutás nem egyik pillanatról a másikra történik, tehát nem feltétlenül tudnak egy ilyen járványt azonnal befolyásolni és itt a betegeknek a túlélését biztosítani.

- Mekkora az esélye annak, hogy esetleg továbbterjed a fertőzés?
- Ezt nagyon nehéz megmondani. Nagy valószínűséggel az feltételezhető, hogy ha a szükséges intézkedéseket megteszik az ottani egészségügyi ellátó intézményekben, akkor ez a járvány le fog állni, mint ahogy 1976 óta mindig is így volt. Tehát ha a szükséges intézkedések bevezetésre kerülnek, a betegek elkülönítése, a megfelelő eszközök használata megtörténik, akkor tulajdonképpen ez önmagától leáll. Arra visszatérnék, amit már a bevezetőben említett, hogy nővérek is meghalnak, ez egy másik nagyon jellegzetes dolog, hiszen az ápoló személyzet nagyon erőteljesen ki van téve a betegek vére, illetve a szövetnedve révén a vírusfertőzésnek. Itt olyan védőeszközöket kell az ápolószemélyzetnek hordani, hogy még véletlenül se fertőződjön a vírussal. Természetesen az afrikai országoknak az egészségügyi ellátási rendszerében ilyen védőfelszereléssel ritkán lehet találkozni, hiszen a betegellátás védőeszközök nélkül történik. Persze más a helyzet, amikor már ismert járványról van szó, akkor éppen az Egészségügyi Világszervezet és egyéb szakmai intézmények segítségével ezek az intézkedések is megtörténnek.

(Krónika)
Nyomtatás NYOMTATÁS konyvjelzo_ikon

Képforrás: Canva Pro adatbázis.




 
 
[ 4359 ]
spacer
Szólj hozzá!
spacer 

 
 


Hapci naptár
szerelmi_joslat
Szerelmi kötés
Önismereti jóslat
slide-tarot
 
 
x